Kći Anite Dujić Broadfoot ima lajmsku bolest: 'Sve je u ranoj fazi…'

Josip Regović/Pixsell
Lajmska bolest, odnosno lajmska borelioza je bolest koju izaziva bakterija, a prenosi se ugrizom zaraženog krpelja.
Vidi originalni članak

Svakog proljeća upozorava se na sve strane na potrebnu zaštitu od krpelja kad boravimo u prirodi. Sam ugriz krpelja ne mora biti opasan, ali ako je krplje zaražen, može prenijeti razne bolesti na osobu koju pikne. Jedna od tih bolesti je i lajmska bolest, odnosno lajmska borelioza. Ovu bolest izaziva bakterija Borrelia burgdoferi, koju prenosi zaraženi krpelj.

Beskompromisna mama Anita Dujić: Majčinstvo je teško, izazovno, iscrpljujuće, ali je i izuzetno nagrađujuće

No, uz promjene klime koje doživljavamo, više ne možemo neke opasnosti ograničiti samo na određeno godišnje doba. Krpelja, tako, već ima i više nego dovoljno da naprave „štetu“. Tako je jučer na svom Instagram profilu Anita Dujić Broadfoot objavila da je njezinoj 6-godišnjoj kćeri dijagnosticirana lajmska bolest.

Ova bivša manekenka i vlasnica brenda nakita Juno u svojoj je objavi napisala:

„Everything on hold atm (sve na čekanju zasad, op.a.) @juno__studio nova kolekcija/web/fotke/sve će pričekati neke bolje dane. Jučer kod pedijatrice (viroza 5 dana temp + upala uha), danas na Rebru (lajmska bolest pozitivna) i tako, život… Lils 🤎“

Nakon posta, Anita Dujić Broadfoot za Story je izjavila:

„Moju kćer Lily je ugrizao krpelj, ugriz je bio vidljiv s karakterističnim crvenim krugom okolo, pa smo je vodili kod doktora i na testiranje. Pozitivna je na bakteriju Borealis koju nose neki krpelji, ali s obzirom kako je sve u ranoj fazi, tu će antibiotici učiniti svoje i nadamo se da će sve biti dobro.“

Osim 6-godišnje Lily, Anita ima i skoro 2-godišnju kći Ellu, sa škotskim snimateljem Duncanom Broadfootom.

Kako se može prepoznati lajmska bolest?

Na mjestu uboda krpelja javlja se specifično crvenilo koje se naziva erythema migrans - crvenilo koje se polako širi i može doseći promjer obično iznad 5 cm. Crvenilo u sredini pomalo nestaje, dok ostaje karakterističan oblik „kruga“, odnosno rubova područja. Osim tog, može se javiti glavobolja, vrtoglavica, klonulost, temperatura, bolovi u mišićima i zglobovima…

Lajmska bolest lako se dijagnosticira već na temelju specifičnog crvenila na koži, a može se potvrditi laboratorijskim testovima. Bolest je najbolje liječiti u ranom stadiju, i to antibioticima.

Ubod krpelja Znate li razliku između meningoencefalitisa i lajmske bolesti?

Posjeti missMAMA