Ovo je 10 stvari koje djeca najčešće guraju u nos i završe na hitnoj
„O, vidi, kuglica! Baš je lijepa i zanimljiva! Što da napravim s njom? Možda da je zaguram u nos? Da, to je sjajna ideja!“ Pitaš li se ikad zašto klincima misli idu u tom smjeru? Sigurni smo da da, jer se svaki roditelj to barem jednom zapitao. Ili možda bolje – misle li oni uopće išta o tom što rade od trenutka kad nađu nešto pogodno za ugurati u nos (ili uho ili usta, što god) do trenutka kad to i uguraju u nos?
Koji god bio odgovor na ova pitanja i kako god tekle misli u njihovim glavicama, činjenica je da djeca vole gurati razne predmete u nos, gdje im, naravno, nije mjesto. Nekad se sve uspije riješiti u kućnim uvjetima, uz malo gubljenja živaca, panike, prijetnji za ubuduće, a nekad sve završi uz malo više panike i odlaskom na hitnu. To posebno volimo i dugo pamtimo.
Liječnik opće prakse Tim Jones ispričao je za ABC news da se još uvijek sjeća kako je izvadio zrno graška, zajedno s lišćem i korijenjem, koje je počelo rasti u nosnici četveroipolgodišnjeg djeteta. Wow!
„To se dijete počelo žaliti na jake glavobolje, da ne može osjetiti mirise, a iz desne nosnice počele su mu izlaziti krvavi šmrklji", rekao je dr. Jones, voditelj odjela za zdravlje djece i mladih na Kraljevskom australskom medicinskom fakultetu. Roditelji su vidjeli da nešto evidentno nije u redu, ali nisu očekivali baš takav rasplet…
No, ovo nije neobičan rasplet događaja za bolnice i liječnike hitne medicine. U Dječjoj bolnici u Queensland liječnici su sastavili popis od 10 stvari koje djeca najčešće guraju u nos, odnosno s kojima dođu na hitni odjel ustanove. U 10 godina koliko bolnica djeluje, liječnici su prema statistikama vadili predmete iz nosa više od 1650 puta – dakle, gotovo 170 puta godišnje.
Što djeca guraju u nos?
A evo 10 glavnih krivaca za posjete hitnom odjelu, redom od prvog do posljednjeg:
- perle
- lego kockice
- loptice
- sjemenke
- orasi
- igračke
- gumbi
- bojice
- magneti
- baterije
„Djeca me nikad ne prestaju zadivljivati svojom sposobnošću da nasumično guraju stvari u nos", rekao je pedijatar Aaron Johnston iz ove bolnice. Jedna od njegovih najdražih prezentacija bila je djevojčica koja je u nos nagurala privjeske za ogrlice ili narukvice u obliku leptira. Imala je po jedan u svakoj nosnici.
Roditeljski poljubac
Dr. Johnston kaže da često koristi alat s malom kukom ili petljom na kraju kako bi izvukao predmete iz malenih nosnica. Ali još jedna često korištena tehnika zove se majčin — ili očev — poljubac, u kojem djetetov roditelj izvodi disanje usta na usta na djetetu, dok istovremeno blokira nosnicu u kojoj nije strani predmet. Ta tehnika može, iako ne uvijek, pomoći da se jednostavno predmet „ispuše“ iz nosa.
Top 10 stvari za progutati
Ova je bolnica također sastavila popis od 10 najčešćih predmeta koje su djeca progutala i zbog kojih su završila na odjelu hitne pomoći. Od najčešće prema rjeđima, to su redom:
- perle
- novčići
- gumbaste baterije
- lego kocke
- hranu
- magnete
- staklo
- druge vrste baterija
- klikeri
- lijekovi
Većina tih predmeta proći će kroz tijelo i neće uzrokovati nikakvu štetu, a završit će u – kakici. No, s nekima nema zezanja i dijete mora odmah na hitnu. To je zasigurno baterija bilo kakve vrste – iako one gumbaste je najlakše progutati, naravno. Ako bi gumbasta baterija zapela u jednjaku, mogla bi progorjeti tkivo u samo dva sata, uzrokujući po život opasnu ozljedu.
Magneti također mogu biti opasni, osobito ako su progutana dva ili više magneta, jer mogu stvoriti unutar tijela rane, čireve, rupe u organima…
Budući da su blagdani iza ugla i uvijek je neka baterija u blizini, pripazi dvostruko na to! I ako sumnjaš i u najmanjoj mjeri da je dijete možda progutalo bateriju, svakako otiđi čim prije na hitnu! Bolje i uzalud, nego riskirati djetetov život.