Metoda rađanja: Stolčić skraćuje vrijeme poroda
Cilj poroda na stolčiću, kao i svake druge metode rađanja, jest postići vaše aktivno sudjelovanje u porodu kao i uspostavu prisnoga kontakta i bolje suradnje između vas i primalje. Osnovni preduvjet rađanja na stolčiću jest vaša želja. Vi same donosite odluku na koji ćete način rađati, što pridonosi razvoju pozitivna odnosa prema rađanju uopće.
Želim roditi na stolčiću, gdje je u Hrvatskoj to moguće?
Mogućnost prisutnosti partnera predstavlja veliku psihološku potporu, a smanjenju bola pridonosi i uporaba gimnastičke lopte. Sve to dovodi do smanjene potrebe za urezom međice i konačnog pozitivnog doživljaja porođaja.
Današnji stolčić napravljen je od visoko kvalitetne i otporne plastike ili drva u jednom komadu i obično dolazi u kompletu s niskom posudom od nehrđajućeg čelika koja omogućuje mjerenje gubitka krvi.
Priprema za porod na stolčiću
Odmah po prijemu u rodilište pregledat će vas vanjskom i unutarnjom pretragom. Prisutnost dobrih porodnih trudova uz povoljan nalaz na ušću potvrđuju da je porod počeo. Pripremaju vas kao i za porod na krevetu. Prate se otkucaji srca fetusa i vaši trudovi, odnosno kontrakcije maternice.
Nakon toga korist ćete se gimnastičkom loptom, koja često dovodi do pojačavanja trudova, a omogućuje i veću pokretljivost zdjelice. Poticat će vas da se krećete budući da hodanje smanjuje osjećaj nelagode i bola. Prisutnost partnera pri porodu velika je psihološka potpora te stoga i partnere ubrajamo u aktivne sudionike poroda.
Podrška partnera i primalje
Tijekom prvoga porodnog doba, dok se opuštate na gimnastičkoj lopti, povremeno se prati vitalnost i kondicija fetusa. Pri tom se možete slobodno kretati i niste vezani za uređaj. Štoviše, potiču vas da mijenjate položaj, odnosno da zauzmete položaj koji vam najviše odgovara. Pravilno disanje i opuštanje tijela nakon truda preduvjet su za normalno napredovanje poroda.
Hoćete li roditi na stolčiću, ovisi o pravilnu napredovanju poroda te o procjeni primalje odnosno porodničara u slučajevima ako se utvrde određene nepravilnosti u rodilje ili fetusa.
Kad je ušće potpuno otvoreno, započinje drugo porodno doba. Polako ćete sjesti na stolčić i na njemu zauzeti odgovarajući položaj. Partner će vas pridržavati s leđa dok se primalja nalazi ispred vas. Partner koji sjedi iza vas na stolcu raširenih nogu omogućava vam da se nadlakticama ili čitavim leđima oslonite na njega.
Izgon bez tiskanja
Primalja prije izgona djeteta stavlja tople obloge na perinealne mišiće čime znatno povećava elastičnost međice. Primalja prihvaća dijete na isti način kao i na stolu za rađanje, osim što tijekom izgona ne tiskate nego tijekom cijelog truda trebate disati, odnosno ispuhivati zrak, kako bi se beba sama, bez dodatnog pritiska, spustila van.
Nakon poroda primalja novorođenče spušta na mekanu podlogu pred sobom. Ako je potrebno, aspiriraju se dišni putovi novorođenčeta i ono vam se stavlja na grudi. Pupkovina se presijeca nakon što prestane pulsirati, a u većini slučajeva presijeca ju partner.
Treće porodno doba ili doba posteljice izvodi se na stolčiću. Nakon poroda posteljice smjestit će vas u krevet. Ako je potrebno zašit će vam međicu.
Prednosti poroda na stolčiću
- Sjedeći položaj ubrzava krvni optok na području zdjelice.
- Drugo se porodno doba skraćuje, što je posljedica gravitacije. Spuštanjem ploda u porodnom kanalu i pojačanim pritiskom izaziva se spontani refleks tiskanja.
- Vaši trbušni mišići djeluju usklađeno s trudovima.
- Sposobnost tijela da tiska još je više izražena, a potaknuta je i pravilna rotacija glavice djeteta što olakšava njegov izgon.
- U tom položaju vaš je trbuh okrenut prema dolje pa se i zbog samog učinka gravitacije smanjuje i ublažava bol u leđima, a međica ostaje opuštena pa je njezino oštećenje minimalno.
- Znatno je rjeđi urez međice budući da je stavljanjem toplih obloga međica smekšana i podatna je, a ujedno su rjeđe i ostale ozljede porodnoga kanala.
- Tijekom poroda najčešće se ne daje umjetni oksitocin.
- Bolja je opskrba djeteta kisikom, olakšano je doba posteljice te vam je omogućeno praćenje cijelog tijeka poroda.