7 savjeta kako pomoći bebi da prespava noć

Thinkstock
Nauči na koje načine možeš osigurati svojoj bebi dovoljno prijeko potrebnog sna i ukinuti noćne posjete njezinom krevetiću
Vidi originalni članak

Conner Herman i Kira Ryan, savjetnice za uspavljivanje djece iz tvrtke Dream Team Baby u New Yorku, tvrde kako je svaka beba drugačija, ali postoje određeni načini na koje možete povećati svoje šanse za uspavljivanje bebe.

1. Raščisti nered

Za bebinu sobu odredi da je to soba za spavanje, a ne za igru. Područje oko krevetića neka bude uredno, bez igračaka i drugih zabavnih predmeta. „Bilo kakvo odvlačenje pozornosti od kolijevke zbunjuje vaše dijete. Pitat će se u čudu, je li to mjesto za spavanje ili igraonica?'", kaže Herman.

Laka vam noć Najučinkovitiji rituali uspavljivanja za bolji san

2. Počni se odvajati

Ryan preporučuje stavljanje bebe u njenu sobu tijekom barem jednog odmora dnevno, za početak: „Na ovaj način se beba navikne na svoju sobu, pa kad je vrijeme da se presele tamo, to ne znači i promjenu.” Dnevno solo spavanje pomaže bebi i da se navikne na razdvojenost. Te male pauze su zdrave i potrebne. Čak i ako dijete spava u tvojoj sobi, Herman preporučuje odvajanje tog dijela sobe kakvom pregradom ili nečim sličnim jer: „Ako se dijete probudi tijekom noći i vidi vas, njemu je najjednostavnije osloniti se na vas kako bi nazad zaspao.” Naravno, ti ćeš kasnije biti sretnija ako je beba u stanju samu sebe ponovno uspavati.

3. Neka zrak uvijek bude svjež

Beba spava najbolje kad je temperatura konstantna i ne previsoka - između 20 i 23 stupnjeva Celzijusa. „Većina mama zapravo previše grije bebine sobe”, kaže Ryan. Stavljanje bebinog krevetića na pravo mjesto je također ključno. „Odaberite lokaciju koja nije na izravnom putu klima uređaju ili radijatoru”, kaže Herman. Nagle promjene temperature će iznenaditi i uznemiriti dijete. Također, premjesti krevetić daleko od prozora kako bi zaštitila dijete od propuha i vanjske buke.

4. Priguši svjetla

Svjetlo bebi signalizira da je dan, tako da će mrak pomoći zadržati bebu u snu. Izbaci sva svjetla koja možeš. To uključuje i noćno svjetlo za bebu jer nije vjerojatno da će se bojati mraka do najmanje 18 mjeseci starosti. „Na ljestvici od jedan do pet, a pet označava mrkli mrak, bebina soba bi trebala biti na četiri”, kaže Herman.

5. Metode za uspavljivanje

Neke bebe same od sebe nauče prespavati noć, a druge će možda trebati malo potaknuti na to. To bebu možeš naučiti u bilo kojoj dobi, ali nikad prije četvrtog mjeseca starosti.

Za neke bi bebe učenje kako da se ponovno uspavaju moglo značiti to da ih pustiš da plaču nekoliko minuta prije nego što odeš do njih usred noći, odnosno prakticiranje kontroverzne 'cry it out' metode. „Beba, također, može imati neke negativne asocijacije vezane uz spavanje, a ovdje se radi o tome da im vi pomažete stvoriti nove, pozitivne asocijacije”, kaže Ryan. Međutim, treba naglasiti kako se puštanje bebe da plače protivi roditeljskom instinktu, a i njihovo tijelo čak fizički reagira.

Uspavljivanje Ove jednostavne metode olakšat će djetetov odlazak na spavanje

6. Umiruj ih zvukom

Što tvoja beba čuje ili ne čuje, je jednako važno kao i ono što ona vidi ili ne vidi. Puštaj im umirujuće zvukove kako bi poništila buku kuće, automobila i druge uznemirujuće zvukove. Oprezno s tim, da ne bude preglasno, da ne oštetiš bebin sluh. Ona će početi povezivati stalan i konzistentan zvuk, primjerice uspavanke, oceana ili tzv. 'bijelog šuma' koji bebi oponaša zvukove iz majčinog trbuha, sa spavanjem.

7. Napravi plan

Dogovori se s partnerom oko toga što ćete učiniti kad se beba probudi usred noći i tko će to učiniti. „Postavite datum na kalendaru za početak i budite dosljedni. Tako će beba puno lakše naučiti. Broj jedan razlog za neuspjeh je nedostatak plana, tako da - napravite ga!”, kaže Ryan.

dobar san Kako pomoći bebi da bolje spava?

Posjeti missMAMA