Koliko dugo bi dijete trebalo spavati s roditeljima u istoj sobi?

Shutterstock
Mišljenja i preporuke oko dijeljenja kreveta uvijek su bila podijeljena. I to ne samo među roditeljima, nego i među stručnjacima.
Vidi originalni članak

Iako ne postoji jedan "najbolji" način da se beba uspava, postoje "pravi" načini koji osiguravaju njihovu sigurnost dok spavaju. Jedan od tih načina je dijeljenje sobe s novorođenčetom.

Koliko dugo bi dijete trebalo spavati u sobi s roditeljima?

Američka akademija za pedijatriju (AAP) preporučuje da bebe dijele sobu s roditeljima barem do šestog mjeseca života, ali treba naglasiti kako beba mora spavati u svom krevetiću ili kolijevci, a ne u istom krevetu s roditeljima, piše Parents.

Novi zabrinjavajući podatci Roditelji izlažu bebe riziku od iznenadne smrti dojenčeta, a evo što nikako ne treba raditi

Zašto je važno da bebe spavaju u sobi s roditeljima?

Istraživanja pokazuju da dijeljenje sobe može smanjiti rizik od sindroma iznenadne dojenačke smrti (SIDS) za polovinu u usporedbi s drugim načinima spavanja.

Evo i zašto:

  • Bolja mogućnost roditelja da primijete ako je beba u opasnosti
  • Lakše dojenje
  • Pozadinske buke koja može spriječiti bebu da upadne u previše dubok san.

Opasnosti dijeljenja kreveta

Međutim, treba biti oprezan s dijeljenjem kreveta, jer to može biti opasno. Rizici uključuju gušenje, zaglavljivanje između madraca i namještaja ili stranica kreveta....

Najsigurnije mjesto za spavanje bebe, bilo da dijeli sobu s roditeljima ili ne, je u krevetiću ili kolijevci s čvrstim madracem. U krevetiću ne bi trebalo biti nikakvih mekanih dodataka poput jastuka ili pokrivača.

novo istraživanje Većina roditelja ne zna koji je najsigurniji položaj za spavanje

Kada dijete premjestiti u vlastitu sobu?

Kada beba napuni šest mjeseci, možeš razmisliti o premještanju u vlastitu sobu. Nekim bebama to može pomoći da bolje spavaju. Studije pokazuju da devetomjesečne bebe koje spavaju u sobama s roditeljima imaju u prosjeku 40 minuta manje sna nego one koje spavaju u vlastitim sobama.

savjeti stručnjaka Evo kako možeš produžiti bebin san u nekoliko koraka

Ako odlučiš premjestiti bebu u drugu sobu, važno je pridržavati se smjernica za sigurno spavanje, kao što su spavanje na leđima, izbjegavanje mekanih predmeta u krevetiću i održavanje optimalne temperature prostorije. Ako beba ima poteškoća s prilagodbom, možeš pokušati postepeno premještati krevetić bliže vratima, a zatim u njenu sobu, kako bi prijelaz bio manje stresan.

Posjeti missMAMA