Trudna sam s oženjenim muškarcem i ne želim ga navesti kao oca

Thinkstock
Dipl. iur. Jadranka Alač odgovara trudnoj čitateljici koja su njena prava, ali i koja su prava oca i djeteta, u slučaju ako odluči ne navesti ime oca kod prijave djeteta
Vidi originalni članak

Rastavljena sam i imam dvije punoljetne kćeri koje su s ocem. Podstanar sam i radim. U vezi sam s oženjenim muškarcem već četiri godine. Ostala sam trudna i ne želim pobaciti jer sam već s njim imala jedan abortus. Želim zadržati dijete i njega ispisati iz svog života. Uopće ne želim njega navesti kao oca kad rodim. Imam 43 godine. Ne želim da sudjeluje u bilo kojem segmentu mojeg života. On to dijete ne želi, a ja sad brinem kako dalje. Koja su moja prava, a koja njegova? Imam li kakvo pravo na financijsku i stambenu pomoć od države?

Postoji zakonska mogućnost da vi kao majka djeteta po rođenju ne navedete prilikom prijave rođenja ime osobe koja je otac djeteta. Ipak, to povlači određene zakonske posljedice jer je Obiteljskim zakonom propisano da dijete ima pravo znati tko mu je otac. Stoga će nadležni matičar kojem činjenica rođenja djeteta bude prijavljena o tome da otac nije upisan obavijestiti nadležni Centar za socijalnu skrb koji će vas kao majku djeteta pozvati da se očitujete o identitetu djetetovog oca i upozoriti vas na djetetova prava i vašu obvezu kao majke da je u dobrobiti djeteta. Ako biste vi u tom slučaju dali svoju pismenu suglasnost, Centar će po službenoj dužnosti pokrenuti postupak radi utvrđenja očinstva pred nadležnim sudom.

'legalizacija' bebe Korak po korak do prijave djeteta nakon rođenja

Ujedno treba uzeti u obzir činjenicu da i dijete sve do svoje 25. godine ima pravo pokrenuti postupak radi utvrđenja očinstva njegovog oca pred Sudom. Tužbu radi utvrđenja očinstva može podnijeti, osim djeteta i vas osobno, i nadležni Centar za socijalnu skrb, kao i osoba koja sebe smatra ocem. Stoga, ako je to vaša jednostrana odluka, i dalje postoje prema našem važećem zakonu druge osobe koje su ovlaštene podnijeti navedeni postupak radi upisa očinstva djeteta, te to valja imati na umu prilikom donošenja takve odluke. 

Vi kao majka možete podnijeti tužbu za utvrđenje očinstva (ako biste se naknadno za to odlučili) do djetetove 18. godine. Isti rok vrijedi i za podnošenje tužbe radi utvrđenja očinstva koju bi podnio nadležni Centar za socijalnu skrb, a dijete takvu tužbu može podnijeti osobno do njegove 25. godine. 

Pet posto očeva odgaja djecu koja nisu njihova biološka

U slučaju da ne prijavite osobu koja je otac djeteta prilikom upisa djeteta, to znači da nemate od istog pravo niti tražiti obvezno uzdržavanje - alimentaciju, a ukoliko bi otac želio viđati dijete i s njim ostvarivati kontakt, onda bi se moglo očekivati da bi otac mogao u budućnosti pokrenuti postupak radi svog upisa kao oca u matičnim evidencijama. Naime, takav upis bi mu dao pravo da pokrene i druge odgovarajuće postupke kod Suda i Centra radi ostvarivanja svojih prava na druženje i susrete s vašim zajedničkim djetetom, a ujedno bi time postao i obveznik plaćanja uzdržavanja za dijete. Za upis imena oca u matične evidencije vezuju se i druga zakonska prava i obveze, primjerice međusobno pravo nasljeđivanja, pa vas molim da tu svoju odluku zaista dobro preispitate prije nego definitivno odlučite da će djetetu biti zanijekano pravo znati tko mu je otac. 

Odgovor stručnjaka Ima li samohrana majka pravo na socijalnu pomoć?

Vezano za vaše pitanje pomoći od strane države, na stambenu pomoć nemojte računati, a glede ostalih prava, imate pravo na dječji doplatak, ali i to opet ovisi o visini vaših primanja i o tome imate li izvan tih vaših primanja još kakve vrijednije imovine, nekretnina, pokretnina, ušteđevine i slično. Savjetujem vam da se s tim upitom obratite nadležnom Centru za socijalnu skrb jer se pravo na socijalnu pomoć procjenjuje s obzirom na okolnosti konkretnog slučaja, kao što sam navela, prvenstveno od vaših primanja.

Želim vam svako dobro, te se nadam da ćete zaista donijeti odluku koja je u najboljem interesu kako za vas, tako posebno za vaše dijete.

Posjeti missMAMA