Holistički pristup trudnoći: Kod nas trudnica dijeli svoje strahove i brige, nauči ih se riješiti i tako kreće u majčinstvo

Marko Lukunic/PIXSELL 05.05.2025., Zagreb - Kristina Vidakovic. Photo: Marko Lukunic/PIXSELL
Kako izgleda trudnoća kad je žena stvarno viđena, podržana i povezana sa sobom? Kristina Vidaković iz ZIVIA centra već godinama prati žene na putu prema porodu i majčinstvu – nježno, temeljito i s dubokim poštovanjem prema ženskoj snazi i prirodi.
Vidi originalni članak

U svijetu u kojem žene svakodnevno balansiraju između očekivanja da budu snažne i nježne, učinkovite i prisutne, savršene majke i uspješne pojedinke, lako je zaboraviti na sebe. A ono što najviše trebamo nije supermoć, nego – podršku, prostor, razumijevanje i povjerenje u vlastito tijelo.

Upravo to, i još mnogo više, već godinama živi i dijeli Kristina Vidaković, voditeljica ZIVIA centra, mjesta u kojem žene svih dobi i iskustava nalaze podršku, od trenutaka kada tek sanjaju o trudnoći, kroz sam porod pa sve do majčinstva i izazova koje ono nosi.

S Kristinom smo razgovarali o tome što zapravo znači holistički pristup trudnoći i ženskom zdravlju, kako izgleda kada žena u porod ulazi s povjerenjem umjesto sa strahom, zašto je podrška drugih žena nezamjenjiva i kako (polako i nježno) početi ponovno birati sebe, čak i kad ti se čini da si se negdje putem izgubila.

endorfin Hormon sreće olakšava porod, ali što se događa kad u danima nakon njegova razina naglo padne?

1. Što nazivamo holizmom i što je holistički pristup u trudnoći?

Holizam je pogled na svijet, na život... u svoj njegovoj cjelovitosti i međusobnoj povezanosti dijelova nekog sustava. Kada pričamo o trudnoći holistički pristup se očituje u pristupu trudnoći kao cjelovitom iskustvu žene- fizičkom, mentalnom, emocionalnom i duhovnom. Svi aspekti koegzistiraju; jedan bez drugog ne postoji, a svaki utječe na ostale.

2. Koja je bila vaša osobna prekretnica koja vas je usmjerila prema holističkoj podršci ženama?

Već moja prva trudnoća (prije 11 godina) posve je promijenila moj pogled na žensko tijelo. Tada, kada sam bila trudna, često je iz okoline do mene dopiralo ono klasično- “samo da ti trudnoća prođe i da to izdržiš”, “sad ćeš imati mučnine, pa će te boljeti leđa, pa će doći žgaravica”, “a onda porod- brzo ćeš ga zaboraviti, važno je samo da ostaneš živa i da se dijete rodi zdravo”. U tom trenutku to jako nije rezoniralo sa mnom. Kako sam prolazila kroz trudnoću svjedočila sam veličanstvenosti našeg ženskog tijela, promatrala prilagodljivost i promjene kroz koje prolazimo, shvatila da je porod duboko iskustvo za ženu (koje ni na koji način nije moguće zaboraviti) koje nas odvodi u najveću životnu transformaciju- ulogu Majke. Mislim da je tada neki dio mene prelomio unutra i rekao- svaka žena zaslužuje osnažena ući u svoj porod i osvijestiti snagu koju nosi u sebi samim time što je žena. Prvi realni korak je potom bila edukacija za HypnoBirthing edukatora pri HypnoBirthing Institutu u Londonu koja je bila polazišna točka za sve ono što danas radim i živim.

3. Prema kome ste otvorene u vašem centru za trudnoću i majčinstvo?

U ZIVIA centru radimo sa ženama koje su na putu prema trudnoći (bilo da prolaze kroz postupak potpomognute oplodnje ili spontanog začeća), s trudnicama pripremajući se za samopouzdan, svjestan i opušten porođaj i majčinstvo (grupno ili individualno) i radimo s mamama putujući majčinstvom.

4. Radite s ženama u različitim fazama života – od izazova s plodnošću, kroz trudnoću, pa do postpartuma i menopauze. Što ženama danas najviše treba, a najčešće im nedostaje?

