Što sve dijete može? Motorički razvoj od prve do druge godine

Thinkstock
U drugoj godini života tvoje dijete će napraviti dramatičan korak u razvoju. Tipičan razvoj motorike od puzanja će doći do hodanja uz namještaj ili uz nečiju pomoć, pa sve do samostalnog hodanja
Vidi originalni članak

U drugoj godini života tvoje dijete će napraviti dramatičan korak u razvoju, ali bit će tu dosta padova, ogrebotina i suza. Ipak, divno je pratiti taj razvoj. Bebe obično pređu ogroman put do 20. mjeseca, od puzanja do hodanja. Hodanje možda neće biti najbolje u početku, ispružit će gore ručice i izbaciti trbuščić naprijed da bi uspostavili ravnotežu. Težina će praviti najveći problem pa će često padati na stražnjicu.

Tvoje dijete će koristiti sve vještine koje je naučilo da bi vuklo i guralo igračke, plesalo uz glazbu i penjalo se na krevet ili namještaj. Jednogodišnjaci također pokazuju dobru koordinaciju ruku i prstiju, ali će i dalje ispuštati predmete i biti trapavi.

Razvoj govora Što bi dijete trebalo znati govoriti do trećeg rođendana?

Tipičan razvoj motorike će od puzanja doći do hodanja uz namještaj ili uz nečiju pomoć, pa sve do samostalnog hodanja do 15. mjeseca. Oko 20. mjeseca djeca počinju trčati.

  • Tvoje dijete će klečati, puzati uz stepenice (ili hodati uz njih do kraja druge godine) i obožavati igračke koje može gurati i vuči (primjerice, vlakić ili autić).
  • Možete stimulirati razvoj motorike tako što ćete omogućiti širok prostor za igru ​​s puno loptica, igračaka koje se vuku i guraju, mekanih većih kocaka da bi dijete moglo slobodno koristiti kretanje. Također, ako ste u mogućnosti pružiti djetetu igračke na koje može penjati.
  • S oko 13 mjeseci dijete će stajati čvrsto. Onda počinje učiti koristiti ruke u stajaćem položaju daleko od oslonca i samostalno će stajati do 14. mjeseca. Ravnotežu će savladati geganjem i kasnije hodanjem.
  • Do 15. mjeseca dijete će se moći sagnuti u stajaćem položaju i podignuti igračku s poda.
  • Tvoja beba će uspjeti održavati ravnotežu dok sjedi i igra se s igračkama. Također, dok kleči i okreće glavu dobro će balansirati svojim tijelom.
  • Moći će zgrabiti loptu i baciti je naprijed.
  • U ovoj dobi djecu jako interesiraju sitni predmeti poput mrvica. Pokušavat će podići sitnu mrvicu s poda kažiprstom i palcem, i naravno svaka mrvica će završiti u ustima, pa obrati pažnju na higijenu.
  • Djeca koriste ruke da bi istražila okoliš i predmete, pa igračke mogu bacati, okretati, stavljati u usta. Također, uživat će osjetiti različite teksture u ustima i na rukama.
  • Tijekom druge godine, djeca obično bojicama crtaju po velikim papirima. Djeca u ovom uzrastu obično bojice prebacuju iz jedne u drugu ruku, pa nemoj žuriti sa zaključkom je li tvoje dijete ljevak ili dešnjak.
  • S dvije godine, dijete može jesti priborom za jelo, ali plastičnim, ako je u pitanju vilica. Dobro koristi šalicu s minimalnim prosipanjem i određenu hranu može jesti samo prstićima. Moći će okretati stranice knjige i časopisa, s minimalnim trganjem i vjerojatno neće uspjeti jednu po jednu okretati.
  • Tvoje dvogodišnje dijete će sagraditi kulu od 6 kocaka i igrati igre koje zahtijevaju stavljanje šarenih prstena na postolje.
  • S dvije godine možda će željeti gurati ruke u svoje rukave ili noge u cipele. Tijekom vremena sve više će samostalno sudjelovati u skidanju i oblačenju.

odgoj djece 6 stvari koje dijete najviše treba od roditelja

Zdravstvene navike

  • S dvije godine  dijete će pokušati prati zubiće, ali i dalje će mu trebati pomoć odraslih.
  • S 20 mjeseci možda ćeš osjetiti prve znakove da je dijete spremno prijeći na kahlicu. Također, primijetit ćeš da je dijete radoznalo za radnje koje se obavljaju u toaletu.
  • U ovom uzrastu, počni učiti dijete zašto je važno da se ruke često peru.

  dječji razvoj Dr. Rajović: Roditelji od rođenja bebe rade greške koje štete razvoju

Posjeti missMAMA