Dijete ne voli jesti? Evo kako to promijeniti
Provela si sate kuhajući pokušavajući napraviti zanimljiv i zdrav obrok za cijelu obitelj, međutim djeca su odlučila da baš to ne žele jesti. Možda im je to jelo bio najveći hit u proteklom mjesecu, ali sada tvoj mirisni ručak ne žele ni pogledati. Međutim, sve se može promijeniti pa tako i njihove navike, donosimo nekoliko savjeta koji mogu pomoći:
1. Nije tvoja krivnja - ne shvaćaj ovu situaciju osobno
Tijekom prve godine života djeteta predstavili ste mu različite okuse. Zaprepastile ste se i oduševili kada mu se svidjela brokula ili neko egzotično povrće koje ni vi niste nikad prije probali. Međutim, sada je vaše dijete odlučilo da neće jesti hranu zelene boje ili neke druge boje. Svaki dan ista borba i to vas je počelo izluđivati. Možda zato što se vi zaduženi za podmirivanje djetetove potrebe za hranom, a potpuno je frustrirajuće kada vaše dijete svaku večer bira što će jesti. Ali to nije vaša krivica i nemojte zbog toga biti uvrijeđeni. Kao i odrasli i djeca mijenjanju okuse, i ono što vrijedi danas neće vrijediti za nekoliko mjeseci.
2. Nastavi pokušavati
Naravno da je iscrpljujuće kada vaše dijete odbija jesti i tako stalno. Pokušajte predstaviti hranu na potpuno drugačije načine. Na primjer, mrkvu možete narezati na kockice ili neki drugi zanimljiv oblik, te poslužiti sirovu, skuhanu, kuhanu na pari, pripremiti pire ili je "sakriti" u neko drugo povrće. Počne li odjedanput vaše dijete "protestirati" protiv mesa u lazanjama, umjesto mesa pokušajte s nekim drugim bjelančevinama u istom receptu.
3. Svaki zalogaj je pobjeda
Čak i ako dijete samo malo proba, a zatim odgurne tanjur od sebe s izrazom gnušanja - to je ipak pobjeda. Prvi korak je da ih pohvalite kad probaju nešto novo te ih ohrabrujete da isprobavaju sve više i više.
4. Razmisli o međuobrocima
Ako vaša djeca jedu malo tijekom glavnih obroka, možda biste im mogli smanjiti broj međuobroka. Traže li i dalje isti broj međuobroka - razmislite što jedu i pretvorite to u zdraviju varijantu. Umjesto grickalica ponudite djetetu sušeno voće (može imati visoku količinu šećera) pa razmislite o svježem voću.
5. Uključi dijete u pripremu hrane
Kad dijete sudjeluje u procesu stvaranja obroka, puno je veća šansa da će poželjeti i kušati jelo. Uostalom, puno manje će biti sumnjičavi kada vidi namirnice u tanjuru - nema veze radi li se o kolačima, lazanjama ili varivu od povrća.
6. Obiteljsko kušanje hrane
Umjesto da samo pokušavate nagovoriti dijete da proba nešto novo, ponekad pretvorite kušanje hrane u obiteljski događaj gdje svi probaju nešto novo. Tko zna možda se i vi iznenadite kada otkrijete neke nove okuse.
7. Zajednički obroci
Sjednite zajedno za stol, bez mobitela i bilo kakvih ekrana kako biste potaknuli dijete da sudjeluje u zajedničkoj obiteljskom jelu. Ponekad možete pozvati i njihove prijatelje na druženje, vjerojatno će puno slađe jesti. Djeca najčešće odbijaju jesti kod kuće, kada su u društvu svojih vršnjaka u vrtiću ili školi to se puno rjeđe događa.
8. Djeca su poput odraslih ljudi
To znači da se njihovi okusi mijenjaju. Ono što im se svidjelo kada su bili bebe, možda im se neće svidjeti kako rastu. Samo im dajte vremena da se prilagode hrani i novim okusima.