Kratki vodič kroz drugo tromjesečje trudnoće
Četvrti mjesec - promijenite režim prehrane
Većina trudnica u ovom mjesecu dobiva apetit zbog nestanka mučnina, ali treba znati da vam dodatne kalorije nisu potrebne sve do trećeg tromjesečja trudnoće - i to oko 300 kalorija dnevno. Preporučeno povećanje tjelesne mase tijekom trudnoće iznosi od 11 do 15 kg. Svaki kilogram koji dobijete preko ovih predstavlja teret za vaše zglobove, kosti, srce i pluća, a samim time i zdravstveni rizik za vašu bebu. Oko 16. tjedna trudnoće počnite raditi vježbe za jačanje zdjelice.
Obavezne namirnice na trudničkom jelovniku
Peti mjesec - uzimajte željezo
Potrebe za željezom znatno se povećavaju tijekom ovog mjeseca, jer beba sada brzo raste i za svoj rast koristi zalihe nutrijenata iz vašeg organizma. Tijekom trudnoće volumen krvi povećava se za 50 posto, a dodatne količine željeza neophodne su za stvaranje zdravih eritrocita. Da biste spriječili pojavu anemije, jedite dosta crvenog mesa, tamnozelenog lisnatog povrća, jaja, suhog voća i žitarica obogaćenih željezom. Osim toga, jedite što više namirnica bogatih vitaminom C, jer one pomažu apsorpciju željeza. Također, ovo je vrijeme kada treba što češće odmarati tako što ćete noge podići na višu podlogu.
Šesti mjesec - nemojte se pregrijavati
U ovoj fazi trudnoće izbjegavajte kupanje i tuširanje previše toplom vodom, kao i boravak u sauni. Ako je vama toplo, znajte da je bebi bar za jedan stupanj toplije. Također, previše topla voda snižava krvni tlak, pa može doći do pojave vrtoglavice, a samim time i do pada.