Što trebate jesti u trudnoći?

Thinkstock
Nekad je bilo uvaženo mišljenje da trudnice trebaju 'jesti za dvoje', jer će tako beba biti krupnija i zdravija. Naravno, većina žena zna kako ključ zdrave prehrane nije u količini, već u njezinoj kvaliteti. Dakle, postavlja se pitanje što i koliko trudnica treba jesti
Vidi originalni članak

Kako organizam u trudnoći radi punom parom, trudnici je potrebno više hranjivih tvari, kako vitamina, tako i masti, ugljikohidrata, minerala i drugih elemenata. Ako ste i prije trudnoće jeli puno voća i povrća, kao i mliječnih proizvoda, nećete morati ništa mijenjati. Ipak, važno je zapamtiti kako ne trebate jesti za dvoje!

uravnotežena prehrana 4 nutricionističkih savjeta za zdravu trudnoću

Masti

Koristite ulja biljnog porijekla, poput maslinovog ili suncokretovog, jer mast životinjskog podrijetla nije preporučljiva (maslac, slanina, mast). Također, trebali biste izbjegavati i vrhnje, bilo da se radi o mileramu ili kiselom vrhnju. Dnevni unos masti ne bi trebao biti veći od 70 g dnevno, što je oko 630 kalorija.

Ugljikohidrati

Većinu kalorija dobit ćete iz ugljikohidrata, a oni se nalaze u tjestenini, kruhu, riži, krumpiru, medu, džemu...Dobar izvor ugljikohidrata je i svježe voće koje treba konzumirati svakog dana.

Minerali

Minerali su elementi bez kalorijske vrijednosti, ali su neophodni za majku i dijete.

1. Željezo
Prenosi kisik do svih stanica u organizmu, potpomaže rast, sprječava umor i sudjeluje u obrani organizma od infekcija. Najbogatiji izvori su: jetrica, crveno meso, žumanjak, grah, šparoga, zeleno lisnato povrće, sušeno voće, školjke, gljive, cikla i koštičavo voće. Preporučljiva dnevna količina za trudnice i dojilje iznosi 18-30 mg dnevno.

2. Kalcij
Ovaj mineral osnovni je sastojak kostiju i zubi. Njegovu apsorpciju potpomaže vitamin D i hormoni. Prirodni izvori bogati kalcijem su: mlijeko i mliječni proizvodi, sirevi, soja, sardine, čokolada, špinat, kupus, brokula, naranče. Preporučljiva dnevna količina za trudnice i dojilje je oko 1.300 mg dnevno.

3. Fosfor
Sudjelujte u svim fiziološkim i kemijskim reakcijama u organizmu. Neophodan je za građu kostiju i zubi, za normalan rad srčanog mišića, sudjeluje u razmjeni energije i važan je za prijenos živčanih impulsa kao i za normalan rad bubrega. Namirnice bogate fosforom su: sirevi, suhe mahunarke, riba, soja, orasi, meso i zeleno lisnato povrće. Preporučljiva dnevna količina za trudnice i dojilje je 1,2 g dnevno.

Bjelančevine

Dnevna potreba organizma trudnice je 1,5 g na svaki kilogram tjelesne težine (prosjek je oko 80 g dnevno). Nalaze se u namirnicama životinjskog podrijetla (meso, sir, riba, mlijeko), kao i u namirnicama biljnog podrijetla (kruh, mahunarke, voće).

veliki petak Danas je riba na meniju? Evo koju trudnice i djeca smiju jesti, a koju moraju izbjegavati

Tekućina

Trudnici je potrebno oko 2,5 l tekućine dnevno, i to: vode, prirodnih voćnih sokova, juha od povrća i mesa te mlijeka.

Posjeti missMAMA