Najučinkovitiji rituali uspavljivanja za bolji san
Mnogi stručnjaci za dječji razvoj preporučuju stvaranje rituala uz koji će se beba opustiti i na ugodan način utonuti u san. Bebe vole rutinu jer im daje osjećaj sigurnosti
Najprije treba odrediti kad je vrijeme za spavanje. Kasnije će rituali koje radite prije uspavljivanja ujedno biti i znak da je vrijeme za spavanje. To vam u budućnosti može pomoći da izbjegnete borbe oko odlaska u krevet.
Masaža i kupanje za bolje opuštanje
Večernje kupanje jedan je od najčešćih rituala prije spavanja. U kupku možete dodati kap lavande ili maslinovog ulja, od kojeg će bebina koža biti mekana, a i pomoći će bebi da se opusti i umiri. Masaža utječe na emocionalni i motorički razvoj, ali i poboljšava kvalitetu sna. Zbog toga je jedan od idealnih rituala za uspavljivanje, koji ujedno na poseban način jača osjećaj bliskosti s roditeljom.
Jednostavne metode koje djetetu olakšavaju odlazak na spavanje
Dojenje i povijanje prokušani su rituali
Zasigurno najjednostavniji i najučinkovitiji ritual je dojenje, iako je poželjno da ne bude i jedini. Ako ne dojite, dojenačka formula će poslužiti, a kad beba naraste šalica toplog mlijeka može ostati ritual prije spavanja. Povijanje je metoda koja se koristila i prije više tisuća godina, a u nekim rodilištima se bebe i danas povijaju. Bebino tijelo do vrata se zamota u laganu dekicu kako bi se ograničili pokreti rukama i nogama kako bi se beba smirila. Povijene bebe se osjećaju sigurno, kao u maternici. Važno je naglasiti da nije dobro povijati starije bebe.
Majčin glas najbolje umiruje
Uspavanke imaju lagani, ljuljajući tempo što olakšava uspavljivanje. Pomažu djeci da se opuste, a uz to razvijaju glazbenu nadarenost i ljubav prema glazbi. Majčin glas smiruje bebu pa im tako možete i čitati. Važno je da čitanje postane ritual uvijek u istom terminu, navečer prije spavanja ili uz poslijepodnevni odmor.
Kako naučiti bebu da sama zaspi?