Kako spriječiti, ali i liječiti anemiju kod beba
Željezo ima vrlo važnu ulogu u fizičkom i mentalnom razvoju djece. Pomaže kod stvaranja hemoglobina koji prenosi kisik svim stanicama u tijelu, uključujući i stanice mozga. Nedostatak željeza nazivamo anemija. Novorođenče potrebne količine željeza dobiva iz majčinog mlijeka, a zalihe su obično dovoljne za prvih nekoliko mjeseci života.
Nakon toga, ako bebe ne dobivaju dovoljno hranjivih namirnica može doći do anemije. No, to nije jedini razlog. Anemija se može pojaviti i zbog neprestanog gubitka krvi, genetike, loše apsorpcije željeza... Djeca su podložnija anemiji tijekom razdoblja ubrzanog rasta i trebaju više željeza za povećanje razine hemoglobina u tijelu. Najčešće se javlja između devetog mjeseca i druge godine. Lomljivi nokti, umor, gubitak apetita i razdražljivost neki su od znakova na koje morate obratiti pozornost.
Kako spriječiti i liječiti anemiju?
1. Povećajte unos željeza
Majčino mlijeko bogato je željezom pa dojenje smanjuje rizik. Također, po kalendaru dohrane dajte im hranu bogatu željezom poput žumanjka, mahunarki, tjestenine i peradi. Leća, slanutak, brokula, sjemenke, suhe šljive i marelice, integralna pšenica i ječam imaju visoku razinu željeza.
2. Uključite voće bogato vitaminom C
Guava, kiwi, avokado, špinat, mango, naranča i zeleno lisnato povrće obiluju vitaminom C koji pomaže boljoj apsorpciji željeza u tijelu.
3. Nar najbolji prirodni lijek
Šipak ili nar obiluje željezom i mineralima, kao i vitaminom C i jedan je od najboljih i najprirodnijih lijekova za liječenje anemije. Možete ga dati bebi u obliku soka.
4. Cikla pomaže stvaranju eritrocita
Čisti tijelo, prenosi kisik i povećava unos željeza u tijelu. Sadrži tvari koje sudjeluju u stvaranju vitamina B12, koji je jedan od glavnih čimbenika u stvaranju crvenih krvnih stanica, eritrocita, u krvi.
Kada posumnjati na anemiju?
"Ako dijete slabije jede, umorno je, bljeđe kože i sluznica (treba imati na umu da su neka djeca bijele puti a nisu slabokrvna), povećana sklonost infekcijama, osobito respiratornim", naglašava pedijatrica Mirjana Kolarek Karakaš. Djeca koja su često bolesna imaju manje razine željeza u krvi jer se ono u bolesti više troši.