Djeca mlađa od 4 godine ne bi smjela jesti kokice
Kokice su omiljeni međuobrok djece i odraslih, a njihova hrskava tekstura i odličan okus čine ih savršenim odabirom za gotovo svaku prigodu. Iako ovaj međuobrok izgleda u potpunosti bezopasno, stručnjaci napominju da može biti opasan za djecu mlađu od 4 godine, prenosi Brightside.
Iako su mnogi roditelji svjesni opasnosti od gušenja stvarima poput baterija ili malih igračaka, uobičajene opasnosti povezane s hranom mnogim su majkama i tatama i dalje nepoznate. Majka troje djece, 2019. godine za novine USA Today ispričala je priču o opasnosti kokica. Naime, njezin je dvogodišnji sin završio u bolnici nakon što je zajedno s obitelji jeo kokice.
Dječak je kašljao i imao temperaturu. Nakon pregleda liječnici su ustanovili da je dječak udahnuo kokice u pluća, što je izazvalo upalu. Liječnici su mu uklonili komadić kokice iz pluća, a priča je srećom imala pozitivan kraj. Međutim, dječakova mama istupila je u javnost kako bi upozorila i druge roditelje koliko ova grickalica može biti opasna.
Također, prema stručnjacima, djeca mlađa od četiri godine imaju veći rizik od gušenja. Tek u dobi od četiri godine djeca u potpunosti mogu sažvakati hranu koju jedu na pravilan način. To se događa jer im u ovoj dobi izbijaju kutnjaci, a vještine žvakanja postaju dovoljno dobre da hranu razlažu na manje komade prije gutanja.
Osim toga, mlađu djecu je vrlo lako omesti stvarima koje se događaju oko njih, što također povećava rizik od gušenja. Zbog toga im uvijek treba pomagati kada jedu. Hodanje, trčanje, smijeh ili razgovor dok jedu, kao i prebrzo jedenje, također mogu dovesti do gušenja, upozoravaju pedijatri.
Kokice nisu jedina hrana koja predstavlja opasnost od gušenja za malu djecu. Prema pedijatrima, osim kokica, maloj djeci ne bismo trebali davati sljedeću hranu:
- hrenovke
- tvrde bombone
- orašaste plodove i sjemenke
- sirovu mrkvu
- jabuke
- cijelo grožđe
- maslac od kikirikija
- sljezove kolačiće i žvakaće gume.
Ako nisi sigurna koju hranu možeš dati djetetu u određenoj dobi, trebala bi razgovarati s kvalificiranim pedijatrom koji će ti dati sve potrebne smjernice.