Kako se ponašati za toplinskog vala: Ne moraš osjećati krivnju – dijete nekad mora biti na zatvorenom
Ljeto je beskrajna zabava na otvorenom! Djeca su na školskim praznicima i zašto ne bi, kao mi nekad, provodili cijele dane vani – to je najbolje za njih. Mnogi će to i dalje govoriti, ali dosad smo već trebali shvatiti i prihvatiti neke stvari. Klimatske promjene utjecale su na puno tog, a toplinski valovi koje proživljavamo sve češće ljeti ne daju nam opciju po kojoj bismo mogli klince „izbaciti van“ i pustiti ih da se zabavljaju cijeli dan. Na ove vruće, nesnosno vruće dane djeca nekad – moraju biti na zatvorenom.
Mame su već ranije govorile na društvenim mrežama o osjećaju koji nazivaju „sunshine guilt“, odnosno krivnja zbog boravka u kući dok je vani lijepo vrijeme. No, u trenutku kad Europom hara toplinski val i kad se temperature penju i preko 40 stupnjeva, ova krivnja pretvara se u krivnju ako djecu izlažemo opasnostima koje nosi ovakvo vrijeme. Nekad je najbolja varijanta – ostati na zatvorenom.
Kada je vrijeme za ostati kod kuće
Iako svi često pratimo vanjsku temperaturu, stručnjaci kažu da je „heat indeks“ ili indeks topline puno važniji pokazatelj rizika. Indeks topline iznad 32°C povećava rizik od toplinskog udara i iscrpljenosti.
„Indeks topline pokazuje koliko je zapravo vruće kad se uzmu u obzir temperatura i vlaga,“ objasnio je dr. Solomon Behar, pedijatar koji radi na hitnom prijemu. Visoka vlaga usporava isparavanje znoja, što otežava tijelu da se ohladi. Što on savjetuje? Djeca bi trebala biti na zatvorenom kad je indeks topline iznad 32°C, a na preko 40°C čak i kratko zadržavanje vani može biti opasno. Dakle, treba zaboraviti na treninge ili neke druge slične aktivnosti, ako je indeks topline previsok.
Naravno, duže ostajanje u zatvorenom s djecom može biti izazovno, pa je važno unaprijed osmisliti aktivnosti za takve dane – crtanje, društvene igre, slagalice, omiljeni crtani filmovi ili jednostavne kućne igre.
Ako ipak moraš biti vani s djecom ili je temperatura još uvijek podnošljiva, slijedi ove važne preporuke:
1. Odaberi pravo vrijeme i mjesto
Izbjegavaj izlazak između 10 i 16 sati, kada je sunce najjače. Biraj hladovinu i mjesta u blizini gdje postoji mogućnost za rashlađivanje – poput knjižnica, trgovačkih centara ili slično.
Ako tražiš zabavu na otvorenom, bazeni i vodeni parkovi su dobar izbor. Naravno, uz sve potrebne mjere za zaštitu od sunca.
2. Odgovarajuća odjeća
Biraj laganu, prozračnu i svijetlu odjeću. Djeci obavezno stavi šeširiće ili kape, a ne zaboravi ni kreme za sunčanje i sunčane naočale. Kad je ovako vruće, nebitno je jeste li na plaži – krema na posvuda treba.
3. Polako i bez forsiranja
Naša tijela trebaju vrijeme za prilagodbu na visoke temperature, što može trajati od 4 do 14 dana. Zato je važno ne forsirati aktivnosti, praviti česte pauze i slušati signale koje nam šalje tijelo.
4. Unos tekućine
Zaboravi brojanje čaša – najbolji pokazatelj dobre hidratacije je svijetla, blijedožuta boja urina. Pijte svi tekućinu prije, tijekom i nakon boravka na suncu, kako biste tijelu pomogli da se hladi znojenjem.
5. Sigurnost u automobilu
Nikad, ali nikad ne ostavljaj dijete u autu. Ne, čak ni na kratko i čak ako su prozori malo otvoreni. Temperatura u vozilu može porasti za više od 10°C u samo 10 minuta.
Savjete koji to mogu spriječiti potraži ovdje.
Prepoznaj znakove toplinskih tegoba
Toplinska iscrpljenost:
- Blijeda i vlažna koža
- Vrtoglavica
- Umor
- Pretjerano znojenje
- Grčevi u mišićima
- Glavobolja
- Mučnina
Ako primijetiš ove simptome:
- Odmah potraži hladovinu ili klimatizirani prostor
- Konzumiraj tekućinu
- Stavi hladne obloge
Ako se stanje ne poboljša unutar sat vremena ili imaš dileme, odmah se obrati liječniku.
Toplinski udar je ozbiljno i hitno stanje, a evo kako ga prepoznati:
- Visoka temperatura (preko 40°C)
- Zbunjenost, dezorijentiranost
- Gubitak svijesti ili napadaji
- Crvena, suha koža bez znojenja
Ako posumnjaš na toplinski udar, odmah odvezi dijete na hitnu ili pozovi hitnu.