Zašto roditelji izbjegavaju jesti sa svojom djecom?
Istraživanja pokazuju da brojni roditelji često strahuju od zajedničkih obiteljskih obroka jer se brinu da njihova djeca neće pojesti serviran obrok, da će odbiti ostati za stolom za vrijeme obroka i da će se žaliti na hranu koja se nudi. Istraživanje je pokazalo da je 35 posto od 2000 ispitanih mama i tata reklo da je sjedanje za obiteljski stol za večeru stresno iskustvo, Mirror.
Štoviše, 41 posto roditelja priznalo je da se bori s tim da uživa u vlastitom obroku jer je njihovo dijete izbirljivo s hranom. Kao rezultat toga, svaki šesti roditelj bi najradije odvojio djecu za posebni stol ili bi jeo u miru nakon što djeca završe svoj obrok. Naime, više od petine ispitanika tvrdi da im ne pomaže to što nisu sigurni u vlastitu sposobnost posluživanja obroka koji će se svima svidjeti, dok bi više od polovice (54 posto) voljelo imati pomoć u kuhinji kako bi mogli poslužiti brza, ukusna i zdrava jela u kojima će obitelj zajamčeno uživati.
Roditelji izbjegavaju zajedničke obiteljske obroke jer se boje da će im se djeca žaliti na hranu. Prema istraživanju, ovo je hrana oko koje djeca najčešće negoduju:
- gljive
- masline
- luk
- kozice
- brokula
- kuskus
- losos
- paprike
- rajčice
- zelena salata
- tuna
- grašak
- mrkva
- bakalar
- jaja
- goveđi odrezak
- pileći batci
Kao najveće razloge stresa zbog obroka, roditelji navode sljedeća ponašanja:
- Dijete je nervozno
- Žali se na hranu
- Ne želi pojesti obrok do kraja
- Želi napustiti stol
- Odbija doći za stol kad ga roditelji pozovu
- Djeca se međusobno svađaju
- Dijete jede na "neuredan način"
- Inzistira na gledanju televizije tijekom jela
- Ne može dugo sjediti mirno
Što roditelji mogu napraviti?
Nutricionistica Joanne Lunn je rekla: "Znamo da obroci mogu biti jako stresni za obitelji, dok su roditelji zabrinuti da ne postižu da svi jedu uravnoteženo, kao i da će izbirljiva prehrana ometati zdravu prehranu. Male promjene u načinu na koji obitelji pristupaju obrocima mogu napraviti veliku razliku. Podijelili smo neke korisne savjete za sve roditelje - poput uključivanja djece u planiranje i pripremu obroka, dopuštanja djeci da sama biraju hranu iz zajedničke zdjele ili posluživanja umaka kao dodatka", objasnila je Lunn.
"Jednostavne promjene poput ovih zaista mogu učiniti obroke ugodnijim za sve", kaže. Studija je također pokazala da je hranjenje djece s previše šećera, premalo povrća i obrocima koji nisu dovoljno raznoliki među glavnim brigama roditelja. 56 posto roditelja se bori s tim da djeca jedu zdrav omjer voća, povrća, proteina i ugljikohidrata Poznato je da gotovo tri četvrtine (73 posto) djece čak traže hranu iz dostave pored domaćeg kuhanog obroka.
Povrće se među roditeljima smatra najtežom hranom koju će dijete prihvatiti (na to se požalilo 42 posto roditelja), zatim slijede proteini, poput ribe, jaja i nemasnog mesa (22 posto), te zdravi ugljikohidrati, poput smeđeg kruha ili riže od cjelovitih žitarica (17 posto). U želji da djeca budu sretna, polovica roditelja je rekla da im je lakše izvući nešto iz zamrzivača radi praktičnosti, dok 29 posto njih poslužuje slatkiše i čokoladu, a 28 posto će se odlučiti za gotov obrok. Zanimljivo je i da su mnogi roditelji spremni posluživati različite obroke te često kuhaju i do tri različite večere kako bi osigurali hranu koja će se svima svidjeti.