Manje poznat blagotvoran utjecaj folne kiseline u trudnoći
Današnje preporuke ističu da žene reproduktivne dobi trebaju uzimati nadomjeske folne kiseline (400 mikrograma na dan), sve do kraja 12. tjedna trudnoće, kako bi se smanjio rizik oštećenja neuralne cijevi novorođenčeta.
Danas se fokus znanstvenika prebacio na istraživanje kako uzimanje folne kiseline tijekom trudnoće utječe i na kasniji razvoj djeteta, zdravlje te ponašanje i emocionalni razvoj i razvoj govora. Do sada je otkriveno kako unos folne kiseline tijekom trudnoće smanjuje rizik od pretilosti djece te utječe na govor i ponašanje djece.
Zaštita djece od pretilosti
Adekvatna razina folata, poglavito kod pretilih majki, tijekom trudnoće štiti djecu od pretilosti, pokazalo je novo istraživanje objavljeno u uglednom stručnom časopisu JAMA Pediatrics. Naime, pretilost majki štetna je kako za majku tako i za dijete. Pretilost povećava rizik od komplikacija u trudnoći poput prijevremenog poroda, porođajnih defekata i mrtvorođenosti. Nadalje, djeca pretilih majki imaju dugoročne zdravstvene rizike, uključujući i pretilost kasnije u životu.
Utjecaj na razvoj govora
Osim na smanjenje rizika od pretilosti, folna kiselina ispoljava još jedan manje poznati blagotvorni učinak na djecu. Istraživanje provedeno u Norveškoj otkriva da uzimanje folne kiseline utječe i na razvoj djetetovog govora nakon rođenja.
Istraživanje o razvoju govora do 3. godine života, u kojem je sudjelovalo oko 38 900 djece, pokazuje sljedeće: djeca onih majki koje su uzimale folnu kiselinu 4 tjedna prije začeća kao i prvih 8 tjedana trudnoće, imaju za 45 posto manji rizik od pojave težeg poremećaja razvoja govora do 3. godine života. Teži razvoj govora, u smislu kašnjenja govora, je rijedak poremećaj, ali s dubokim socijalnim i kliničkim posljedicama.
Problemi u ponašanju
Objavljeno je i da uzimanje nadomjestaka folne kiseline tijekom trudnoće može spriječiti probleme u ponašanju kod djece. Otkriveno je da je manjak folne kiseline u ranoj trudnoći, unatoč postojećim preporukama, povezan s većim rizikom od razvoja emocionalnih problema i problema u ponašanju kod djece do 18. mjeseca života.