Dijete se boji mraka? To je normalan strah, ali možeš mu pomoći da brže prođe

Pexels
Djeca od tri do pet godina često se suočavaju sa strahom od mraka. Obiteljska psihoterapija i dječja psihologija nude različite metode za njihovo ublažavanje
Vidi originalni članak

Ne treba zaboravljati da je većina dječjih strahova određena uzrastom i da s vremenom nestaje sama od sebe, ali upravo od roditelja ovisi da li će te strepnje potrajati duže nego što treba i pretvoriti se u fiksacije. Najvažnije su strpljenje i odnos povjerenja s djetetom.

Evo nekoliko igara koja mogu pomoći mališanima da prevladaju strahove. Igranje uloga koje pomažu djetetu da se oslobodi strepnje i straha od mraka, zatvorenog prostora, nepoznatih situacija. Mališan stječe veće samopouzdanje, postaje sigurniji i nije više toliko stidljiv.

Suludi virtualni izazovi Ne, stvarno nije zabavno plašiti dijete samo za pet minuta slave!

Igrajte skrivača

Igra skrivača pomaže u savladavanju straha od mraka, samoće, zatvorenog prostora. Unaprijed se dogovarajte gdje je zabranjeno skrivanje. Zatim se gasi svjetlo, ostaje gorjeti samo noćna svjetiljka. Vođa igre (roditelj) obilazi stan i pravi šaljive "prijeteće" primjedbe na račun onih koji se kriju. A oni sjede u mraku i trude se da se nijednim pokretom ili zvukom ne odaju. Poželjno je da u sljedećem krugu vođa igre bude dijete jer mu to pomaže da prevlada strah i neodlučnost. Dobri rezultati postižu kad se odrasli vođa igre "preda" a da pritom nije uspio pronaći sakrivenog mališana.

Igre dramatizacije omogućuje najmlađima da se oslobode strahova koji ih odavno i dugo muče. Dijete igra uloge složenog psihološkog sadržaja - kako pozitivne, tako i negativne. Glumeći junake iz bajki, mališan postaje čas dobri vitez, čas zli čarobnjak. Nakon toga se više neće toliko bojati tog istog zlog čarobnjaka.

Vaš dom pretvorite u kazalište u kojem vaš mezimac može sam ili s vama izmišljati bajke, raditi kostime i glumiti na improviziranoj sceni. Pretvarajte zle junake u dobre, izmišljajte junake, recimo kako je maleni pauk pomogao djevojčici da nađe put do kuće iz guste šume. Najvažnije je da je djetetu interesantno i zabavno. Imajte ipak na umu da nikako ne smijete dijete prisiljavati na igru, ona mora biti dobrovoljno i rado prihvaćena. Koji god način borbe protiv straha odabrati, važno je da ne ostanete ravnodušni prema pritužbama djeteta.

zašto se javljaju? Noćna mora i noćni strah: Koje su razlike i kako pomoći djetetu

Posjeti missMAMA