U trudnoći ne jedi za dvoje i ne preskači doručak!

Thinkstock
Trudnice trebaju više bjelančevina, vitamina i minerala kao što su folna kiselina i željezo i nešto više kalorija. Treba promijeniti prehranu, ali ne smijete jesti neumjereno
Vidi originalni članak

Čak i ako inače pazite i imate uravnoteženu prehranu, tijekom trudnoće toj tematici potrebno je posvetiti posebnu pažnju. Gotovo sve trudnice trebaju više bjelančevina, vitamina i minerala kao što su folna kiselina i željezo i nešto više kalorija. Treba promijeniti prehranu, ali ne smijete jesti neumjereno

Trudnička prehrana po tromjesečjima

U prvom tromjesečju žena ne treba ništa više kalorija nego inače (iako zbog mučnina žene često i gube na kilaži na početku trudnoće), u drugom tromjesečju treba 300 kalorija dnevno više, dok u posljednjem treba 450 kalorija više. U slučaju da je žena prije trudnoće imala problema s kilažom (ili pothranjenost ili pretilost), trebat će više ili manje kalorija, prema dogovoru s liječnikom.

Za početak, zapamtite: ne jedete za dvoje! Iako vam ne preporučujemo držanje dijete, pazite na svoju prehranu jer hranite još nekoga

Obratite pažnju na grickalice

Mnoge žene tijekom trudnoće žude za određenom hranom i namirnicama. Dok su rijetke one koje tijekom 'blaženih' devet mjeseci ne mogu bez cvjetače, većina želi čokoladu, kekse i brzu hranu.

Konačno otkriveno zašto trudnice imaju čudne želje i promjene raspoloženja!

Ponekad si trudnica može udovoljiti, no kontrolu može uspostaviti doručkujući svako jutro, redovitom tjelovježbom, uz emocionalnu potporu okoline i pripremajući si zdrave grickalice. Neke od njih su smrznuti jogurt umjesto sladoleda, mineralna voda sa sokom umjesto gaziranih pića, grožđice umjesto bombona, kruh od banane umjesto kolača, pereci umjesto čipsa, krekeri umjesto kolačića i kakao umjesto čokolade.

 

 

Obavezne namirnice na trudničkom jelovniku

Što trebate promijeniti u prehrani?

Ono što svakako treba izbjegavati tijekom trudnoće, a s čime su suglasni gotovo svi liječnici i nutricionisti jesu sushi, alkohol i neke vrste sireva. Različita su mišljenja oko konzumiranja ribe, te svakako ne treba pretjerivati s kofeinom, no zapamtite zlatno pravilo: u svemu umjereno.

Zašto trudnice ne smiju jesti pršut i sir?

Jedna stvar oko koje se svi slažu jest uzimanje vitaminsko-mineralnih dodataka za trudnice, koji imaju itekako velik učinak na rast i razvoj fetusa. Također je bitno da trudnice jedu češće male obroke, što pomaže i kod žgaravice, i da, unatoč čestim odlascima u toalet, redovito piju tekućinu, najbolje vodu.

7-dnevni jelovnik za trudnice

Posjeti missMAMA