Svjetski je tjedan dojenja: Nevjerojatne činjenice o dojenju i majčinom mlijeku

Freepik Činjenice o dojenju
Znaš li kakav je okus majčinog mlijeka, kroz koju točno rupicu izlazi i na koje sve načine djeluje na mamu i na bebu? Pronašli smo 10 zaista nevjerojatnih činjenica o dojenju
Vidi originalni članak

O prednostima dojenja, ali i različitim problemima koji se mogu pojaviti, vjerojatno već puno znate. Sigurno ste naišli i na rasprave koje se često vode o dojenju u javnosti, produženom dojenju ili pak nemogućnosti dojenja. Mi smo pronašli neke zanimljive činjenice o dojenju i majčinom mlijeku za koje možda još nisi čula, ali si ih, ako dojiš, već mogla i sama iskusiti.

1. Instinkt sisavca

Iako početak može biti težak i za mamu i za bebu, dojenje je u osnovi ipak instinktivno. Zdravo dijete, stavljeno majci na prsa u kontaktu koža na kožu odmah poslije poroda, može dopuzati do dojke i samo početi sisati unutar prvog sata svog života van trbuha. 

2. Rupica kroz koju mlijeko izlazi

Zapravo se ne radi o samo jednoj rupici. Na bradavici žene nalazi se više rupica kroz koje izlazi mlijeko, a njihov broj varira od žene do žene.

novo istraživanje Majčino mlijeko poboljšava razvoj mozga djeteta

3. Djevojčica ili dječak?

Sastav majčina mlijeka prilagođava se potrebama dojenčeta, ovisno o njegovoj dobi, temperaturi i tako dalje, a znanstveno je dokazano i da postoji razlika s obzirom na spol djeteta. Mlijeko majki dječaka kaloričnije je i sadrži više masti i proteina nego mlijeko namijenjeno djevojčicama.  

Dječaci dobivaju iz majčinog mlijeka više masti i kalorija od djevojčica

4. Okus mlijeka - uvijek nešto novo

Možda ti se čini da bi stalno ista hrana vrlo brzo postala dosadna, no s majčinim mlijekom to nije slučaj. Dojena beba zapravo kroz mlijeko upoznaje različite okuse, ovisno o hrani koju mama jede. Na taj se način priprema i za okuse krute hrane, koju će uskoro početi jesti. 

5. Mlijeko kao lijek

Majčino mlijeko ima ljekovita svojstva, pa mnogi stručnjaci preporučuju majkama da bradavice nakon dojenja, umjesto nekakvom kremom, premažu svojim mlijekom kako bi spriječili ragade pa čak ih i izliječili. Među majkama se također prenose iskustva o liječenju manjih ozljeda, upale oka ili upale uha s par kapi mlijeka.

Jeste li znali? Fotografija koja dokazuje nevjerojatnu moć majčinog mlijeka

6. Lijeva ili desna dojka?

Lijeva i desna dojka uglavnom nisu identične veličine, a dokazano je i da se razlikuju po količini proizvedenog mlijeka. Kod oko 75 posto žena, desna je dojka dominantna i u njoj se stvara više mlijeka, bez obzira je li žena dešnjakinja ili ljevakinja.

Majčino mlijeko: najbolja hrana za vašu bebu

7. Bolje od treninga

Stvaranje mlijeka troši oko 1000 kalorija dnevno pa se dojiljama preporučuje da svoj dnevni jelovnik obogate s dodatnih 500 kalorija. Uz to će mama i dalje mršavjeti, jer će tijelo koristiti "rezerve" skupljene tijekom trudnoće da bi nadoknadilo preostalih 500 kalorija. 

Video Treba li dojenčetu davati vodu?

8. Više sna za sve

U majčinom mlijeku nalaze se tvari koje umiruju i uspavljuju bebu, a sličan efekt može iskusiti i mama. Mlijeko sadrži melatonin zahvaljujući kojem dijete brže zaspi pa i duže spava, tako da, prema jednoj studiji, roditelji dojene bebe tri mjeseca od rođenja spavaju oko 45 minuta više svake noći.

9. Bijeli ljubavni napitak

Tijekom dojenja luči se i oksitocin, moćni hormon kojeg često nazivaju i hormonom ljubavi. Inače je prisutan u mozgu kad se zaljubimo, a pojačano se luči tijekom seksa, trudnoće i poroda. Potiče osjećaj povjerenja i sigurnosti te je vrlo važan za stvaranje bliskosti između mame i bebe.

Beba Dojenje - više od hrane

10. Prevencija raka kod mame i bebe

Dojenje kod majke smanjuje rizik od raka dojke i raka jajnika, a što duže traje, korist je veća. Kod žene koja je dojila ukupno osam godina, rizik za rak dojke smanjuje se do gotovo 0%. Uz to, dojena djevojčica i sama će imati 25 posto manji rizik da će tijekom života dobiti rak dojke. Među bolestima za koje je znanstveno dokazano da ih rjeđe dobivaju dojena djeca, kao što su dijabetes, astma i pretilost, nalazi se i leukemija.

dojenje u javnosti Papa Franjo novim majkama: 'I dojenje je jezik ljubavi'

Posjeti missMAMA