Komarci, pčele, ose, ježinci: Ljetne opasnosti u prirodi i na moru

Guliver
Kako bismo rizike ljetnih odlazaka u prirodu (plaža, šume, jezera, planine) sveli na najmanju moguću mjeru, trebamo se pridržavati nekih jednostavnih mjera opreza
Vidi originalni članak

Ubod pčele ili ose

Ubod pčele ili ose izaziva, u pravilu, lokalnu reakciju u sljedeća 24 sata. Najopasniji su ubodi u usnoj šupljini ili na dobro prokrvljenim mjestima na tijelu (glava, vrat). Smanji mogućnost uboda izbjegavajući odjeću žarkih, pastelnih boja, uporabu kozmetike ili parfema cvjetnih mirisa. Miris hrane privlači kukce, posebno ose, pa treba pripaziti kad kuhaš ili jedeš na otvorenom. Pčela na mjestu uboda ostavlja žalac. Žalac odmah treba izvaditi, a u slučaju jačih lokalnih ili alergijskih reakcija treba potražiti pomoć liječnika.

Spriječite ubode insekata Ubodi insekata - neugodna strana ljeta

Komarci

Sljedeći na redu su komarci, koji su jedna od opasnijih grupa insekata jer su u mnogim krajevima svijeta prenosioci različitih zaraznih bolesti. Reakcije na ubod komarca su uglavnom lokalne - svrbež, crvenilo kože i oteklina u trajanju od nekoliko sati do nekoliko dana. Ukoliko primijetiš snažniju lokalnu reakciju, ili ukoliko je riječ o višestrukim ubodima, potraži pomoć liječnika.

Opasnosti koje vrebaju u morskim plićacima

Opasnosti ljeti vrebaju i u vodi, odnosno u moru. Morski pauci i ježevi imaju otrovne bodlje. Ukoliko dođe do uboda, najbolje je bodlje ne odstranjivati, već to treba prepustiti medicinskom osoblju. Osim njih, neugodnosti u moru mogu izazvati i meduze, koje pri kontaktu s ljudskom kožom izazivaju crvenilo, peckanje i oteklinu.

neugodna strana ljetovanja Kako pomoći djetetu opeku li ga meduza, vlasulja ili ubode insekt?

Posjeti missMAMA