Kako konzumirati lanene sjemenke u trudnoći?

Thinkstock
Na koji način konzumirati lanene sjemenke, mljevene ili ne, te kako ih skladištiti, odgovara nutricionistica Mirna Trumbetaš
Vidi originalni članak

Zanima me konzumiranje lanenih sjemenki. Znam da su odlične za probavu i reguliranje stolice, ali ne znam kako ih ispravno koristiti u prehrani. Naišla sam na drugačija mišljenja - da ih treba jesti cjelovite ili pak isključivo mljevene. Možete li mi dati odgovor i savjet kako ih jesti, a da se ne izgube zdrava svojstva?

Lanene sjemenke su izniman izvor omega 3- masnih kiselina, bakra, mangana, magnezija, folne kiseline, fosfora i naravno prehrambenih vlakana. Važno je znati da ukoliko iz lanenih sjemenki želimo iskoristiti navedene hranjive tvari tada ih treba samljeti i umiješati u jogurt, juhu, salatu ili kako vam već odgovara. Tu moram napomenuti kako lanene sjemenke vrlo brzo oksidiraju tako da je najbolje da kupite cijele i sameljete ih u mlincu za kavu netom prije konzumiranja. Na taj način ćete dobiti najbolje iz njih. Nemojte kupiti samljevene jer tada s obzirom da ne znate kako su skladištene možete dobiti oksidirani proizvod.

Kada govorimo o prehrambenim vlaknima i poboljšanju probave tada je dobro konzumirati nesamljevene lanene sjemenke jer tada će one samo proći kroz crijeva i "pomesti ih" i na taj način poboljšati probavu. Svakako lanene sjemenke držite u hladnjaku i čuvajte do 3 mjeseca, ne dulje.

Koje čajeve trudnica smije piti?

Provjereni trudnički 'lijek' za žgaravicu, zatvor i grčeve

Posjeti missMAMA