Mama u viralnom videu: Ovo je 9 najvažnijih minuta u danu svakog djeteta
Svaki je dan s djecom ispunjen nizom trenutaka i svaki od tih trenutaka je dragocjen i nama i djetetu. Neki su dragocjeniji nama, neki djeci, neki prolete, kao dio svakodnevice, a neke čuvamo zauvijek jer su posebni, jer su drukčiji ili zato što su nam jednostavno ispunili srce. No, mi imamo jedan pogled na to, a djeca neki svoj, drukčiji.
Jedna je mama na svom Instagram i TikTok profilu objavila video u kojem govori i pokazuje koji su trenutci u danu najvažniji, odnosno prikazuje teoriju koja joj se svidjela i prema kojoj u danu postoji „devet minuta koje imaju najveći utjecaj na dan djeteta“. Video i teorija izazvali su, očekivano, raspravu na društvenim mrežama i šire.
Sara Martinez objavila je video na svojim kanalima @itsmesaramartine i @iamsaramartinez, a kaže da je ideju dobila nakon što se obratila mamama male djece za savjet o osjećaju „majčinske krivnje“ s kojim se bori već nekoliko mjeseci. O majčinskoj krivnji znamo puno – i ne znamo ništa. Znamo da nas proganja i muči i da je teško riješiti je se, a smatra se da gotovo 80 posto mama prije ili kasnije iskusi taj osjećaj.
Među savjetima koje je dobila, Martinez je uočila jedan koji ju je zaintrigirao. Bila je to „teorija o devet minuta“. Prema toj teoriji, u svakom danu postoji devet minuta koje su svakom djetetu najvažnije, a to su: tri minute nakon što se dijete probudi, tri minute nakon što se vrati kući iz škole ili vrtića, i, na kraju, tri minute prije nego što dijete ode spavati.
Hm, čini nam se da trenutaka ima više, ali nećemo reći da ova teorija nije logična. To su zapravo vrlo intenzivna razdoblja i logično je da su djeci itekako važna, odnosno važno je kako roditelji u tim trenutcima odigraju svoju ulogu.
„Radi se o tome da ta kratka dnevna okupljanja s našom djecom učinimo posebnima i prisutnima,“ rekla je Martinez, a u videu koji traje 17 sekundi pokazala je kako tu teoriju provodi u praksi. Kao i sve na društvenim mrežama, njen je video izazvao različite reakcije.
@iamsaramartinez I always struggle with mom guilt and questioning if i was present enough. If this is true or not, I do find setting aside specific time to be present with my toddler (no phones out, etc) has made a positive impact. #raisingkids #parenting #parentingtips #parentingtip #childpsychology #raisingtoddlers #toddlerparents #toddlermom #presentparenting #toddlermama #raisingchildren ♬ Bloom (Bonus Track) - The Paper Kites
Na TikTok-u je jedna komentatorica koja podržava ovaj pristup napisala: „Kad razmišljam o tome, sjećam se samo upravo tih vremena iz djetinjstva. Buđenja, mama koja me pokupila iz vrtića i noćne rutine.“
Druga je napisala: „Živim prema ovome! Nisam savršena, ali mogu pokušati biti u tih devet minuta.“
Drugi su ipak bili manje uvjereni. „Zbog ovakvih videa se osjećam loše. Probudio se prije mene, prošle su tri minute, dosta se igram s njim, prije spavanja sve je priprema za spavanje…“
Jedna je osoba primijetila nešto što bi mnogi možda mogli: „Svi koji imaju djecu znaju da im 3 minute nikad nisu dovoljne.“
Mnogi su pak, suosjećajno i jednostavno cijenili priznanje mama koje im je pokazalo da toliko mnogo ljudi pati zbog majčinske krivnje.
„Kao mami koja radi puno radno vrijeme, ovo mi je trebalo,“ rekla je jedna, te priznala: „Toliko se osjećam krivom što nisam tu za svoje bebe 24 sata dnevno.“
Na portalu Newsweek upitali su stručnjake što misle o ovoj teoriji i reakcije su bile jednako raznolike.
Stacy McCann iz Present Parent Coaching Services, vidjela je mnogo pozitivnih strana u ovom pristupu.
„Rutine su nevjerojatno važne za djecu, a dijelovi njihovog dana s najviše rutina su jutro, vrijeme za spavanje i poslije škole,“ rekla je McCann. „To su vremena također kad su djeca prilično ranjiva — mogu biti umorna, pretjerano stimulirana ili preopterećena tijekom ovih razdoblja. Dakle, kada se djeca mogu osloniti na roditelje da zadovolje njihove potrebe tijekom ova tri ključna razdoblja, da ih vode kroz rutine i budu tu i podrže sve osjećaje koji se pojave, mogućnost povezivanja je velika.“
Helen Neale, kvalificirana terapeutska savjetnica i stručnjakinja za roditeljstvo u KiddyChartsu, smatra da je ideja malo previše sladunjava za njezin ukus.
„Najvažnije vrijeme da naša djeca budu prisutni je kada nas trebaju i žele da slušamo,“ rekla je za Newsweek. „Svako je dijete drugačije, bilo da je neurodivergentno, neurotipično ili negdje drugdje između. Najvažnija stvar koju možemo učiniti za svoju djecu je biti empatični, slušati i omogućiti im autonomiju gdje god je to moguće.“