Oprez: Temperature u autu mogu doseći vrtoglavih 50 stupnjeva u samo par minuta
Smrt petogodišnjeg dječaka koji je danas pronađen u zatvorenom automobilu u Kninu šokirala je javnost. Na žalost ovakve vijesti zateknu nas svake godine. Iako se nekome možda čini da se radi o 'samo nekoliko minuta', važno je ponovno naglasiti kako dijete nikad ne smiješ ostaviti samo u autu, ni uz otvorena vrata ili prozore.
Podsjetimo, u Kninu je u utorak poslijepodne pronađeno beživotno tijelo djeteta u parkiranom automobilu. Kako neslužbeno doznaje Šibenski.hr, otac je dječaka vozio u vrtić. Na putu do vrtića je dobio poziv s posla i odmah krenuo na svoje radno mjesto. Parkirao je i otišao. Dječak je vjerojatno u autu zaspao. Tek poslijepodne, kada ga je supruga nazvala i pitala gdje im je sin, jer ga u vrtiću nije bilo, otrčao je u auto. U Kninu je oko 14 sati temperatura bila 28 stupnjeva, a dijete je bilo u BMW-u zatamnjenih stakala, javlja Šibenski.hr.
Temperatura u autu može se popeti na 50 stupnjeva za samo par minuta
Iako se nekome možda čini da se radi o 'samo nekoliko minuta', važno je ponovno naglasiti kako dijete nikad ne smiješ ostaviti samo u autu, ni ako je parkiran u hladu ili uz otvorena vrata ili prozore.
"Ostavljanje male djece same, bilo u automobilu ili u stanu, nije nimalo preporučljivo jer je dijete nepredvidivo te se može dogoditi mnogo različitih nesretnih slučajeva ako nije pod nadzorom starije osobe. U automobilu to može biti jako stresna situacija za njega, samo bez ikoga u blizini te vezano u autosjedalici. Ostaviti samo dijete u automobilu zatvorenih prozora, ali i otvorenih prozora po vrućinama je iznimno opasno, pa čak i ako je auto parkiran u hladu. Temperatura u automobilu vrlo brzo doseže vanjske temperature, koje pogotovo na suncu mogu biti vrlo visoke. Temperatura prostora naravno utječe i na porast tjelesne temperature djeteta te bi dijete moglo doživjeti toplotni udar i dehidraciju, što je iznimno opasno za djetetovo zdravlje pa i život", rekla je pedijatrica prim. mr. sc. Giovanna Armano.
Sindrom zaboravljenog djeteta je stvaran: Podsjetnici roditeljima da ne ostavljaju djecu u autu
Temperatura se u automobilu može podići za 20°C za samo 10 minuta. Ako je temperatura vani 26 Celzijevih stupnjeva, za 10 minuta u ugašenom, zatvorenom autu može doseći 32 stupnja, a za 30 minuta i 45°C. Po velikim vrućinama, temperatura u autu se može popeti na 50 stupnjeva za samo par minuta. Ništa ne znači ni ako si auto parkirala u hladu kada su vani visoke temperature jer kod djece temperatura tijela raste 3-5 puta brže nego kod odraslih jer je kod njih slabija termoregulacija tijela.
Znakovi toplotnog udara i savjeti za prevenciju
Ako imaš naviku ostavljati dijete u autu "samo na trenutak", moraš znati koji su znakovi da je djetetu toplina naštetitla, kako bi na vrijeme reagirala i potražila pomoć.
Visoka temperatura iznad 39, bez znakova znojenja, vruća, crvena i suha koža, ubrzan puls, nemir, zbunjenost, vrtoglavica, glavobolja, povraćanje, ubrzano, plitko disanje, letargija te nesvijest, znakovi su toplotnog udara, a što napraviti kad sumnjaš da dijete ima toplotni udar?
