Treba li svaki dan prati dječju odjeću i čime?
Kad dođe beba, odjeća se gomila, a pogotovo ona za pranje. Djeca padaju, bljuckaju, pužu po podu tako da se perilica za pranje rublja puno brže napuni kad ih morate presvlačiti nekoliko puta dnevno. No, je li potrebno oprati ju svaki put nakon nošenja?
Pidžame i traperice dovoljno je oprati nakon tri, četiri nošenja, ali čarape i donje rublje nakon svakog oblačenja, tvrdi Američki institut za čišćenje. Isto vrijedi i za majice, bodiće, topiće i svu odjeću koja je uz tijelo. Bijelo rublje bi trebalo oprati odmah nakon nošenja kako bi se izbjeglo gubljenje boje, to jest pretvaranje bijelog u sivkasto.
Možete koristiti omekšivač
"Omekšivač možete slobodno stavljati kako rublje ne bi bilo kruto i neudobno. Postoje i omekšivači za bebe. Jedino u slučaju kožnih osipa kod kojih se sumnja na alergiju sumnji na alergiju, nakon omekšivača, rublje još jednom isperite", savjetuje pedijatrica Armano.
Bebe uvijek obucite u čisto rublje
Novorođenčad i dojenčad se uvijek mora oblačiti u čisto, osobito bodi ili benkica koja ide izravno na kožu. "Nakon kupanja svakako presvući u čistu odjeću. Dojenčad često bljucka ili dosta slini kad dobiva zubiće pa ih i tada presvlačite", kaže pedijatrica Giovana Armano.
Uvijek pročitajte upute na odjeći
Novorođenčad ima osjetljivu kožu, a pranje će ukloniti i sve ostatke prašine. Malo popustljiviji možete biti s jaknama i stvarima koje ne dotiču direktno kožu djeteta. Uvijek pročitajte upute za pranje na etiketama. Različiti odjevni predmeti zahtijevaju različite temperature pranja, a na etiketama možete pronaći detaljne upute kako bi, između ostalog, spriječili i uništavanje i smanjivanje tkanine.