Podrške i povjerenja. Objasnila bih to ovako- zamislite ženu koja prolazi kroz proces zatrudnjivanja, prolazi kroz trudnoću, ulazi u svoj porod i postaje majka. I to sve radi u tišini. Ona je strepila nad tim hoće li test pokazati plus, hoće li se trudnoća dobro razvijati, strepi nad svakim ultrazvukom što će liječnik reći, poroda se užasava i onda ulazi u majčinstvo preplavljena. Zamislite tu istu ženu da cijeli taj put prođe uz druge žene koje prolaze isto, da već u postupku zatrudnjivanja osvijesti snagu koju nosi u sebi samim time što je žena- da ima tu privilegiju stvarati novi život; da njezino tijelo bez ikakvog njezinog uplitanja radi savršen posao i da osjeti povjerenje da ima sve što joj treba da rodi. Zamislite da svoje brige i strahove podijeli i nauči kako ih se riješiti- otvoriti prostor da u ovoj privilegiji i uživa. I da iz tog mjesta zakorači u majčinstvo. To je potpuno drugačija priča majčinstva- samopouzdanija, svjesnija, stabilnija.

Svaka žena treba podršku. Svaka žena treba da ju se vidi, da netko posvjedoči njezinom iskustvu i da zna da nije sama u ovoj ogromnoj transformaciji. Često ju očekujemo od partnera. I super je da je partner uključen i podržavajuć- ali on ne može dati ženi ono što treba dobiti od druge žene. Često od partnera očekujemo poslije poroda da su čistačica, kuharica, najbolja prijateljica, ibclc savjetnica za dojenje i partner- a imamo muškarca koji je samo novopečeni tata i prolazi svoju prilagodbu na ulazak u očinstvo.

4. Kada bi sada došla  trudnica koja smatra da joj treba pomoć priprema za porod, kako izgleda vas pristup, što točno radite, kojim redom?

Naša priprema za porod traje 4 tjedna i sastoji se od 7 radionica u trajanju pojedine 2,5-3 h. Već iz toga proizlazi da ćemo unutar ovog Ciklusa zagrebati duboko u trudnoću, porod, majčinstvo J Unutar Ciklusa radionica Priprema za samopouzdan, svjestan i opušten porođaj i majčinstvo (iz tri perspektive- porođajne edukatorice, ginekologice i patronažne sestre) prolazimo kroz strahove (to je nekako polazišna točka); prikupljamo informacije o fiziologiji, što možemo očekivati u kojem tromjesečju, o porođajnim fazama, što možemo očekivati u rodilištu i kada krenuti u rodilište, što nas očekuje nakon poroda i kako brinuti o sebi i bebi nakon poroda (uspostava laktacije, babyhandling, njega tijela...); usvajamo tehnike i alate koji nam u trenutku poroda jako mogu pomoći kod nošenja s porođajnom boli (tehnike disanja, meditacija, vizualizacija, afirmacije), ali i kasnije u majčinstvu kada se želimo umiriti i osluhnuti.

5. U posljednje vrijeme sve više žena progovara o osjećaju iscrpljenosti i emocionalnog preopterećenja.

Na koji način im holistički pristup, kakav nudite u ZIVIA-i, može stvarno pomoći – i dugoročno, ne samo trenutno? Hmmm... kako kratko odgovoriti na ovo pitanje. Pogledajmo jednu ženu danas- budi se prije svih da pripremi potrebno za dan, u rano jutro njezina “to do lista” ne stane na jednu stranicu, skače s jedne stvari na drugu, “ganja” karijeru, navija na nogometnoj utakmici sina, vuče vrećice iz dućana, kuha zdravu hranu, dočeka večer sruši se u krevet i sutra ukrug. Gdje je ona?

Mi danas živimo u svijetu koji funkcionira po muškom principu (DOING- činjenje)- brže, više, jače, strukturirano, isplanirano, zadano. To je posve kontra prave prirode žene. Prava priroda žene (BEING- bivanje) je sama po sebi suptilnija, nježnija, sporija, inertnija i centriranija, nije vezana pravilima, kreativnija je i intuitivnija.

Možda vam se sada dok ovo čitate nameće odgovor zašto smo iscrpljene i preopterećene.

