Tko manje spava i još 5 tipičnih svađa novopečenih roditelja
Kad ste oboje umorni, a uglavnom je tako u prvim mjesecima s bebom, lako je pronaći razloge za svađu i zamjeranje. Cathy O’Neil, jedna od autorica knjige Babyproofing Your Marriage, za portal The Bump dala je zanimljive ideje kako izbjeći 6 tipičnih roditeljskih svađa.
1. Tko manje spava?
Iako ima iznimaka, uglavnom se mame češće bude da bi po noći nahranile, utješile ili previle bebu, a obično se i ujutro ustaju čim se beba javi, posebno ako su one kod kuće, a suprug ide na posao. Osim neispavanosti same po sebi, dodatni izvor frustracije može biti ako se, primjerice, tata ni vikendom ne ustane ranije kako bi preuzeo brigu o bebi, već i tada sve ostaje samo na mami.
Cathy O'Niel ističe da je san potreban i jednome i drugome, i da prepirke o tome zaslužuje li malo dodatnog sna onaj koji se dizao po noći, ili onaj koji je imao naporan tjedan na poslu, nikamo ne vode. Umjesto toga, partneri bi se mogli dogovoriti da će biti velikodušni jedan prema drugome i omogućiti si dodatni odmor kad kod god im okolnosti dopuštaju. Možda će to ponekad značiti kašnjenje na sastanak s prijateljima ili ostavljanje punog sudopera za kasnije, i spavanje umjesto toga. Važno je da se u ovome međusobno podržavate i tražite prilike kad možete jedan drugome uskočiti i osigurati malo vremena za predah.
2. Tko više radi?
Neki se parovi stalno prepiru zbog svojih obaveza i jedan drugome nabraju što su sve napravili tijekom dana. U ovom slučaju, ističe Cathy O'Neil, partneri bi se trebali prisjetiti da su u istom timu. Umjesto da rade popise svega što su napravili, mogli bi to napraviti unaprijed i zapisati sve stvari koje trebaaju obaviti, a onda podijeliti poslove na način koji im se čini najpravednijim i s kojim se oboje mogu složiti.
3. Zašto si stalno na mobitelu?
Nije rijetkost da jedan od partnera, ili oboje, tijekom vremena koje bi trebalo biti rezervirano za obitelj, preko mobitela pregledava mailove i odgovara na njih, čita članke ili prati novosti na društvenim mrežama. Često je to vezano za posao, od kojeg se sve teže odvajamo i u svom slobodnom vremenu. No ne smijemo zaboraviti da će naša djeca još kratko biti mala i da je važno da, dok smo s njima, budemo zaista prisutni.
Mogli biste se dogovoriti da jedna soba, ili samo jedan stol, ili stolac u kući budu rezervirani za posao. Uz to, dobro je odrediti i posebno vrijeme u danu kada svatko od vas može na tom mjestu odraditi ono što je potrebno i druga osoba bi to trebala poštovati. Ali van tog svog "radnog mjesta" nemojte koristiti mobitel, tablet ili računalo, nego se zaista posvetite obitelji.
4. Sve radiš krivo!
Ponekad tate prigovaraju mamama, ali još ćešće mame tatama kada u brizi za bebu rade nešto drugačije od njih. Roditelj koji se više brine o bebi obično misli da zna kako se sve to treba raditi, od hranjenja, odijevanja, mijenjanja pelena, kupanja, pa čak i do igranja. Uvjeren je da je tako ispravno, a sve drugačije jednostavno krivo!
"No ako svom partneru stalno govorite kako da bude roditelj, sam nikad neće naučiti osnovne stvari. Uz to, mogli biste mu na kraju zamjerati što uvijek vi morate o svemu brinuti. Zato dobro promisilte o onome što su napravili 'krivo'. Možda to ipak nije bilo tako strašno? Ako se ne radi o ozbiljnoj stvari vezanoj za podizanje vašeg djeteta, ne obazirite se", savjetuje autorica.
5. Nitko ne cijeni moj trud
Mnogim se očevima čini da, iako teško rade kako bi zaradili za svoju obitelj, njihovim suprugama to nije dovoljno, a situacija može biti i obrnuta. Cathy O'Neil ovdje predlaže iskrenu komunikaciju, ali naglašava i da bi davanje priznanja za trud trebalo biti obostrano. To ne treba biti ništa veliko, već i usputno "Hvala ti što si odnio pelene u smeće" ili "O, baš si lijepo obukla bebu" može puno značiti. Takvi jednostavni komplimenti stvaraju pozitivnije, podržavajuće ozračje za oboje. Ako vam treba dodatna potvrda, razgovarajte o tome, recite što točno trebate da biste se osjećali vrijedno.
6. Nedostatak seksa
Iako ni to nije pravilo, čest je slučaj da muškarac želi seks, a žena je navečer iscrpljena od cjelodnevne brige za bebu i samo se želi odmoriti. Ni u ovoj situaciji nitko nije kriv, a Cathy O'Neil savjetuje mladim mamama: "Pokušajte situaciju sagledati iz pozicije svog partnera: Kako bi vam bilo da tjedan dana niste uopće razgovarali? A neki se tako osjećaju nakon tjedan dana bez seksa. Razmislite što bi vas moglo više zainteresirati za seks. Možda trebate više vremena za razgovor jedan na jedan, manje kućanskih poslova tijekom dana, ili malo romantike? Recite to svom partneru."
Nekim parovima koji imaju bebu od pomoći može biti zamjena dana za noć, jer su po noći uglavnom zaista preumorni za seks. Također, mogli biste unaprijed rezervirati vrijeme za seks i planirati ga kao poseban "spoj" s partnerom.