Osam načina kako odgojiti dijete koje neće maltretirati druge, prema psihologu
Svaki roditelj želi da mu dijete odraste u dobrog i suosjećajnog čovjeka, no nažalost, neki roditelji su neugodno iznenađeni kad saznaju da im dijete maltretira druge. No, postoji mnogo načina kako već od malih nogu možemo odgajati djecu da budu empatična i ljubazna prema svojim vršnjacima, kaže klinička psihologinja Samantha Rodman Whiten, prenosi Yourtango.
Evo osam načina kako odgojiti dijete koje neće biti nasilno:
Uči ih empatiji
Djeca trebaju naučiti misliti o tuđim osjećajima jednako kao i o vlastitima. Važno je validirati njihove emocije, ali im i pokazati kako razumjeti osjećaje drugih. Na primjer, umjesto samo: "Vidim da si bio ljut kad ti je Ivan uzeo loptu," možeš dodati: "Čini se da je i on bio ljut, možda je mislio da ćete se igrati zajedno."
Nije nimalo lako: Evo kako možeš pomoći razviti empatiju kod djeteta
Razgovaraj o vlastitim emocijama
Djeci ne pomaže ako roditelje vide kao emocionalno nepobjedive. Ako roditelji pokažu vlastitu ranjivost, djeca će lakše razviti empatiju i prema sebi i drugima. Na primjer: "Žao mi je što nisam igrala s tobom jer sam bila nervozna zbog pospremanja."
Validiraj osjećaje sve djece uključene u konflikt
Ako se pojavi svađa među djecom, važno je pokazati razumijevanje za sve strane. Time ih učimo da svi imaju svoje razloge i osjećaje koji stoje iza postupaka. Na primjer: "Ljut si jer ti je sestra uzela igračku, a ona je bila tužna jer nisi obraćao pažnju na nju."
Govori u ime onih koji ne mogu govoriti
Djeca trebaju razumjeti važnost zaštite slabijih, poput životinja i beba. Knjiga Horton Hears A Who! Dr. Seussa može biti dobar uvod za razgovor o brizi za slabije.
Razgovaraj o tuđim osjećajima
Nakon susreta s članovima obitelji ili prijateljima, možete zajedno promisliti o tome kako su se osjećali. Na primjer: "Što misliš, što je baka mislila kad nam je mahnula za rastanak?"
Budi dosljedna u vezi s izrugivanjem i zadirkivanjem
Vrijeđanje i zadirkivanje treba odmah zaustaviti, čak i kad su mali. Kada dijete zove nekog ružnim imenom, umjesto da mu se smijemo, važno je objasniti: "To ga može povrijediti, nije lijepo nazivati druge lošim imenima."
Objasni da svi imaju osjećaje i žele prijatelje, bez obzira na izgled
Djeca bi trebala razumjeti da svi, bez obzira na različitosti, zaslužuju poštovanje i prijateljstvo. Ako susretnu dijete s posebnim potrebama, umjesto izbjegavanja, roditelji ih trebaju potaknuti da se upoznaju i pozdrave.
Uči ih da se ispričaju kad pogriješe
Umjesto tihe isprike ili srama, važno je preuzeti odgovornost i javno pokazati da greške nisu u redu. Na primjer: "Oprosti što sam ti čvrsto stisnula ruku kad si počeo rušiti stvari. Bila sam ljuta, ali to ne opravdava moj postupak."
Na kraju, roditelji trebaju paziti i na svoje ponašanje – djeca uče iz primjera koje vide kod kuće. Time ćemo im pomoći da usvoje vrijednosti empatije i poštovanja, što će im uvelike smanjiti vjerojatnost da postanu nasilnici.