Kako roditelji mogu potaknuti djecu da ih slušaju i naprave što se od njih traži?

Shutterstock
Slušaju li te djeca kad ih prvi put zamoliš da nešto učine? Ako je tvoj odgovor ne, možda ćeš morati nastaviti čitati...
Vidi originalni članak

Kako da nas djeca više slušaju? Je li to jednostavno postići? Pitanja su to koja zanimaju mnoge roditelje, a dobra je vijest da odgovor može biti potvrdan. Vrijedi li to baš za sve i uvijek? Ne! Ni jedno dijete nikada neće biti savršeno poslušno. I to je dobro. Psiholozi će nam reći da svaka osoba mora imati u sebi buntovnu stranu koja nam pomaže da probijamo vlastite granice.

Ipak, postoji nekoliko odgojnih metoda uz koje će te dijete redovito htjeti poslušati i činit će to s izrazitim zadovoljstvom! Prije svega, važno je da pokažeš poštovanje prema djeci. Djeca će te uistinu slušati kada postoji međusobno poštovanje između tebe i njih. Slušat će te kad znaju da kad nešto kažeš, to i misliš.

istraživanje potvrdilo Buntovna i tvrdoglava djeca imaju veće šanse postati uspješni ljudi

U nastavku pročitaj tri savjeta koja će ti pomoći da te djeca slušaju i poštuju.

Međusobno poštovanje

Možeš natjerati djecu da te slušaju zahtijevanjem autoriteta i vladanjem željeznom šakom, ali po koju cijenu? Možeš vikati i vrištati kako bi svoju djecu primorala na pokornost i poslušnost, ali pod koju cijenu? Trošak će biti velik - tvoj odnos s djetetom na duge staze. Ako posežeš za ovakvim odgojnim metodama, u djetetu će se stvarati ogorčenosti.

Ako ne pokažeš poštovanje prema svojoj djeci, bit će teško natjerati ih da te slušaju. Oni mogu poslušati, ali ako se ponašaš kao tiranin koji zahtijeva da djeca rade ono što kažeš jer si ti glavna, tada vodiš izgubljenu bitku. Temelj svakog odnosa, pa tako i onog između roditelja i djeteta, mora početi s poštovanjem. Uzajamno poštovanje je temelj svakog kvalitetnog odnosa, piše Life Hack

Izbjegavaj vikanje

Kada su vikanje i dominacija temelj odnosa ili veze, tada će se u djetetu razviti skrivena struja ogorčenosti. Nitko se ne želi osjećati potlačenim, niti se želi osjećati da je manje vrijedan od druge osobe. Daj djetetu do znanja da ga cijeniš kroz interakcije s poštovanjem. Ti ćeš i dalje biti roditelj i nećeš izgubiti svoju važnu ulogu ako se djeci obraćaš s poštovanjem. Kada koristimo zahtjevne, autoritarne roditeljske metode, potkopavamo svoj odnos s djetetom. Izbjegavaj vikanje kako bi stekla poštovanje svog djeteta. Ako se vratite vikanju, vrištanju i postavljanju zahtjeva, tada potkopavaš mogućnost da dugoročno stekneš poštovanje svog djeteta.

Zlatno pravilo

Poštovanje se temelji na zlatnom pravilu: ponašaj se prema drugima onako kako želiš da se drugi ponašaju prema tebi. Ako želiš da te dijete poštuje, moraš se i prema njemu odnositi s poštovanjem. To znači da razgovaraš s djetetom ljubaznim, iskrenim i pažljivim tonom. Doduše, ovo nije lako kada se tvoj četverogodišnjak baca u trgovini po podu, a ti si u žurbi, umorna i imaš još mnogo poslova koje trebaš obaviti. Zapamti, svi smo samo ljudi i ponekad se ljutimo na svoju djecu. Međutim, moramo imati na umu da oni uče, a mi imamo daleko više iskustva, godina i godina prakse u tim stvarima. Moramo ostati hladne glave, staloženi i zadržati autoritet i u takvim izazovnim situacijama..

Razmisli, kako želiš da drugi s tobom razgovaraju kada imaš loš dana ili kada se osjećaš kao da se jednostavno raspadaš, od umora i briga? U takvim trenutcima zasigurno želiš utjehu, podršku i toplinu. Tako bi trebala razgovarati sa svojim djetetom koje se slomilo i očito ima loš dan. Ljubaznost, ljubav i poštovanje, u kombinaciji s autoritetom, stvorit će odnos u kojem će te dijete slušati i poštivati. Ponašaj se prema DJECI onako kako želiš da se oni ponašaju prema tebi. 

poticanje kreativnosti Zašto ne treba tjerati djecu da uvijek pospreme za sobom

Posjeti missMAMA