"Najvažnije je da se snizi temperatura tijela što je brže moguće. Pozovi hitnu pomoć, zatim potpuno razodjeni dijete i unesi ga u hladniju prostoriju. Ako si na otvorenom, premjesti dijete u hlad. Dok čekaš liječničku pomoć, namoči ručnik ili majicu u hladnu vodu i ohladi cijelo tijelo. Uzmi nešto što će poslužiti kao lepeza kako bi rashladila dijete (fascikl, odjevni predmet, papir..) Ako dijete pokazuje samo znakove iscrpljenosti od topline, uvedi ga u hladniju prostoriju, poželjno je da je prostorija klimatizirana. Daj djetetu piti dosta tekućine, ali pazi da tekućina nije prezaslađena ili prehladna. Tuširanje ili kupka mlakom vodom također može pomoći. Poželjno je da dijete ostane u zatvorenom prostoru i da se odmara ostatak dana. Ako ubrzo ne dođe do poboljšanja stanja, odvedi dijete liječniku", savjetuju iz Udruge RODA - Roditelji u akciji te s njihove web stranice prenosimo još nekoliko savjeta za prevenciju toplotnog udara:
- Ne ostavljaj dijete, bez obzira na starost, bez nadzora u automobilu čak ni uz djelomično otvorene prozore.
- Ne dopusti igranje u automobilu bez nadzora odrasle osobe. Nauči dijete da automobil nije mjesto za igru.
- Kada nisi u automobilu neka bude zaključan, bez obzira gdje se automobil nalazi (npr. u garaži ili dvorištu).
- Ključeve i daljinske upravljače za automobil drži izvan dosega djece.
- Ako voziš dijete, osobito ako to inače nije dio vaše dnevne rutine, stavi nešto što ti treba kada izlaziš iz automobila na stražnje sjedalo (torbu, mobitel, aktovku..).
- Vozi u automobilu veću plišanu igračku. Neka igračka bude u autosjedalici kada nema djeteta, a na prednjem sjedalu automobila kada voziš dijete u autosjedalici. Igračka će poslužiti kao vizualni podsjetnik.
- Neka ti prijeđe u naviku pogledati stražnju stranu automobila prije zaključavanja i udaljavanja od automobila.
- Ako dijete vozi netko drugi kome to nije dnevna rutina, provjeri telefonskim pozivom da je dijete stiglo na odredište (vrtić, škola...).
- Ako ne možeš pronaći dijete koje se igralo u dvorištu odmah provjeri automobil i prtljažnik.
- Ako primijetiš dijete samo u automobilu, reagiraj. Ako ti se čini da je djetetu povišena temperatura ili da djetetu nije dobro, makni dijete iz automobila što je prije moguće te pozovi liječničku pomoć.
- Najvažnije, nikada ne ostavljajte dijete samo u automobilu, bez obzira na to koliko kratko se planiraš zadržati van automobila.
Što je sindrom zaboravljenog djeteta?
Inače, šokantan podatak iz SAD-a govori da je jedan od glavnih razloga ostavljanja djece u automobilu - zaboravljanje. No nažalost, tzv. sindrom zaboravljenog djeteta postoji i može se dogoditi svakome.
"U 90 posto slučajeva se radi o djeci do tri godine starosti. A znamo da je to period djetetova života koji je za roditelje najzahtjevniji i najnaporniji, te je velika većina kronično premorena i neispavana. Mozak neispavane osobe funkcionira kako i mozak pijane osobe. Promišljanje o postupcima, logičko zaključivanje i memorija baš i ne funkcioniraju najbolje. Roditelji su i pod stresom zbog brojnih obaveza, koncentracija im je raspršena na sto strana i često moraju raditi više stvari u isto vrijeme. Tada je dovoljno samo malo distrakcije da zaborave na svog mališana. Pogotovo ako dijete spava u sjedalici i ne proizvodi nikakve zvukove koji bi podsjetili roditelja da je ono u automobilu", kaže Iva Brčić, edukatorica programa 'The Happiest Baby' iz Udruge Najsretnija beba te objašnjava da se vrlo često događa da roditelj izađe iz automobila samo na "nekoliko minuta" kako bi nešto obavio, primjerice odlazak u banku ili poštu, a dijete ostavi čekati jer će tako biti brži.
"Dijete nikada, ali baš nikada ne ostavljati u automobilu. Na stražnje sjedalo ostavite svoje stvari, pa kada se okrećete da ih uzmete, vidjet će te i dijete. Imajte djetetove igračke kada ga vodite sa sobom i jednu od njih stavite na suvozačevo sjedalo da vas podsjeti da je i dijete s vama. Automobil uvijek treba zaključavati kako dijete ne bi ušlo u njega bez vašeg znanja", kaže te objašnjava da iako ti se ovi savjeti čine pomalo smiješni i nepotrebni, no umorni i preopterećeni roditelji trebaju jednostavne i konkretne savjete na temelju kojih će moći pravilno reagirati. "Jer što je nama zdravorazumski, njima često nije", kaže.