Neočekivani rezultat studije: Preeklampsija bi se mogla spriječiti, a ključ je u jednom cjepivu

Unsplash
Studija objavljena 11. prosinca 2024. u uglednom časopisu Nature otkriva potencijalno revolucionaran tretman koji bi mogao značajno promijeniti način upravljanja ovim preeklampsijom
Vidi originalni članak

Preeklampsija, ozbiljno stanje koje pogađa 5% do 8% trudnoća u SAD-u i uzrokuje 15% prijevremenih porođaja, mogla bi uskoro dobiti novi oblik liječenja. Istraživanje objavljeno u prosincu 2024. u uglednom časopisu Nature otkriva potencijalno revolucionaran tretman koji bi mogao značajno promijeniti način upravljanja ovim stanjem.

Što je preeklampsija i zašto je opasna?

Preeklampsija je stanje koje karakterizira izrazito visok krvni tlak tijekom trudnoće, često bez vidljivih simptoma. Upravo zato rutinski prenatalni pregledi igraju ključnu ulogu, jer rano otkrivanje i liječenje mogu spasiti živote. Stručnjaci, poput dr. Sarosh Rane, upozoravaju da neliječena preeklampsija može dovesti do ozbiljnih komplikacija poput disfunkcije organa, moždanog udara, napadaja pa čak i smrtnog ishoda.

Do sada je jedino sigurno rješenje bio prijevremeni porođaj. No, nova istraživanja donose nadu za drugačiji ishod.

zdravlje trudnice Što je preeklampsija u trudnoći i kako utječe na porod?

Nova mRNA terapija

Znanstvenici sa Sveučilišta Pennsylvania razvijaju inovativan tretman temeljen na mRNA tehnologiji, poznatoj po korištenju u cjepivima protiv COVID-19. Istraživači su ubrizgali mRNA izravno u posteljicu trudnih miševa, potičući je da proizvodi vaskularni endotelni faktor rasta (VEGF). Ovaj protein poboljšava protok krvi prema posteljici, čime se smanjuje rizik od komplikacija.

Rezultati su izuzetno obećavajući: samo jedna injekcija stabilizirala je krvni tlak majki do kraja trudnoće. Uz to, kod liječenih miševa zabilježen je zdraviji razvoj posteljice i bolji ishodi za plod.

Iako ovi rezultati donose optimizam, istraživanje je još u početnim fazama. “Pred nama je puno posla kako bismo osigurale sigurnost i učinkovitost ove tehnologije,” naglašava Kelsey Swingle, glavna autorica studije i doktorandica na Sveučilištu Pennsylvania.

Za sada, tretman je testiran samo na miševima, a ljudska trudnoća daleko je složenija. Prije primjene na ljudima, bit će potrebno provesti rigorozna sigurnosna ispitivanja i kliničke studije kako bi se potvrdila učinkovitost i sigurnost za majke i bebe.

Ova studija otvara vrata novim mogućnostima. Ako se tretman pokaže sigurnim i učinkovitim, mogao bi pomoći trudnicama da dulje nose trudnoću, smanjujući rizik od prijevremenog porođaja i poboljšavajući ishode za mame i bebe.

Kontrola je važna Visoki tlak u trudnoći može biti opasan i za mamu i za bebu
 

Posjeti missMAMA