Čudo zvano posteljica: Nevjerojatne fotografije organa koji život znači za bebu u trbuhu

Facebook/Marry Fermont -Fotografie
Posteljice dolaze u raznim oblicima i veličinima i ne postoje dvije iste. Pomoću posteljice do bebe dolaze kisik i hranjive tvari potrebne za razvoj, a ima i ključnu ulogu u otklanjanju otpada
Vidi originalni članak

Nizozemska fotografkinja Marry Fermont autorica je predivnih fotografija 'Kako beba stane u maternicu', a ovaj put prenosimo nevjerojatne fotografije posvećene organu neophodnom za bebin život u maminom trbuhu: posteljici. 

Na svom blogu objasnila je da je uvijek bila očarana posteljicom, ali da je njena uloga često zanemarena. "Uloga posteljice je iznimno važna – ona je novi endokrini organ koji se razvija unutar ženina tijela i ima čitav niz specifičnih funkcija; predstavlja ključnu vezu između fetusa i majke", objašnjava ginekologinja Senka Sabolović Rudman. 

čudesno i viralno Primalja objavila četiri nevjerojatne fotografije posteljice: Koja je nezdrava?

Marry Fermont je prije objavljivanja fotografija proučila ovaj nevjerojatan organ. Napisala je kako je prosječna posteljica promjera oko 20 centimetara, debljine 2 do 3 centimetara i teška otprilike 500 grama. Jedna strane posteljice poznata je kao majčina strana. "Mlitava je. To je strana spojena na maternicu i prilično je ružna", opisala je fotografkinja kako ju ona vidi. 

Fetalna strane posteljice je prekrasna strana. "Ovo je strana koju vaša beba vidi. Jasno se vide vene koje prolaze kroz nju, i zbog toga izgleda kao drvo života, što je vrlo simbolično", kaže Marry.

Ovisno o tome gdje su placentarne membrane pukle tijekom porođaja, možete točno vidjeti gdje je vaša beba "živjela". Kod carskog reza to nije moguće, jer je rez prevelik. 

Posteljice dolaze u raznim oblicima i veličinima i ne postoje dvije iste. Pomoću posteljice do bebe dolaze kisik i hranjive tvari potrebne za razvoj, a ima i ključnu ulogu u otklanjanju otpada.

U tijeku porođaja 3. porođajno doba naziva se posteljično (placentarno) doba, jer je to razdoblje nakon porođaja djeteta unutar kojeg se porađa posteljica.

Lotus porođaj Ostavljaju posteljicu s bebom i do 10 dana nakon poroda

"Nakon njezinog poroda liječnik pregledava posteljicu da vidi je li čitava. Nakon poroda posteljica više nema svoju funkciju, a čini se da su pojedine skupine ili pojedinci svoju fascinaciju posteljicom i porodom pretvorile u placentofagiju", kaže ginekologinja Senka Sabolović Rudman.

U svakom slučaju, posteljica je nevjerojatan organ bez kojeg ne bi bilo života. 

Nevjerojatne fotografije posteljice možeš pogledati na web stranici fotografkinje.

Novi trend: Placentofagija Jedenje posteljice: pomaže li zdravlju majke?

A za kraj prenosimo i nevjerojatnu fotografiju pupčane vrpce u čvoru.

rijedak slučaj Čudo s poroda: Rijetka fotka pupčane vrpce s čvorom

Posjeti missMAMA