Ove 3 stvari roditelji rade da bi pomogli djeci, a čine im medvjeđu uslugu

Unsplash+
Imaš najbolje namjere. Želiš djetetu olakšati, pomoći, zaštititi ga. Ali ponekad – upravo ta pomoć može dijete kočiti.
Vidi originalni članak

Roditelji žele najbolje za svoju djecu – to je jasno. I teško je gledati dijete kako se muči s obavljanjem zadataka koji mu još uvijek ne idu dobro. Na primjer, vezanjem cipela, pisanjem zadaće ili čak točenjem soka. Naravno da želiš uskočiti i pomoći. Pa tu si da mu budeš podrška, zar ne?

Da, ali ne baš u svakom trenutku.

Mudro zvuči Mama: Ne tražim od djece da mi 'pomažu' u kući. Evo što radim umjesto tog

Tvoje dijete ne treba pomoć na način da nešto napraviš umjesto njega, već treba stabilan oslonac, nekoga tko će ga pustiti da pokuša, pogriješi i nauči. Dakle, stvarno dobar roditelj nije onaj koji uvijek rješava problem, već onaj koji zna kad je pravo vrijeme da se – povuče. Jer bez malih izazova nema ni rasta.

Evo tri uobičajene roditeljske navike koje možda djeluju kao pomoć – ali zapravo mogu usporiti razvoj dječje samostalnosti:

1. Uskačemo prebrzo

Teško je gledati dijete kad mu nešto ne ide. No, baš to su trenuci u kojima razvija otpornost, strpljenje i samopouzdanje. Ako stalno spašavamo djecu od svake male poteškoće, činimo im medvjeđu uslugu. Šaljemo poruku da će netko uvijek riješiti problem umjesto njih – i da je neuspjeh nešto strašno.

Zapravo, jedna od najvažnijih životnih lekcija koju dijete treba naučiti je – ne boj se pogriješiti. I da, trebaš dopustiti djetetu da se muči, baš zato što će iz toga naučiti kako prebroditi slične situacije sutra.

2. Neprestano dajemo savjete

Naravno da želiš pomoći. I naravno da tvoje dijete treba tvoj uvid – ali ne baš u svakom koraku. Ako neprestano dajemo upute, djeca neće razviti svoj unutarnji kompas, niti povjerenje u vlastitu prosudbu. U takvom okruženju djeca često odrastaju u mlade ljude koji se boje donositi odluke. I to s razlogom – nikada nisu smjeli pogriješiti, pa nisu ni naučili kako to izgleda. Takva djeca često imaju nisko samopouzdanje i teško se nose sa svakodnevnim izazovima.

Dakle, kad tvoje dijete pita: "Što da radim?", možda je odgovor: "Što ti misliš da bi bilo najbolje?"

3. Radimo stvari koje oni mogu sami

Znaš onaj trenutak kad ste u slastičarnici i želiš brzo naručiti sladoled za sve – da izbjegneš kaos? Ili kada uzmeš djetetu žlicu iz ruke jer će sve proliti? Zapravo, svaki put kad napraviš nešto umjesto njega, iako ono to može samo, djetetov mozak prima poruku: "Ti to ne znaš, mama/tata će bolje."

Da, traje dulje kad dijete veže vezice. Da, prolijevat će sok. Ali upravo te sitnice grade osjećaj kompetentnosti. Bez toga – djeca postaju pasivna i ovisna. I najvažnije – prestaju vjerovati u sebe.

Zapamti: ne mora im uvijek biti zabavno – i ne moraju uvijek biti u pravu. Kad pokušavamo djetetu osigurati ugodu i sreću u svakom trenutku, to nije zdrav pristup. Djeci smije biti dosadno tijekom praznika – jer tada se javlja mašta. Smiju se naljutiti jer nešto nije po njihovom. I da – smiju i pogriješiti.

Imaj na umu – pomažeš djetetu jer ga voliš, jer želiš da tvoje dijete bude sretno i uspješno. Ali jednog dana, nećeš biti tu da "naručiš sladoled" ili "zavežeš cipele". I zato je važno da već danas zna da to može – samo.

Ponekad najbolja pomoć koju možeš dati svom djetetu je – da ne pomogneš.

Nećemo se buniti 10 načina kako biti 'lijeni roditelj' – i time činiti dobro djetetu

Posjeti missMAMA