Krpeljni meningoencefalitis: Što je i kako cijepiti dijete?

Thinkstock
Dijete se može zaštititi od ove bolesti cijepljenjem inaktiviranim (mrtvim) cjepivom u 3 doze. Između prve i druge doze treba proći između 2 tjedna i 3 mjeseca, a zimeđu druge i treće 9 do 12 mjeseci, cijepiti se mogu djeca starija od 1 godine
Vidi originalni članak

Što je krpeljni meningoencefalitis?

Krpeljni meningoenceflitis je virusna upala mozga i njegovih ovojnica koja u djece prolazi uglavnom bez trajnih posljedica. Prijenosnik virusa je šumski ili običan krpelj, koji je njime zaražen. To je izrazito sezonska bolest, koja počinje u ožujku, jenjava tijekom ljetnih mjeseci i ponovno se učestalije javlja tijekom rane jeseni.

Inkubacija virusa traje od 1 do 2 tjedna, nakon čega nastupa stanje povišene tjelesne temperature, malaksalosti i umora. Nakon toga dolazi do trajnog ili privremenog poboljšanja iza kojega može nastupiti upala mozga i moždanih ovojnica praćena visokom temperturom, smanjenim stupnjem svijesti, jakim glavoboljama i drugim poremećajima.

Opasnost u prirodi Krpelji: ima li razloga za paniku?

Obično je oporavak od ove bolesti u djece potpun i nije praćen značajnim komplikacijama i trajnim posljedicama.

Tko se treba cijepiti?

Osobe koje posjećuju područja u kojima se nalaze krpelji zaraženi virusom proljetno-ljetnog krpeljnog meningoencenfalitisa (sjeverozapadna Hrvatska, sjeverno od rijeke Save).

Kako cijepiti dijete protiv krpeljnog meningoencefalitisa?

Dijete se može zaštititi od ove bolesti cijepljenjem inaktiviranim (mrtvim) cjepivom u 3 doze. Između prve i druge doze treba proći između 2 tjedna i 3 mjeseca, a zimeđu druge i treće 9 do 12 mjeseci. Cijepiti se mogu djeca starija od 1 godine. Cjepivo se može primijeniti istovremeno s drugim cjepivima u dječjoj dobi. Nakon 3 godine potrebno je docjepljivanje.

Spriječite ubode insekata Ubodi insekata - neugodna strana ljeta

Neka djeca ne smiju se cijepiti protiv krpeljnog meningoencefalitisa ili moraju pričekati

Ne smiju se cijepiti djeca koja su alergična na neki sastojak cjepiva ili su ikada doživjela težu alergijsku reakciju na jaja.

Koje su moguće neželjene reakcije cijepljenja protiv krpeljnog meningoencefalitisa?

Rizik da će ovo cjepivo uzrokovati teške ili jako teške reakcije iznimno je mali.

Prilikom cijepljenja može doći do neželjenih reakcija:

  • lokalnog karaktera u obliku crvenila i otekline na mjestu cijepljenja, oticanja obližnjih limfnih čvorova
  • općih reakcija kao što su umor, bol u ruci ili nozi, mučnina, glavobolja, povišena temperatura, povraćanje ili prolazni osip

Što ako se javi teška neželjena reakcija?

Iako izuzetno rijetka, alergijska reakcija može nastati nekoliko minuta do nekoliko sati nakon primjene cjepiva. Simptomi uključuju teško disanje, promuklost, osip, bljedilo, opću slabost, ubrzan rad srca i vrtoglavicu. Ukoliko primijetite bilo koji od ovih simptoma, odmah se javite liječniku!

Zaštita od zaraznih bolesti Vodič kroz cijepljenje

Autori teksta: Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, primarijus, spec. pedijatar; prim. dr. med. Denis Mladinić Vulić, spec. pedijatar; prof. dr. sc. Goran Tešović, spec. infektolog

Posjeti missMAMA