Komarci napadaju! Evo kako zaštititi bebe i djecu i kako tretirati ubode

Shutterstock ; zaštita od komaraca
Saznajte što sve možete učiniti kako biste spriječili ubode komaraca, ali i kako olakšati djetetu, ako do njih ipak dođe
Vidi originalni članak

Iako uglavnom nisu opasni, ubodi komaraca zbog svrbeža mogu biti zaista neugodni, osobito za malu djecu, koja će teško kontrolirati poriv za grebanjem. Dr.med. Tanja Pekez Pavliško objasnila je da se na koži, na mjestu uboda, mogu pojaviti crvenilo i plikovi, ali da osjetljivi i oni sa slabim imunitetom mogu imati i teže posljedice.

Reakcije na ubod komarca

"Na koži se može pojaviti crvenilo. Kod osjetljivijih ljudi se javi jači svrbež, plikovi, crvenilo, a u najtežim slučajevima tkivo i jako otvrdne. Kod djece i osoba oštećenog imuniteta može doći do ovih težih reakcija, ali i povećanih limfnih čvorova te povišene temperature. Vrlo rijetko se javlja teška alergijska reakcija koja može dovesti do šoka i smrti. Takve osobe morale bi uvijek sa sobom nositi EpiPen - otopinu adrenalina za injekciju."

"Komarci mogu prenijeti malariju, žutu groznicu za koju je obavezno cijepljenje prilikom odlaska u pojedine zemlje, nekoliko vrsta encefalitisa (upale mozga), denga groznicu. Sve navedene bolesti uglavnom se javljaju u toplijim krajevima", rekla je liječnica te dodala kako se u Hrvatskoj tijekom godine zabilježi nekoliko slučajeva malarije, uglavnom kod osoba koje su putovale u zaražena područja.

Čak i ako nema razloga za strah od ovih ozbiljnijih posljedica, dobro je poduzeti sve što možemo kako bismo zaštitili bebe i djecu od komaraca i poštedjeti ih, u najmanju ruku, neugodnog svrbeža.

Savjeti za zaštitu djece od komaraca

Izbjegavajte mjesta na kojima ima puno komaraca, osobito šume, jezera i druga mjesta sa stajaćom vodom. Ako ima komaraca, čak i kad je toplo, možete odjenuti svojoj bebi ili djetetu laganu majicu dugih rukava, duge hlače i čarapice

Odjeću možete poprskati repelentom, ili njime namazati dijete po koži, no pazite da ga ne stavite blizu djetetovih učiju ili ruku. Repelenti koji sadrže kemikaliju DEET pružaju najbolju zaštitu, ali Američka pedijatrijska akademija preporučuje da postotak te kemikalije u repelentima koji se koriste za bebe i djecu ne bude veći od 10 posto. Uz to, preporuka je da ih se uopće ne koristi prije dobi od dva mjeseca. Važno je napomenuti i da se proizvodi s DEET-om ne stavljaju na kožu ispod odjeće, jer bi se u tom slučaju moglo apsorbirati previše te kemikalije. Također, kad se vratite izvana i više nam opasnosti od komaraca, vodom i sapunom operite dijelove tijela koje ste pošpricali repelentom. 

neugodno ljeto Praktični i učinkoviti savjeti za zaštitu djeteta od komaraca

Preko dječjeg krevetića, kolica, ali i na prozore možete postaviti mreže za zaštitu od insekata

Ne ostavljate navečer otvorene prozore, a umjesto toga, radije prostor rashladite klima uređajem ili ventilatorom. I ventilator postavljen uz otvoreni prozor i okrenut prema van može vam pomoći u borbi protiv komaraca. Ovo preporučuje i Američka udruga za kontrolu komaraca, uz objašnjenje kako su komarci vrlo slabi letači pa neće moći letjeti u blizini ventilatora.

Aromaterapeutkinja Petra Brzović objašnjava kako se za sprečavanje ulaska komaraca u prostoriju u kojoj boravite i spavate mogu upotrijebiti i eterična ulja, a za to su najbolja ulja lavande, paprene metvice, citronele, eukaliptusa ili pačulija. "U nekoliko posuda s vrućom vodom nakapaju se eterična ulja i te se posude onda stave na prozor ili neka druga mjesta gdje insekti ulaze u sobu. Prije spavanja dvije kapi eteričnog ulja kapnu se na vatu, a vata se stavi blizu kreveta", kaže aromaterapeutkinja.

Kako tretirati ubod?

Petra Brzović dodaje da se za sprječavanje slijetanja insekata na kožu kod starije djece upotrebljavaju ulja lavande i citronele, dok se za umirenje kože nakon uboda i smanjivanje crvenila i svrbeža, preporučuje kapnuti kap lavande ili čajevca na ubodeno mjesto.

Na mjesto uboda možete odmah staviti kockicu leda te tako spriječiti oticanje i svrbež. Pokušajte djetetu objasniti da će grebanjem pojačati svrbež, ali mu svakako i podrežite nokte kako biste spriječili oštećenje kože i moguću infekciju.

Ako se ipak pojave znakovi infekcije, poput crvenila, oticanja, ili gnoja, možete se javiti liječniku. Također, provjerite s njim je li u redu koristiti antihistaminike i druge preparate za ublažavanje svrbeža.

Opasnost od zaraze Kako zaštititi dijete od uboda krpelja?

Posjeti missMAMA