Na čuvanju trudnoće sam, što smijem raditi?
Zbog krvarenja u prvom tromjesečju doktor mi je odredio mirovanje pa sam prestala raditi. Sada se prilično dobro osjećam no nisam sigurna moram li mirovati ili mogu normalno raditi sve po kući, ići van, možda i vježbati? Zanima me i zbog kojih se razloga ide na čuvanje trudnoće u bolnici, odnosno koji su rizici za to?
Krvarenje u prvom tromjesečju relativno je česta pojava. Ovaj simptom svrstava takvu trudnoću u ʺrizičnuʺ, tj. na temelju takve kliničke slike postavlja se dijagnoza prijetećeg pobačaja. Uz krvarenje, u nekih pacijentica s dijagnozom prijetećeg pobačaja na UZV pregledu može se ustanoviti i intrauterina zona krvarenja koja je uglavnom smještena između stijenke maternice i plodovih ovoja tzv. subkorionski hematom. Ovakvi hematomi koji se nalaze u fundusu maternice imaju lošiju prognozu od onih smještenih supracervikalno. Naime, supracervikalno smješten hematom češće je praćen krvarenjem u ranoj trudnoći, ali zbog samodrenaže obično ima povoljniji ishod od hematoma smještenih u fundusu maternice. Terapija ovog stanja je mirovanje uz zaštitnu gestagensku (hormonsku) terapiju.
Sukladno prethodnom, da biste mogli donijeti odluku u eventualnom prestanku mirovanja potrebno je da se javite svom ginekologu na pregled koji će tek nakon objektivizacije vašeg nalaza, tj. nakon pregleda, moći sugerirati prestanak mirovanja i normalnu fizičku i radnu aktivnost.
A što se tiče drugog dijela vašeg pitanja, bolničko liječenje trudnica s dijagnozom prijetećeg pobačaja preporučuje se kod trudnica u kojih su prisutni naglašeniji simptomi; jače krvarenje i/ili veća zona intrauterinog krvarenja. Dakle, odluku koga hospitalizirati, a koga liječiti ambulantno donosi ginekolog na temelju pregleda i informacija dobivenih od pacijentice. Bolničko liječenje trudnica s dijagnozom prijetećeg pobačaja isto je kao i ambulantno liječenje, podrazumijeva mirovanje i gestagensku terapiju.