Porod u vodi: Zašto me toliko privlači i kako da znam je li to pravi izbor za mene
Svaka trudnica je, vjerujem, pogledala bar jednu snimku poroda u vodi uz osjećaj divljenja i čuđenja, možda i uz malo zavisti. Što nas to toliko intrigira u tim američkim, britanskim i nizozemskim vodenim porodima- isplivavanje novorođenčeta iz plodne u vodu bazenčića ili podrška, toplina, bliskost i mir koji je teško ne osjetiti gledajući atmosferu oko rodilje u vodi?
Porod u vodi se sve više prakticira u svijetu i kod nas, pa se sigurno pitaš zašto ne bi i ti tako rodila.
Od popularizacije porođaja u vodi 90-tih godina prošlog stoljeća bilo je sumnji da porod u vodi povećava rizik od infekcije za mamu i za bebu, pucanje međice i u veću mogućnost pojačanog krvarenja ili krive procjene krvarenja. Sve od tih tvrdnji su znanstveno istražene i odbačene (Cochrane), povećanog rizika za gore navedeno nema. Unatoč tome sigurno ćeš ih još ponekad čuti od naših zdravstvenih djelatnika.
Ono što je dokazani efekt rađanja u vodi je smanjen broj korištenja epiduralne analgezije i drugih farmakoloških metoda za ublažavanje boli.
Najbolji je način da - probaš
Uz to, voda opušta, smiruje, potiče osjećaj ugode i otpust endorfina (hormona koji je bliski prijatelj oksitocina zaduženog za trudove, potiče ga i ujedno ublažava osjećaj boli), smanjuje osjećaj pritiska i boli u leđima. S obzirom na to da su sve te stvari dosta subjektivne, najbolji način da saznaš da li je porod u vodi tvoj način rađanja je da - probaš.
Trenutno je situacija u Hrvatskoj takva da u kadi možeš roditi jedino u riječkom rodilištu. Za porod u vodi je važno imati sljedeće nalaze otprilike mjesec dana prije termina - bris na klamidiju, te nalazi iz krvi HBs Ag, HIV, HCV, WDRL i TPHA, te KG i RH faktor. Na to će te uputiti tvoj ginekolog. Također, mora ti se posrećiti da je kada u trenutku tvog poroda slobodna, trebaš imati pratnju, a trudnoća mora biti zdrava, bez komplikacija.
Planiraš li kućni porođaj uz stručnu i iskusnu primalju, svaka od njih nosi sa sobom svoj bazenčić na napuhavanje.
Iz perspektive doule i mame koja je rađala 4 puta - da, vrijedi tražiti najviše za sebe pa tako i kadu uz koju onda ide i strunjača, lopte, velika moderna prostorija za rađanje s lijepim pogledom i svjesnije zdravstveno osoblje. Svejedno, pripremi se na to da će te za izgon možda opet tražiti da plutaš u vodi na leđima, što znatno otežava tiskanje jer je kada prostrana i nemaš uporište za noge. Ako si spremna i kod izgona zauzeti položaj koji ti odgovara i prilagođavanje prepustiti zdravstvenim djelatnicima, možda je baš ovo način rađanja za tebe. Naravno, u svakom trenutku možeš i izići i roditi uz kadu, na strunjači, na stolu - ne zaboravi da je odluka samo tvoja, dok god je s tobom i bebom sve u redu.
Za kraj, vratimo se na trenutak na početak - ono što je toliko privlačno kod poroda u vodi je to što stavlja ženu u središte porođajne skrbi, kao što bi i trebalo biti. Pažnja usmjerena na ženu koja rađa i atmosfera koja prati porođaj u vodi su osnažujući za ženu, ona ima šansu pratiti svoje tijelo, a ostali su tu da prate njene potrebe i želje.
No nikako nemoj zaboraviti da je takav porod tvoj i u vodi i izvan nje!
Vanda Kabalin je porodna doula, postpartum doula i porođajna edukatorica, a možeš ju pronaći na doula.hr i Doula Vanda.