Sve o cijepljenju protiv ospica, zaušnjaka i rubeole
Što su ospice, zaušnjaci i rubeola?
OSPICE su virusna bolest karakterizirana osipom, kašljem, curenjem iz nosa, iritacijom očiju i visokom tjelesnom temperaturom. Oko 17% oboljelih ima jednu ili više komplikacija bolesti, kao što su upale uha, upale pluća, febrilne konvulzije (grčenje uslijed vrućice), proljev ili upala mozga (encefalitis). Najčešća komplikacija, upala pluća, javlja se u oko 6% oboljelih i vodeći je uzrok smrtnosti od ospica, koja se u razvijenim zemljama kreće 1 na 1000 oboljelih, dok u zemljama u razvoju doseže čak 1%.
ZAUŠNJACI, poznati i kao parotitis ili mumps, također je virusna bolest. Uzročnik parotitisa uzrokuje visoku tjelesnu temperaturu, glavobolju i oticanje žlijezda. Može dovesti do gluhoće, meningitisa, bolnog oticanja testisa i ovarija, a rijetko i smrti.
RUBEOLA – virus uzročnik rubeole uzrokuje osip, blagi porast tjelesne temperature i upalu zglobova (većinom u žena). Ako trudnica oboli od rubeole, može nastupiti spontani pobačaj ili rođenje djeteta s teškim tjelesnim oštećenjima.
Dijete se vrlo lako može zaraziti od bolesne osobe iz svoje okoline jer se virusi šire zrakom. Cijepljenjem protiv ospica, parotitisa i rubeole može se spriječiti nastanak bolesti.
Kako cijepiti dijete protiv ospica, parotitisa i rubeole?
Cjepivo protiv uzročnika ovih triju bolesti je sadržano u jednoj injekciji i zove se MoPaRu. Djeca trebaju primiti dvije doze ovog cjepiva: prvu u dobi od godinu dana, a drugu u dobi od 6 ili 7 godina (u 1. razredu osnovne škole), a može ga primiti istodobno s drugim cjepivima.
Dječje zarazne bolesti: simptomi i liječenje
Tko se ne smije cijepiti, ili treba pričekati cijepljenje?
- Ne smiju se cijepiti djeca koja su alergična na želatinu, antibiotik neomicin ili na prethodnu dozu cjepiva protiv ospica, parotitisa i rubeole.
- Cijepljenje umjereno ili teško bolesne djece treba odgoditi do potpunog ozdravljenja
- U nekim slučajevima roditelji se moraju posavjetovati s liječnikom prije cijepljenja svog djeteta, naročito ako su obrambene funkcije organizma oslabljene prirođeno, uslijed težih bolesti ili dugotrajnog liječenja, kao i ako je dijete doživjelo alergijsku reakciju na jaja
- Nestabilne neurološke bolesti
Koje su moguće neželjene reakcije na cijepljenje?
Cijepljenje protiv ospica, parotitisa i rubeole mnogo je sigurnije nego obolijevanje od ovih bolesti. Većina djece koja se cijepe protiv ovih bolesti nemaju nikakvih problema.
Najčešće bolesti u vrtiću: Što očekivati i kako pomoći djetetu?
Blage reakcije
- crvenilo, bol ili oteklina na mjestu uboda
- povišena tjelesna temperatura
- blagi osip
Umjerene reakcije (rijetko)
- oticanje žlijezda na licu ili vratu, febrilne konvulzije, napadaji grčenja uzrokovani povišenom tjelesnom temperaturom, nervoza, infekcija gornjih dišnih puteva, proljev
Teške nuspojave (rijetko)
- aseptični meningitis ili alergijske reakcije, koje mogu varirati prema stupnju težine.
Ukoliko primijetite neki od ovih simptoma, javite se liječniku. O daljnjem cijepljenju ovim cjepivom odlučit će vaš liječnik.
Autori teksta: Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, primarijus, spec. pedijatar; prim. dr. med. Denis Mladinić Vulić, spec. pedijatar; prof. dr. sc. Goran Tešović, spec. infektolog