Što ako se bojiš poroda? To je prirodno, a evo što moraš napraviti da se tog riješiš

Unsplash+
Trudnoća je veliko veselje! A veseliš se odmah i upoznati svoju bebu i jedva čekaš. No, između tog je porod, pa i strah od poroda. Za portal missMAMA pišu doule Hrvatske udruge doula
Vidi originalni članak

Veselila si se trudnoći, veseliš se maženju sa svojom bebicom, kupnji malih slatkih kompletića, ali što je s onim između - što je s porodom?

Strah od poroda nije neobičan ni neuobičajen i potpuno je prirodan. Ipak često imamo priliku čuti “strah je neprijatelj rodilje.” Zašto? Zato jer se u strahu stvaraju hormoni koji mogu ometati porod. Hormoni imaju važnu ulogu u porodu, a oni koji su poželjni su oksitocin i endorfin koji se stvaraju kad se osjećaš sigurno, opušteno i voljeno. Što to onda znači za tebe?

Podrška na porodu Strah od odlaska u rodilište? Evo kako ti doula može pomoći nositi se s tim

Strah od tako velikog, nepoznatog i transformirajućeg događaja na neki nam način nagoviješta duboku važnost događaja koji je pred nama. On u suštini nije paralizirajući i u njemu može biti sakrivena i znatiželja, uzbuđenje, iščekivanje. Bez obzira čekamo li prvi porod, ili je već nekoliko poroda iza nas, svaki je porod novi, transformirajući i nepoznati događaj kojeg očekujemo jer nikad unaprijed ne znamo kako će se odvijati.

Ali, osim ovog, često postoji i onaj drugi, često paralizirajući strah. Onaj strah koji možda imaš jasno definiran, a možda ćeš se morati malo preispitati da dođeš do srži problema.
Čega se bojiš? Bolnice ili mogućih (rutinskih) intervencija? Boli ili tvoje (ne)mogućnosti nošenja s istom? Sljedeće što se možeš zapitati je: Od kuda taj strah uopće dolazi? Jesi li ga čula od neke bliske osobe ili pročitala na forumu? Dolazi li možda iz tvojeg prijašnjeg iskustva?

Sve te strahove nosimo u sebi i fizički. Kad razmišljaš o njima možda ćeš primijetiti da si stisnula čeljust, da si napeta u ramenima ili u zdjeličnom dnu.

Zaboravi na tuđa iskustva

Tuđe iskustvo, ili čak tvoje prethodno negativno iskustvo nisu indikator poroda koji je pred tobom. Prva reakcija koju takav strah u majkama može aktivirati je da traže vanjska rješenja. Boje se bolnice – potražit će moguću vezu. Boje se boli – tražit će epiduralnu. Ova rješenja mogu, ali i ne moraju ispasti kao odlična. Jer može se dogoditi da npr. epiduralna ne uhvati dobro, ili anesteziolog nije dostupan – pa se rodilja i dalje mora nositi s boli, a nema spremna alternativna rješenja da si istu olakša jer je svu svoju nadu stavila u epiduralnu.

Ono što ti nitko nikad ne može oduzeti i što je uvijek u tvojoj kontroli – jest način na koji ćeš odabrati reagirati na situacije i događaje u kojima se nalaziš. Ako se bojiš boli – pomoći će ti da se informiraš o porođajnoj boli. Prvo što moraš znati je da je to bol koja za razliku od ostalih boli ne nagoviješta da nešto nije u redu i neće ti nauditi. Upravo suprotno, ona ti nagoviješta da ćeš uskoro upoznati osobu kojoj si se veselila prethodnih 9 mjeseci.

Postoje prirodni načini da se nosiš s tom boli ili da ju olakšaš. Možeš se informirati o njima kao o svojoj prvoj opciji ili kao o “rezervi” ako ti iz nekog razloga epiduralna neće biti dostupna; a može ti pomoći i do samog trenutka dok ti epiduralnu ne administriraju. Isto tako, ako se upoznaš s prirodnim načinima nošenja s boli nećeš se morati bojati – Što ako anesteziolog ne bude dostupan ili dođem prekasno? – jer ćeš znati druge opcije da si olakšaš bol.

Preuzmi odgovornost

Iako je porod nepredvidiv – ako za njega preuzmeš odgovornost – imati ćeš više utjecaja na to kako će se on odvijati. Bojiš li se rutinskih intervencija, možeš se informirati o njima. Unaprijed – da budeš upoznata sa samom intervencijom; i naravno u trenutku kad ju predlože – da se upoznaš sa svojom vlastitom situacijom i zašto je određena intervencija predložena. Onda u razgovoru s medicinskim osobljem možeš donijeti informirani pristanak. Informirani pristanak je, ukratko, odluka koju donosiš nakon što su ti objašnjene sve blagodati i rizici, te alternative postupka koji ti je predložen.

Ono što možda primjećuješ da se proteže u ovom tekstu jest informiranje o svojim strahovima i porodu te preuzimanje odgovornosti. Znanje o porodu i vlastitim strahovima može ti pomoći da se upoznaš s onim čega se bojiš i pruži ti alate da se s time nosiš. Samim stjecanjem tih znanja i aktivnim korištenjem istih ti si preuzela odgovornost za svoj porod i vjerojatno uklonila mnogo strahova koji su zapravo proizlazili iz neznanja o samom procesu poroda i načina kako se njemu pristupa u bolničkom sustavu.

Ovaj tekst teško da je odgovorio na sva tvoja pitanja i nedoumice, ali nadam se da je pobudio prava pitanja i potaknuo te na razmišljanje. Ako si na tome u ovom trenutku spremna poraditi, strahovi koje možda imaš vezano uz porod ne moraju te dočekati nerazrađeni kad porod krene. Informiranje o porodu, o tvojim pravima i odgovornostima na porodu može ti pomoći da budeš toliko spremnija u trenutku kad shvatiš da je tvoja beba odlučila upoznati svoju mamu.

Dajana Taradi je porodna doula, a potražiti je možeš na doula.hr.

prvi porod ostavio je traume 'Nisam se bojala poroda kod kuće, a danas osjećam snažnu povezanost s kćeri baš zbog takvog poroda'

Posjeti missMAMA