Što se događa s libidom u trudnoći i kako se povezati s partnerom?

Unsplash
Iako se rijetko otvoreno priča o tome, mnoge trudnice primjećuju kako im seksualna želja naglo padne, čak i kada sve ostalo u vezi funkcionira savršeno. Stručnjaci potvrđuju: gubitak libida u trudnoći je posve normalna i privremena pojava.
Vidi originalni članak

Tijekom trudnoće se često govori o mučninama, žgaravici i umoru. No o jednoj drugoj promjeni se puno manje priča, naglom padu seksualne želje.

Jedna buduća mama iskreno je opisala kako se kroz većinu trudnoće borila s potpunim gubitkom libida iako ima kvalitetan odnos s partnerom, pun ljubavi, pažnje i razumijevanja. No ono što ju je najviše iznenadilo nije bilo to što joj se to dogodilo, već činjenica da gotovo nitko o tome ne govori.

Zapanjujuće promjene 5 neobičnih stvari koje se događaju s tijelom u trudnoći

Libido i trudnoća: što kažu istraživanja?

Pad seksualne želje u trudnoći potpuno je prirodan i zapravo prilično čest. Prema istraživanju iz 2020. objavljenom u Journal of Clinical Medicine, trudnoća utječe na seksualnu želju kod oba partnera. Muškarci tijekom trudnoće češće iskazuju višu razinu želje, dok žene, osobito u prvom tromjesečju najčešće osjete snažan pad interesa za seks.

Ima smisla: prvi mjeseci trudnoće često su obilježeni mučninama, hormonalnim promjenama, umorom i osjetljivošću na mirise, sve ono što baš i ne ide ruku pod ruku s romantičnim trenucima.

U trećem tromjesečju mnoge trudnice ponovno gube želju za intimnošću. Istraživanje iz Aten Primaria (2019.) navodi kako žene tada fokus stavljaju na zdravlje i dobrobit svoje bebe, dok seksualna želja pada u drugi plan. Umor, bolovi u leđima, pritisak u zdjelici, vrtoglavice i nesanica dodatno otežavaju svaku pomisao na seks. No to ne znači da se intimnost mora potpuno ugasiti, prenosi Motherly

7 poza Koje seks poze trebaš izbjegavati, a koje isprobati tijekom trudnoće

Kako održati bliskost kad seks nije opcija?

Iako se seksualna aktivnost može smanjiti ili potpuno nestati tijekom trudnoće, fizička i emocionalna bliskost i dalje mogu (i trebaju) biti prisutne. Evo nekoliko prijedloga kako zadržati intimnost u ovom osjetljivom razdoblju:

Masaža - Dodir bez pritiska, doslovno. Masaža stopala, ramena ili leđa može biti odličan način za opuštanje i povezivanje. Možete pritom gledati film, razgovarati ili jednostavno uživati u tišini.

Zajedničko tuširanje - Topla voda može olakšati bolove i napetost, a nježno tuširanje ili pranje kose može se pretvoriti u ritual nježnosti koji ne mora završiti seksom.

Spojevi kod kuće (ili vani) - Romantična večera, šetnja, odlazak u kino ili jednostavno lagani ples uz svijeće u dnevnoj sobi – sve su to načini za održavanje veze i međusobne pažnje.

Seksualna želja se najčešće vraća nakon poroda

Dobra vijest je da se kod većine žena libido spontano vraća nakon poroda, kad se tijelo i hormoni stabiliziraju, a život polako dobije novi ritam. Do tada je najvažnije ne osjećati krivnju, ne vršiti pritisak i prihvatiti da su promjene sasvim normalne. Trudnoća je intenzivno razdoblje i fizički i emocionalno, i ono što je sada "pauzirano" vrlo često se vraća prirodno, u svoje vrijeme.

Utjecaj sjemene tekućine Znamo da je seks u trudnoći dobar, a ovo su dobrobiti sperme

Posjeti missMAMA