Odobrila ginekologinja: Šest strategija za brže začeće

Guliver
Spremna si za trudnoću? Ginekologinja objašnjava što možeš učiniti već danas, a što će ti pomoći kod bržeg začeća
Vidi originalni članak

Sada kada si odlučila da želiš imati bebu, vjerojatno hoćeš zatrudnjeti što prije. Međutim, postoji nekoliko stvari koje bi trebala uzeti u obzir prilikom planiranja trudnoće, ali i nekoliko stvari koje možeš učiniti kako bi ubrzala cijeli proces.

utjecaj dobi Kakve su vam šanse za začeće u dvadesetima, tridesetima i četrdesetima

Ginekologinja Sarah Bjorkman za portal Motherly podijelila je šest savjeta za sve buduće mame

1. Budi najzdravija verzija sebe

Ovo se čini očito, ali jesi li u najzdravijoj kilaži za svoje tijelo? Ako si pothranjene ili prekomjerne tjelesne težine, tvoja se plodnost smanjuje stoga održavaj što zdraviju težinu. Prema indeksu tjelesne mase (BMI), tvoj indeks bi trebao biti između 19 i 25, ali svakako razgovaraj s liječnikom o zdravom opsegu težine za svoje tijelo. Koja je idealna težina za začeće?

Ako još uvijek nisi, sada je vrijeme da počneš vježbati, jesti zdravo i uzimati prenatalne vitamine. Jedan od vitamina koji se preporučuje svim ženama koje planiraju trudnoću jest folna kiselina, s obzirom da je znanstveno dokazano kako manjak folne kiseline u organizmu trudnice može voditi riziku defekta neuralne cijevi fetusa. Inače, oštećenje neuralne cijevi razvija se u prvih 28 dana od začeća stoga je iznimno važno dovoljnom količinom folne kiseline spriječiti ovaj problem. 

prehrana i životni stil Lakše do trudnoće: Promjene koje povećavaju plodnost

Folnu kiselinu možeš pronaći i u određenim namirnicama poput leće, kelja, špinata, brokule, blitve, naranče, avokada, soka od rajčice, crvenog graha, šparoga, integralne tjestenine i kruha od cjelovitih žitarica. Isto tako, navike koje smanjuju plodnost uključuju pušenje, pretjeranu konzumaciju alkohola (više od dva pića na dan), pretjeranu konzumaciju kofeina i konzumaciju rekreativnih droga.

Budući da znam da se pitaš - da, tvoja jutarnja šalica kave je potpuno u redu, obećavam. 

2. Pomozi svom partneru da bude zdrav

Zdravlje muškaraca je također važno za plodnost. Pretilost je očito povezana sa smanjenom proizvodnjom sperme stoga vas dvoje možete zajedno raditi na ciljevima zdrave prehrane i tjelesne težine. Muškarci bi trebali povećati unos vitamina C i E jer oni pomažu povećanju broja spermija i njihove pokretljivosti. Ti vitamini mogu se pronaći u citrusnom voću, brokulama, zelenom lisnatom povrću i rajčicama, ali i u dodacima prehrani

14 supernamirnica za muškarce koji planiraju dijete

Muškarci također trebaju prestati pušiti. Pušenje je povezano sa smanjenom kvalitetom spermija, da ne spominjemo rak pluća, emfizem i drugo, a pasivno pušenje pogoršava astmu i prehlade kod djece, stoga je prestanak pušenja prioritet broj 1. Anabolički steroidi i marihuana također su povezani sa smanjenom kvalitetom spermija. 

Još jedna stvar koju nije naodmet spomenuti su uske muške bokserice. Naime, neka istraživanja pokazala su da nošenje određenog tipa donjeg rublja grije testise što smanjuje razinu sperme. Uostalom, dobro je izbjegavati bilo što što bi moglo povećati temperaturu testisa - vruće kupke, laptop na krilu i tako dalje. 

Tema s foruma Što kada je problem muška neplodnost?

Ove promjene trebalo bi uvesti odmah jer su potrebna tri mjeseca kako bi se promjene vidjele u spermi, s obzirom da toliko dugo treba malim plivačima da sazru. 

3. Posjeti svog ginekologa

Znam da si već spremna pokušavati zatrudnjeti, ali prvo dogovori pregled kod liječnika koji će biti tvoj ginekolog tijekom trudnoće. Na tom pregledu, tvoj liječnik će ti ponuditi određene genetske testove kako bi vidjela nosiš li ti ili tvoj partner određena nasljedna zdravstvena stanja. Kronična stanja poput astme, dijabetesa, visokog krvnog tlaka ili poremećaja zgrušavanja krvi mogu zakomplicirati tvoju trudnoću. Liječnik će također provjeriti tvoja dosadašnja cjepiva jer neke od njih ne možeš primiti tijekom trudnoće. Naravno, ovaj pregled je odlična prilika da pitaš bilo kakva pitanja koja te zanimaju

6 najčešćih pitanja o plodnosti i začeću

4. Upoznaj svoj mjesečni ciklus

Počni pratiti svoje cikluse. Obično imaš ovulaciju 14 dana prije svoje menstruacije. Primjerice, ako imaš ciklus od 28 dana, ovulirat ćeš na 14. dan, a ako imaš ciklus od 32 dana, ovulirat ćeš na 18. dan. 

Saznaj kakve su ti šanse da zatrudniš u svim fazama menstrualnog ciklusa

Sperma može živjeti pet dana unutar ženskog reproduktivnog trakta, ali tvoje jajašce je održivo oko 24 sata. To znači da želiš da spermiji budu spremni 'upoznati' jajašce kada ovuliraš pa možeš računati kako si dva do tri dana prije ovulacije najplodnija. Možda ćeš primijetiti promjenu u cervikalnoj sluzi u ovo vrijeme, što je još jedan znak da ovuliraš. 

5. Imaj česte seksualne odnose s partnerom

Istraživanja su pokazala da duža razdoblja bez seksa mogu smanjiti kvalitetu sperme. Trebala bi imati seksualne odnose s partnerom svaki dan ili svaki drugi dan, posebno tijekom ovulacije. Samo imaj na umu da je spermi potrebno oko pet minuta da dođe do jajovoda pa ne trebaš brinuti oko smiješnih položaja i drugih mitova o začeću. Također, neki lubrikanti mogu usporiti pokretnost sperme i smanjiti njihovu održivost pa izbjegavaj takva pomagala tijekom seksa u ovulaciji. 

planiranje trudnoće Noge u zraku nakon seksa i druge česte zablude o začeću

6. Znaj kada potražiti pomoć

Statistički, zdravi mlađi parovi imaju 20 posto šanse za začeće svaki mjesec, a 80 posto njih zatrudni unutar godine dana. Međutim, ako imaš redovite i nezaštićene seksualne odnose godinu dana, a još uvijek nisi zatrudnjela, vrijeme je da s partnerom potražiš liječničku pomoć. A, ako ste i ti i partner stariji od 35 godina, tu pomoć potražite već nakon šest mjeseci pokušavanja. Drugi razlozi za traženje pomoći su neredovite mjesečnice, povijest seksualno prenosivih bolesti i abdominalna operacija

Vodič kroz liječenje neplodnosti - korak po korak

I ono posljednje - diši, opusti se i uživaj u cijelom procesu.

Posjeti missMAMA