Vrtićke bolesti: S temperaturom dijete mora ostati kod kuće
Gotovo svoj djeci će nakon polaska u vrtić procuriti nosići, a poneka počnu i kašljati. I to onda traje cijelu sezonu. Moguće su i temperature, koje prate respiratorne bolesti. Što je dijete mlađe, simptomi će biti češći i ozbiljniji. A zabrinuti roditelji odmah kreću u pedijatrijske ambulante, u kojima su tada velike gužve, te se već i malo prehlađena djeca lako još više razbole. Dakle, ne treba odmah juriti u pedijatrijske ordinacije.
Prvo treba pomoći djetetu, snižavati temperaturu, davati mu dovoljno tekućine - čajeve, vodu - i pratiti ga. Na jelu nemojte inzistirati. Kada je dijete bolesno, normalno je da nema apetita, ali tekućinu mora uzimati da ne bi dehidriralo. Kod virusnih bolesti dijete će imati temperaturu par dana, a zatim će ozdraviti samo, uz adekvatnu potpornu simptomatsku terapiju.
Dječje bolesti: Lijekovi za snižavanje temperature
Osip i povraćanje razlozi za odlazak pedijatru
S druge strane, dijete s temperaturom ne smije ići u vrtić. Dijete treba biti na kućnoj njezi, a roditelj eventualno na bolovanju. Kada ozdravi, treba potvrdu da je zdravo i da može u vrtić. Poželjno je da zdravo dijete ponovo ne vodite pedijatru. Moguće je da se na prvom pregledu ustanovi koliko će dana dijete bolovati te da se izda preliminarna potvrda koja se u slučaju da se nešto zakomplicira može promijeniti.
Ipak, ako bolest traje duže, a dijete postaje klonulo, malaksalo, nezadovoljno, temperature su jako visoke, jave se još neki simptomi, npr. osip ili povraćanje, svakako treba otići pedijatru.
Antibiotici: kada su stvarno potrebni?
Za vrtićku je djecu specifično da se velik broj virusnih respiratornih infekcija komplicira bakterijskim i da moraju uzimati antibiotike. Djeca koja nisu u vrtićima uglavnom prođu bez komplikacija i bez antibiotika. Antibiotici su lijekovi kojima liječimo isključivo bakterijske infekcije. Idealno bi bilo da ih se daje samo onda kada se zna da se radi o bakteriji i po mogućnosti ciljano za bakteriju koju želimo izliječiti. To je ponekad nemoguće, jer se kod vrtićke djece često radi o miješanoj flori gornjih respiratornih putova (najčešće bakterije su Streptokok pneumonije, Hemofilus influence i Moraxella catharalis). Također se vrtićka djeca često razbolijevaju i pred vikend kada je nemoguće učiniti sve pretrage. Antibiotike prepisuje isključivo liječnik, ne smiju se davati samoinicijativno.
Antibiotici s druge strane imaju i svojih negativnih strana. Osim sistemskog djelovanja (metaboliziraju se kroz jetru), narušavanja crijevne flore, gljivičnih infekcija, inhibicije vlastitog imuniteta, dolazi i do razvoja rezistencije, to jest otpornosti bakterija na njih. Ako već dijete mora uzimati antibiotik, dobro bi bilo da mu uz njega date i neki probiotski pripravak.