Hrana za mozak, kožu i dobru probavu: Što bi djeca trebala jesti redovito?
Kao roditelji, svojoj djeci želimo najbolje, a to uključuje zdravlje i poželjnu tjelesnu težinu – ne samo dok su djeca i tinejdžeri, nego kada i odrastu. Jedan od najboljih načina da to postignemo jest da ih od najranijih dana podučimo važnosti zdrave, a to znači raznolike i uravnotežene prehrane, kako bi i kao odrasli znali pravilno odabrati. Ne zaboravite da djeca imaju svoju volju, ali ne i potrebno znanje po pogledu prehrane. Na nama je odgovornost da ih pravilno usmjerimo i vlastitim primjerom naučimo što se treba nalaziti na tanjuru.
Top namirnice, osim što doprinose pravilnom rastu i razvoju, pomažu pri sprječavanju zdravstvenih problema kod djece, kao što su anemija, opstipacija, hipovitaminoza, pretilost. One mogu poboljšati imunitet ili smanjiti simptome alergija, astme ili ekcema. Neke će čak potaknuti bolje pamćenje i koncentraciju te poboljšati rad mozga. Osigurat će čistu kožu, sjajnu kosu i čvrste nokte.
Borovnice – snaga antioksidanata
Borovnice, poput brusnica pomažu pri sprječavanju infekcija urinarnog trakta. Nalaze se na vrhu popisa s obzirom na količinu antioksidanata, kada se uspoređuje sa 40 vrsta svježeg voća i povrća. Najzaslužniji su vitamin C i E te antocijanin – pigment koji borovnicu čini plavom.
Antioksidanti uništavaju slobodne radikale koji oštećuju stanice i povećavaju rizik od bolesti, pa borovnice imaju važnu ulogu u održavanju zdravlja. Ne želi li dijete bobice borovnice, ponudite mu frape od borovnica ili svježe iscijeđeni sok.
Maline – za lijepu kožu
Najslađe među bobicama, maline sadrže veliku količinu biotina, koji se i sam stvara u crijevima, ali pod uvjetom zdrave crijevne flore. Kod jednolične prehrane isušuje se crijevna sluznica i tada se smanjuje ili prestaje proizvodnja biotina. Kožu čine lijepom i glatkom, a kosi daju sjaj i punoću.
Ako želite napraviti sorbet ili sladoled, plodove samo protisnite kroz sito. Okus im možete istaknuti dodavanjem jogurta ili svježeg sira.
Losos – hrana za mozak
Losos je pun bjelančevina, sadrži željezo, selen, jod, cijelu paletu vitamina B skupine, vitamin D i E. No ono što mu osigurava status supernamirnice su omega 3 masne kiseline, na kojima je manjkava današnja prehrana. Moćne omega 3 masnoće potiču rad mozga, odlične su kod svih dermatoloških problema, smanjuju upale i olakšavaju alergije.
Ako dijete ne želi jesti odrezak od lososa, pripremite mu faširance od lososa: losos, luk, peršin, češnjak, sol, 1 jaje, krušne mrvice. Sve sastojke usitnite, dobro promiješajte, oblikujte i pecite u prethodno zagrijanoj pećnici, 15 do 20 minuta.
Puretina – snaga proteina
Kvalitetno bijelo pureće meso obiluje proteinima – zvijezdom među nutrijentima. Proteini proizvode hormone i enzime, sudjeluju u izgradnji tkiva i obnavljaju oštećene stanice. Grade mišićnu muskulaturu te održavaju kiselo-lužnatu ravnotežu krvi.
Po sastavu je pureće meso potpuna bjelančevina, a odlično se kombinira sa svim vrstama povrća. Pureće rolice sa sirom i špinatom mogu se jesti i prstima, što će posebno obradovati vaše mališane.
Jogurt – borac protiv infekcija
Ako dijete odbija jogurt, dodajte mu voće i napravite kremu od jogurta ili ga jednostavno zamrznite i dobit ćete voćno-mliječni sladoled kojeg djeca naprosto obožavaju.
Rajčica – svježa i kuhana
Rajčica je puna beta-karotena, vitamina C i E te obiluju kalijem. Ono što ju čini izuzetno moćnom je sadržaj likopena, koji rajčici pruža njenu crvenu boju, a djeluje kao moćno antioksidativno sredstvo.
Slobodno je pretvorite u kašu i poslužite kao juhu, umak za tjesteninu, jer je tada likopen još jačeg djelovanja nego u svježem stanju. Obavezno dodajte i par kapi maslinovog ulja kojim ćete osigurati pravilno iskorištavanje likopena.
Brokula – tvornica hranjivih tvari
Brokula se ubraja među najzdravije vrste povrća. Gusto razgranati zeleni izdanci obiluju folnom kiselinom, vitaminom C i magnezijem. Visoki udio vlakana u brokuli otklanja tromost crijeva te sprječava opstipaciju.
Drvenaste peteljke možete iskoristiti za juhu, a rahle glavice brokule kuhajte sasvim kratko te prilikom serviranja prelijete žličicom maslinovog ulja. Poslužite s kuhanim krumpirom i tunjevinom i obrok je brzo gotov.
Mrkva – za zdrave oči
Ovo korjenasto povrće dodatak je prvim povrtnim kašicama i juhama. Sirovu mrkvu narezanu na uske štapiće ponudite djeci kao hrskavi međuobrok, a ako je servirate s tvrdim sirom dobili ste savršenu užinu.
Osim bogatstva beta-karotena, mrkva obiluje selenom, najvažnijim elementom u tragovima u našem imuno sustavu.
Badem – zdrava grickalica
Bademi su u prednosti pred drugim orašastim plodovima jer su izvrstan izvor kalcija, koji pomaže u izgradnji kvalitetne koštane mase. Zbog bogatstva vitamina E, smatraju se zaštitnikom srca, a sadrže mononezasićene masne kiseline. Nekoliko jezgri dnevno neka postane zdrava navika. Ako ih popržite u pećnici postat će lakše probavljivi, a pojačat će im se okus.
Isprobajte ovaj jednostavan recept u kojem mogu sudjelovati i mališani:
- 1,5 šalica badema
- ½ šalice lješnjaka
- ½ šalice sjemenki suncokreta
- 1 šalica slada
- 2 jušne žlice rogača u prahu ili čokolade
- 1 jušna žlica narančinog soka.
Ispržite i sameljite bademe, lješnjake, sjemenke suncokreta i rogač. Pomiješajte sa sladom i narančinim sokom. Ostavite smjesu da odstoji 15 minuta, a zatim oblikujte male kuglice.
Maslinovo ulje – dobra masnoća
Najbolji okus i strukturu ima hladno prešano maslinovo ulje, koje obiluje mononezasićenim masnim kiselinama te povećava količinu HDL-a ili "dobrog" kolesterola, itekako korisnim za zdravlje srca i krvožilnog sustava. Tijelo ga najbolje iskoristi kada ga prelijemo preko netom kuhanih namirnica.
Koliko god bilo dobro, ono je ipak masnoća i treba ga dodavati u prehranu da bismo smanjili udio drugih masnoća. Jedna do dvije žlice maslinovog ulja na dan trebale bi postati dio dječjeg svakodnevnog jelovnika.