5 stvari koje vaš ginekolog ne bi odobrio
Većina žena žele da je njihov ginekolog pristojan, da ne osuđuje i ima izvrsno znanje. Kako je svaki odnos dvostran, tako je i odnos pacijent-liječnik, pa bi i ginekolozi lakše obavljali svoj posao kad njihove pacijentice ne bi radile sljedećih pet stvari.
1. Vjerovale svemu što pročitaju na internetu
Liječnici se svakodnevno suočavaju s pacijentima koji sami sebi postavljaju dijagnoze pomoću informacija s interneta i od njih zahtijevaju samo uputnice za specijalističke preglede. Tanja Pekez Pavliško dr. med., kaže da pacijenti moraju shvatiti da je proces postavljanja dijagnoze nešto za što treba puno znanja i iskustva te da je to kao da amater smatra da je bolji igrač od šahovskog velemajstor.
2. Ostajale dugo u odjeći za trening
Svi znamo kakvo okruženje gljivice vole - toplo i vlažno. Nakon što završite s treningom odmah promijenite odjeću u kojoj ste trenirali. Odjeća natopljena znojem je savršen dom za rast i razvoj gljivica i drugih klica. Perite sportsku odjeću nakon svake upotrebe. Nosite čistu odjeću prije svakog treninga.
3. Trpjele bolan seks
"Dispareunija se smatra najčešćim disfunkcijskim poremećajem i može se naći kod otprilike dvije trećine svih spolno zrelih i aktivnih žena'', kaže specijalistica ginekologije i opstetricije dr. sc. Senka Sabolović Rudman. Prema definiciji, dispareunija podrazumijeva bol u predjelu spolnih organa žene i/ili u donjem dijelu trbuha neposredno, tijekom ili nakon spolnog odnosa. ''Rjeđe, u težim slučajevima se javljaju mučnina i povraćanje. Zbog toga poremećaj može rezultirati prorjeđivanjem ili čak prestankom seksualnih odnosa jer nelagoda i bol poništavaju zadovoljstvo seksualnog odnosa.'', objašnjava dalje.
Tri situacije u kojima morate posjetiti ginekologa
4. Liječile same sebe od gljivičnih infekcija
Mnoge žene na prvi znak da s njihovom vaginom nešto nije u redu, poput svraba ili iscjetka posumnjaju da je riječ o gljivičnoj infekciji. Ali, ako se ne radi o gljivičnoj infekciji onda krivim liječenjem možete pogoršati ili prikriti pravi problem.
5. Pretpostavljale da je jako menstrualno krvarenje normalno
Bez obzira koliko imate godina i koliko ste daleko od menopauze, trebate otići na pregled, ako prilikom mjesečnice svaka dva sata morate hitno zamijeniti uložak ili tampon ili, ako morate koristiti i tampon i uložak kako bi izbjegli "nezgodu". Uobičajen gubitak krvi tijekom menstruacije (obično traje od tri do sedam dana) je oko pet žlica ili 80 mililitara.
Više o ovoj temi pročitajte na portalu Zdrava Krava.