Mila Kunis i Ashton Kutcher djecu kupaju samo kad su vidljivo prljava. Je li djecu doista potrebno kupati svaki dan?

https://www.instagram.com/bugbitemila/ ; Slavni Holivudski par Ashton Kutcher i Mila Kunis roditelji su dvoje djece
Kao društvo često idemo iz krajnosti u krajnost. Te krajnosti su pristupne i kada govorimo o zdravlju.
Vidi originalni članak

Slavni Holivudski par Ashton Kutcher i Mila Kunis imaju prilično nekonvencionalan način odgajanja svoje djece. Par se nedavno pojavio u podcastu Dax Shepard 'Armchair Expert' i izjavio da svoju djecu peru samo kada na njima uoče prljavštinu. "Ako vidite prljavštinu na njima, operete ih", rekao je Kutcher te dodao: "Inače, nema smisla." Par je također priznao da ni sami nisu "redoviti kupači."

Kutcher i Kunis roditelji su dvoje djece - kćeri Wyatt Isabelle (6) i sina Dimitrija Portwooda (4). Slavni glumac je dodao da svakodnevno pere pazuhe i intimne dijelove, kao i lice nakon treninga, dok Kunis priznaje da pod tuš staje dva puta u danu.

Iako na prvu djeluje šokantno, njihov odabir se ne uvelike ne razlikuje od mišljenja struke. Naime stručnjaci iz klinike Mayo preporučuju da bebe  treba kupati tri puta tjedno dok ne postanu mobilne. Američko udruženje dermatologa preporučuje da se djeca u dobi od 6 do 11 godina kupaju barem jednom do dva puta tjedno, dok s dnevnim tuširanjima treba krenuti u pubertetu.

Dnevna rutina kupanja pretjerana je za većinu male djece, a stručnjaci se slažu da je kupanje 2-3 puta tjedno daleko prihvatljivije.  Naime, prečesto pranje moglo bi izazvati iritacije kože. Kada djeca uđu u pubertet, svakodnevno pranje postaje prikladnije. Idealna temperatura vode trebala bi odgovarati tjelesnoj temperaturi (37C).

U dobi od 3-5 godina, preporuka je kupanje  2-3 puta tjedno. Prema Američkoj akademiji za dermatologiju, djeca u dobi od 6 do 11 godina mogu se svakodnevno tuširati, no dovoljno je i tuširati se samo jednom ili dvaput tjedno. Ulaskom u pubertet, tijelo prolazi kroz velike promjene. Zato stručnjaci preporučuju tinejdžerima i tinejdžerima da se svakodnevno kupaju ili tuširaju, osobito ako se bave sportom, jako se znoje ili plivaju u bazenu ili moru. Na taj način sprječavaju nakupljanje prljavštine, mikroba i ulja na koži te potencijalno izazivanje akni.

higijena bebe Koliko često bi se bebe trebale kupati?

Mišljenje stručnjaka: Zašto ne bismo trebali svakodnevno kupati djecu?

Kao društvo često idemo iz krajnosti u krajnost. Te krajnosti su pristupne i kada govorimo o zdravlju. Često u želji da suzbijemo bilo koju vrstu bakterija koje bi mogle predstavljati rizik za naše zdravlje, posežemo za agresivnim sapunima i proizvodima za tuširanje, i to nekoliko puta dnevno.

Nedavne studije pokazale su da ljudskom tijelu (a to uključuje i našu kožu) trebaju bakterije da bi napredovalo i preživjelo. Pretjerano tuširanje može dovesti do smanjenog imuniteta. Naime svakodnevnim kupanjem ili tuširanjem (posebice djece) slabi se imunitet,a koža postaje podložna infekcijama.

Svakodnevno kupanje djece također može dovesti do iritacija kože, budući da vruća voda i sapun otapaju sebum, odnosno smjesu lipida koju proizvode žlijezde lojnice. Kad se nalazi na koži, ovo "prirodno" ulje "osigurava" da gornji sloj kože (kožna barijera) ostane hidratiziran i samim time fleksibilan.

Dakle, stručnjaci se slažu - nije potrebno inzistirati i ići u krajnost sa svakodnevnim ritualom kupanja, posebice ukoliko se roditelji ne osjećaju dobro, na pomolu je prehlada ili ako su izrazito loše vremenske prilike. Važna je ugodna i opuštena atmosfera kako bi se postigla što bolja adaptacija djeteta na vodu.

Izvor: https://wrigglytoes.com.au

Native sadržaj Dermatolog savjetuje: Koliko često se bebe i mala djeca trebaju kupati?

Posjeti missMAMA