Urtikarija (koprivnjača) kod djece: Dermatologinja objašnjava uzroke, simptome i liječenje
Urtikarija ili koprivnjača je kožna bolest obilježena pojavom ružičastih do crvenkastih uzdignutih promjena koje nazivamo urtike. Urtike svrbe te brzo nestaju. Pojavljuju se po cijeloj koži u različitom broju, a ponekad mogu biti i lokalizirane tj. smještene na ograničenom području. Urtikarija se može javiti uz angioedem (oteklinu rahlog veziva, najčešće na vjeđama, usnama, velikim zglobovima ili spolovilu).
Urtikarija kod djece: Kako je prepoznati?
Urtikarija se može javiti i u djece. Može biti praćena otokom kapaka ili usana. Urtike se javljaju u različitom broju, a veličina im varira od veličine zrna graška do veličine dlana, no mogu biti i veće, a to su tzv. gigantske urtike. Praćene su jakim svrbežom kože. "Svrbež je obično prvi znak urtikarije, a ubrzo se pojavljuju urtike―glatka, blago izdignuta područja koja su crvenija ili bljeđa od okolne kože i obično ostaju malena, promjera manjeg od 1 cm", objašnjava dermatologinja prof. Marija Kaštelan iz Poliklinike 3DERM.
Koji je najčešći uzrok urtikarije?
Različite tvari /alergeni mogu uzrokovati urtikariju poput hrane, lijekova, biljnih toksina, ujeda insekata i dr. Urtikarija može nastati djelovanjem imunoloških i neimunoloških mehanizama i pri tome se iz stanica oslobađaju medijatori poput histamina koji povećavaju propusnost malih krvnih žila i uzrokuju nakupljanje tekućine u koži, pojašnjava prof. Kaštelan.
Urtikarija često nastaje nakon unosa hrane ili lijeka, nakon injiciranja lijeka ili vakcina, a rjeđe kontaktom ili inhalacijom alergena. Najčešći uzročnici urtikarije iz hrane jesu: jaja, ribe, jagode, začini, konzervansi. Različiti fizikalni agensi poput topline, hladnoće, pritiska i napora također mogu uzrokovati urtikarije. To su tzv. fizikalne urtikarije. Ubodi osa, pčela, ugrizi mrava i drugih insekata također u pojedinaca mogu uzrokovati urtikariju.
Urtikarija kod djece - slike
Klasifikacija i vrste urtikarije (koprivnjače)
Prema duljini trajanja urtikarija se može podijeliti na akutnu (do šest tjedana) i kroničnu (dulje od šest tjedana), objašnjava dermatologinja Marija Kaštelan.
- Akutna urtikarija
Akutna urtikarija traje najdulje 4-6 tjedana i najčešće je uzrokovana alergenima iz hrane. Radi se primjerice o alergiji na jagode, ribe, rakove, orašaste plodove i dr.
- Kronična urtikarija
Kada urtikarija traje dulje od 6 tjedana riječ je o kroničnoj urtikariji koja se pojavljuje u oko 25% bolesnika. Dok su za akutni oblik urtikarije češći uzroci hrana, konzervansi, lijekovi i ugrizi insekata, u 50 % kroničnih oblika urtikarije ne može se utvrditi uzrok. Uzroci kronične urtikarije mogu biti i neke autoimmune bolesti poput sistemskog lupusa, gastrointestinalnih poremećaja ili pak bolesti štitnjače.
- Idiopatska urtikarija
O idiopatskoj urtikariji govorimo kada na temelju anamneze i provedenih dijagnostičkih pretraga ne možemo utvrditi uzrok. Primjerice, kod kronične urtikarije se čak u 60-75% slučajeva ne uspije pronaći uzrok, pa se radi o kroničnoj idiopatskoj urtikariji, pojašnjava dermatologinja prof. dr. sc. Marija Kaštelan.
Urtikarija (koprivnjača) kod bebe: Koji je uzrok?
Urtikarija se može pojaviti i u najranijoj životnoj dobi, dakle i u beba, pojašnjava prof. Kaštelan. Najčešći uzrok su alergeni iz hrane. Ružičaste do crvene urtike mogu se pojaviti bilo gdje na koži, jako svrbe i tijekom dana mijenjaju mjesto na kojem se pojavljuju.
Urtikarija u trudnoći
Urtikarija se može javiti i u trudnoći. Međutim u trudnoći se češće pojavljuju urtikarijski plakovi i papule, bolest obilježena pojavom crvenih promjena, nepravilnog oblika, spljoštenih ili blago izdignutih koje jako svrbe. Promjene se prvo pojavljuju na trbuhu, zatim se šire na bedra, stražnjicu i ponekad na ruke. Osip se obično pojavljuje tijekom posljednjih 2 do 3 tjedna trudnoće, a ponekad tijekom posljednjih nekoliko dana. Nakon poroda nestaje i obično se ne javlja ponovno tijekom sljedećih trudnoća.
Liječenje urtikarije
Prva linija liječenja urtikarije u djece ista je kao i za odrasle. Profesorica Kaštelan naglašava da u liječenju urtikarije ponajprije treba ukloniti alergen, tj. hranu ili lijek koji je izazvao urtike, a potom se primjenjuju antihistaminici 1 do najviše 4 tablete dnevno.
U težim oblicima bolesti, kad je urtikarija proširena ili je istovremeno praćena otokom usana i kapaka, koriste se injekcije antihistaminika i kortikosteroida koje se primjenjuju intramuskularno ili intravenski. Kod bolesnika s kroničnom urtikarijom potrebne su redovite kontrole te praćenje svakih 3-6 mjeseci, radi procjene potrebe za nastavkom ili promjenom liječenja.
Prof.dr.sc. Marija Kaštelan primarijus i specijalist dermatovenerologije pri Klinici za dermatovenerologiju KBC Rijeka i u Poliklinici 3DERM Rijeka. Redoviti je profesor u trajnom zvanju i pročelnik Katedre za dermatovenerologiju Medicinskog fakulteta u Rijeci. Voditelj je referentnog centra za psorijazu Ministarstva zdravstva Republike Hrvatske. Član je Europske akademije dermatovenerologa te zamjenik predsjednika Hrvatskog dermatovenerološkog društva.