Kako prepoznati anemiju kod djeteta?
Anemiju možemo definirati kao smanjenje broja eritrocita (crvenih krvnih stanica) ili ukupne količine hemoglobina u krvi. Kod djece najčešće je riječ o sideropeničnoj anemiji kojoj je uzrok nedostatak željeza u organizmu, što uvjetuje nepovoljan socioekonomski status (neadekvatna prehrana), loše prehrambene navike te nizak stupanj uhranjenosti. Anemija ili slabokrvnost češća je bolest nego što se misli. Jednostavno se dijagnosticira i liječi, samo treba na nju pomisliti.
Kritična razdoblja: prva godina i pubertet
Unos željeza hranom neophodan je jer je željezo sastavni dio hemoglobina koji tijelom prenosi kisik neophodan za funkcioniranje cijelog organizma. Najpotrebnije je u prvoj godini života, dakle doba intenzivnog rasta i u pubertetskom razdoblju. Ako je slabokrvnost manjeg stupnja može se rješavati pojačanim unosom hrane bogate željezom. U težem slučaju farmaceutskim proizvodima, u najtežim venskim unosom.
Preporuka je da se od 6 mjeseca života unosi u organizam zeleno povrće, meso, crveno bobičasto voće. C vitamin pomaže boljoj apsorpciji željeza iz hrane dok hrana bogata biljnim vlaknima, žitarice, te mlijeko smanjuju. Dobro je kombinirati povrće i meso uz prirodni voćni sok, te izbjegavati kombinaciju povrća i mesa uz žitarice i mlijeko.
Kada posumnjati na anemiju
Na slabokrvnost ćemo posumnjati ako dijete slabije jede, umorno je, bljeđe kože i sluznica (treba imati na umu da su neka djeca bijele puti a nisu slabokrvna), povećana sklonost infekcijama, osobito respiratornim. Djeca koja su često bolesna imaju manje razine željeza u krvi jer se ono u bolesti više troši.
Uspjeh u školi slabiji od očekivanoga, česti umor i nedostatak energije naših preopterećenih školaraca u velikom je obimu izazvan upravo slabokrvnošću. Najvažnije je promatrati svoje dijete i pomisliti na tu mogućnost.
Prevencija i terapija
Raznovrsna prehrana uz puno zelenog i crvenog povrća, meso 3-4x tjedno te izbjegavanje fast fooda i hrane bazirane na tijestu, najbolji su način prevencije. Dijagnoza se postavlja razmazom periferne krvi, dakle običnim vađenjem krvi. U slučaju težih oblika anemije terapija se provodi nekoliko mjeseci kako bi se popunile zalihe organizma. Preparate željeza preventivno dajemo prije vremena rođenoj djeci, djeci rođenoj iz blizanačke trudnoće u dojenačkoj dobi. Preporuka je da se daje i djevojčicama pubertetske dobi zbog gubljenja željeza mjesečnicom.