Test slamkom otkriva je li bebin položaj za spavanje siguran. Evo kako ga napraviti

Freepik ; Spavanje bebe
Naizgled bezazleni položaji spavanja mogu biti opasniji nego što mislimo. Srećom, postoji jednostavan način kako provjeriti je li beba sigurna i sve što ti treba je obična slamka.
Vidi originalni članak

U svijetu prepunom raznih proizvoda za bebe, roditelji često vjeruju da su svi sigurni, pogotovo kad je riječ o spavanju. No, pedijatrica iz Irske, dr. Niamh Lynch, upozorava: mnogi od tih proizvoda mogu dovesti do opasnog položaja u kojem beba teže diše. Zato je osmislila jednostavan trik, test slamkom koji roditeljima pomaže brzo provjeriti je li njihova beba u sigurnom položaju za spavanje.

„Industrija proizvoda za spavanje bebe preplavljena je stvarima koje zapravo nisu sigurne za korištenje. Neki čak reklamiraju svoje proizvode s fotografijama beba koje su u opasnom položaju, bradom prema prsima!“ upozorila je dr. Lynch.

Sigurnost beba Ovo su nove smjernice za sigurno spavanje beba, evo što trebate znati

Zašto je položaj glave presudan?

Glavni problem kod nekih dječjih nosiljki, jastuka i "gnijezda za spavanje" je to što bebu mogu dovesti u položaj gdje je brada spuštena prema prsima. Taj položaj može dovesti do tzv. pozicijske asfiksije, stanja u kojem dolazi do otežanog disanja zbog savijenih dišnih puteva.

„Zamislite slamku kao bebinu dišnu cijev. Kada je glava u neutralnom položaju, dakle nije savijena ni naprijed ni unatrag nego je ravna i zrak može slobodno prolaziti. No kad se beba nađe u položaju ‘brada na prsa’, ta ‘slamka’ se savija, zrak teže prolazi i u najgorem slučaju može doći do gušenja“, objasnila je u videu.

odogovor stručnjaka Preporuke za spavanje: Koji je najsigurniji položaj za novorođenče?

Kako primijeniti test slamkom?

Vrlo jednostavno: uzmi običnu slamku i zakreni je kao što bi se zakrenula bebina glava kada padne naprijed. Vidjet ćeš kako se slamka savija i zrak više ne može slobodno prolaziti. Upravo to se može dogoditi i s bebom ako spava u pogrešnom položaju i zato je važno to prepoznati.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Dr Niamh Lynch (@dr_niamh_lynch)

Što roditelji mogu napraviti?

Dr. Lynch savjetuje roditeljima da izbjegavaju proizvode koji stavljaju bebu u polusjedeći ili sjedeći položaj, te da se uvijek drže osnovnih sigurnosnih smjernica:

  • Beba treba spavati na čvrstoj, ravnoj podlozi.
  • Glava treba biti u neutralnom položaju.
  • Uvijek je položi na leđa, nikad na trbuh.
  • Stopala bi trebala dodirivati kraj dječjeg krevetića.

Prema preporukama, bebe bi uvijek trebale spavati na leđima i danju i noću. Položaj na trbuhu, iako mnogim bebama prirodan tijekom igre, povećava rizik od sindroma iznenadne dojenačke smrti (SIDS).

Novi zabrinjavajući podatci Roditelji izlažu bebe riziku od iznenadne smrti dojenčeta, a evo što nikako ne treba raditi

Posjeti missMAMA