Krpeljni meningitis i gripa imaju slične simptome

Shutterstock
Simptomi nalik na gripu, kao što su visoka temperatura, bolovi u mišićima, glavobolja, mučnine, povraćanja, upućuju na to da se radi o krpeljnome meningitisu ili meningoencefalitisu
Vidi originalni članak

Krpelji se mogu pojaviti već početkom travnja iako su obično najaktivniji u svibnju i lipnju. Zato, ako ste u prirodi u kratkim rukavima, obavezno se nakon šetnje šumom ili radova u vrtu dobro pregledajte, savjetuje dr. med. Mirjana Lana Kosanović Ličina, spec. epidemiolog i voditeljica Odjela za epidemiologiju zaraznih bolesti u NZJZ “Dr. Andrija Štampar”. Ipak, ako na sebi primijetite krpelja, ne paničarite. Potrebno ga je ukloniti što prije i pratiti mjesto uboda. 

Cijepljenje protiv krpeljnog meningoencefalitisa

"U kontinentalnoj Hrvatskoj obično se javljaju krpelji koju mogu prenijeti krpeljni meningoencefalitis i drugu bolest koju uzrokuju krpelji - Lyme boreliozu", kaže dr. Lana Kosanović Ličina. Dodaje kako se godišnje u Hrvatskoj zabilježi prosječno tridesetak oboljelih od krpeljnog meningoencefalitisa i tristotinjak osoba s Lyme boreliozom.

opasnosti iz prirode Mama podijelila snimku djeteta paraliziranog od uboda krpelja

Simptomi nalik na gripu, kao što su visoka temperatura, bolovi u mišićima, glavobolja, mučnine, povraćanja, upućuju na to da se radi o krpeljnome meningitisu ili meningoencefalitisu, upozorava dr. Kosanović Ličina. U početnim stadijima, dok su još ličinka i nimfa, pronalaze prvu žrtvu, obično malog sisavca poput miša. Sišući krv zaražene životinje, nimfa se može zaraziti i kasnije prenijeti virus sljedećoj žrtvi. Sezona krpelja traje od ranog proljeća do kasne jeseni, a osobito treba biti oprezan u u svibnju i lipnju, kad su najaktivniji.

Ubod krpelja Znate li razliku između meningoencefalitisa i lajmske bolesti?

Važna je brza reakcija

Krpelji su veličine između dva i pet milimetara, a aktiviraju se dolaskom toplijih mjeseci. Nalaze se skriveni u travi te na granama grmlja i drveća. Dok krpelj hoda po tijelu, po nekoliko sati traži pogodno mjesto u koje će zabiti rilo i nahraniti se krvlju. "Iako probijanje kože traje desetak minuta, ne osjeća se zbog tvari u slini koja ima djelovanje poput anestetika. 
Kako bi se prenijela Lyme borelioza, potrebno je da krpelj bude zaboden nekoliko sati, dok je za prijenos virusa krpeljnog meningoencefalitisa potrebno puno kraće vrijeme, pa ga treba što prije izvaditi", 
kaže dr. Kosanović Ličina. 

Krpelji: ima li razloga za paniku?

Ključno je da ga ne dirate golim rukama. Pažljivo i polagano ga pincetom čupajte prema van. Kako biste to učinili što preciznije, možete rabiti i povećalo. Nikako ga nemojte čupati noktima. Ako ga trgate ili okrećete, glava će ostati zarinuta u kožu. Krpelje nikako nemojte “gušiti” alkoholom ili paliti šibicom jer će iznenadna smrt prouzročiti puštanje sadržaja trbušne šupljine, što u slučaju da su krpelji zaraženi, dovodi do lakšeg prenošenja zaraze. Nakon što krpelja uklonite, mjesto uboda premažite antiseptikom. Pratite stanje tijela i moguće simptome zaraze nakon uboda. 

Opasnost u prirodi Krpelji: ima li razloga za paniku?

Cjepivo sprečava zarazu

Crvenilo na mjestu ugriza sa središnjim bljedilom i općim simptomima (povišena temperatura, bolovi u mišićima i zglobovima) govore u prilog bolesti Lyme, koja se uspješno liječi antibioticima. Zaraza se može spriječiti cijepljenjem prije uboda, što se osobito preporučuje ljudima koji zbog posla borave na otvorenom, šumarima, vojnicima, lovcima, ali i rekreativcima, kamperima, planinarima, i to prije “sezone”.

Kućna ljekarna Ormarić s lijekovima za vaše dijete

Posjeti missMAMA