Djeci je sve teže vezati cipele i držati olovku. Jesu li ekrani krivi za sve lošiju finu motoriku?

Freepik Čak 77% ispitanih navelo je da su vještine poput držanja olovke, korištenja škara i pisanja postale veći izazov za djecu
Vrijeme provedeno pred ekranima zamjenjuje praktične aktivnosti. Umjesto slaganja kockica ili bojanja, djeca sve više pasivno gledaju videozapise ili dodiruju ekrane.
Vidi originalni članak

Prema nedavnom izvješću National Geographica, stručnjaci su sve zabrinutiji zbog slabljenja fine motorike kod djece – djeca sve češće imaju probleme s držanjem olovke, vezivanjem cipela i korištenjem škara. Pozivajući na anketu Education Weeka, navodi se kako se problem pogoršao posljednjih godina zbog povećane upotrebe ekrana, smanjenog boravka na otvorenom i poremećaja u rutini izazvanih pandemijom.

Prema anketi učitelja predškolskog i ranog osnovnoškolskog uzrasta, čak 77% ispitanih navelo je da su vještine poput držanja olovke, korištenja škara i pisanja postale veći izazov za djecu, dok 69% smatra da je vezivanje cipela danas teže nego prije pet godina.

istraživanje Neka djeca koja kreću u školu ne znaju se penjati stepenicama? Anketa britanskih učitelja šokirala mnoge

Napast ekrana je stvarna. Manje se čita, manje se igra vani, a rezultat je pad fine motorike. Nekad su djeca sate provodila pišući, crtajući, vezujući pertle, penjući se po drveću i izrađujući stvari rukama. A sada? Sve se svelo na povlačenje prstom po ekranu. Sve se promijenilo tako brzo da se rijetko zapitamo: kakve posljedice to ostavlja na djecu?

Zašto dolazi do pada fine motorike?

Stručnjaci navode nekoliko glavnih uzroka:

  • Vrijeme provedeno pred ekranima zamjenjuje praktične aktivnosti. Umjesto slaganja kockica ili bojanja, djeca sve više pasivno gledaju videozapise ili dodiruju ekrane.
  • Čitanje iz užitka je u padu. Prema istraživanju Pew Researcha, broj djece od 9 i 13 godina koja čitaju iz užitka neprestano opada posljednjih deset godina. Iako se istraživanje odnosi na stariju djecu, stručnjaci upozoravaju da sve manje 'rukovanja' knjigama, okretanja stranica, držanja bojica i vježbanja pisanja u ranoj dobi može pridonijeti kašnjenju u razvoju fine motorike.
  • Boravak na otvorenom je drastično smanjen. Nekada su djeca penjala stabla, skupljala žireve i kopala po zemlji – aktivnosti koje prirodno jačaju snagu ruku i koordinaciju. Danas je ta spontana igra često zamijenjena ekranima ili strukturiranim aktivnostima koje ne uključuju toliko rada rukama.
  • Promjene u svakodnevnim rutinama također igraju ulogu. Sve je više odjeće s elastičnim pojasom umjesto gumbića i zatvarača, a unaprijed zapakirani obroci smanjuju potrebu za ljuštenjem, sipanjem ili otvaranjem, što znači manje prilika za razvijanje spretnosti.

Iako je prekomjerno vrijeme pred ekranima jedan od uzroka, stručnjaci naglašavaju da se pad fine motorike bilježio i prije pandemije. No, pandemija je dodatno pogoršala situaciju ograničavajući iskustva ranog djetinjstva, poput praktičnog učenja, igranja s vršnjacima i redovite nastave u učionici.

zabrinjavajuće stanje Alarmantni podaci: Samo jedno od desetero djece ima zadovoljavajuću motoriku

Kako pomoći djeci da razviju finu motoriku?

Dobra vijest? Trend se može preokrenuti ali to zahtijeva svjesne odluke.

  • Isprobaj izazov '1.000 sati vani'. Cilj je jednostavan: provesti 1.000 sati na otvorenom tijekom godine. To je prirodan način za razvoj motoričkih vještina kroz penjanje, igru i istraživanje.
  • Neka učenje fine motorike bude zabavno. Umjesto forsiranja vježbi pisanja, nek se igra plastelinom, rezucka škarama i slaže slagalice...
  • Odredi vrijeme bez ekrana (i za roditelje). Ako želimo da naša djeca više čitaju, igraju se i razvijaju vještine, moramo im biti uzor. Pokušaj uvesti večer bez tehnologije ili pravilo „nema ekrana nakon škole“.
  • Potiči kreativnost kroz umjetnost i rukotvorine. Postavi stol s materijalima i pusti djecu da slobodno stvaraju – bez pravila, samo mašta na djelu. Bonus? Zainteresirat će ih i bez ekrana.
  • Uključi ih u male zadatke. Neka pomažu u zamatanju poklona, pisanju čestitki ili izradi rukotvorina. Ove aktivnosti su istovremeno zabavne i korisne za razvoj fine motorike.

Razvoj djeteta Kako potaknuti razvoj fine motorike kod djeteta?

 

Posjeti missMAMA