U konstantno nastojanju da se dokažemo da nismo slabe- da možemo parirati muškarcu, negdje smo po putu zaboravile na vlastitu vrijednost i potrebe te da naša svrha nije da budemo muško u ženskom tijelu. Ravnopravnost nije istost!

Kada radimo s ovom temom prvo ćemo upoznati naš menstrualni ciklus jer nam je on divan kompas na dlanu koji nam može pomoći da znamo odrediti prioritete, zaronit ćemo duboko u tijelo, raditi vježbe za umirenje živčanog sustava, osluškivati intuitivne odgovore i vidjeti kako iste „dnevne zadatke“ obavljati iz drugog mjesta (ženskog).  Ne možemo utjecati na okolinu, ali možemo utjecati na to kako smo mi unutar okoline.

6. Koliko je važno da žena ima podršku i zajednicu oko sebe, pogotovo u osjetljivim razdobljima poput trudnoće ili majčinstva? I kako to u ZIVIA-i njegujete?

Rekla bih krucijalno. Kako sam i ranije spomenula podrška je primarno važna. Mi podršku shvaćamo jako ozbiljno i kroz trudnoću i kroz majčinstvo. Trudnica koja je s nama prošla kroz Ciklus radionica Priprema za samopouzdan, svjestan i opušten porođaj i majčinstvo nakon proteka Ciklusa ulazi u grupu koja se zove Trbušasti krug. Trbušasti krug su naša tjedna druženja trudnica 1x tjedno skroz do poroda gdje trudnica može postaviti pitanje, okružiti se drugim trudnicama i za kraj uvijek napravimo i neku tehniku opuštanja- tako da trudnice ostanu mirne, sigurne i podržane skroz do poroda. Poslije poroda imamo Mamin krug - to su predivne, male, zatvorene grupe mama koje zajedno putuju majčinstvom. Ne mogu vam opisati snagu ovih grupa. Prolazimo zajedno kroz sve izazove, smijemo se, plačemo, tražimo odgovore na sva pitanja koja imamo, pričamo porođajne priče, a 1x mjesečno ugostimo i stručnjaka izvana na neku aktualnu temu.

7. Koliko je teško promijeniti životne navike i usmjeriti život po holističkim načelima? Što je potrebno za uspjeh?

Za svaku promjenu bih rekla isto- polako i nježno! Za nekoga će već i to “polako, nježno, strpljivo” prema sebi biti ogromna promjena. A što je potrebno za uspjeh, slušaj sebe, ti imaš svoj tempo i u njemu koračaj svojim putem, dozvoli pitati i tražiti pomoć- ne moraš sve sama! (iako ja znam da možeš) i ne odustaj!

8. Koliko traju "tretmani" i s kojim sve stručnjacima surađujete?

Ovisi kako koji tretman. Sve informacije su dostupne na našoj web stranici. Naš multidisciplinarni tim se sastoji od raznih stručnjaka: Kristina Vidaković, HBCE, porođajna edukatorica, doula, postpartum doula, edukatorica za roditelje, edukatorica za menstrualno zdravlje; prim.dr.sc. Ulla Marton, dr. med.- ginekologica, dr.sc. Zrinka Orešković- anesteziologica, akupunkturista; Adriana Ćurić Klišić- nutricionistica. Također surađujemo po potrebi i s drugim stručnjacima: psihologicama, fizioterapeuticama, osteopatima, liječnicima, yoga učiteljima, pedagozima...

9. Za kraj – što bi poručila ženi koja ovo sada čita, osjeća se umorno, izgubljeno ili sama, i ne zna odakle bi krenula prema sebi?

Ja bih ju pitala- što si danas poklonila sebi? (to ne mora biti luksuzni spa tretman, nego svjesno posvećivanje minuta sebe sebi- što god trebaš danas, što god ti voliš) Možeš li očekivati da biljka koju ne zalijevaš cvijeta? I za kraj bi te podsjetila, da baš takva kakva jesi, sa svim svojim manama, vrlinama, usponima, padovima, dobrim i lošim danima- si savršeno DOVOLJNA! Uživaj u ženi u sebi!

zajedničko donošenje odluka Poštovanje tijekom porođaja pravo je rodilje i preduvjet za pozitivno iskustvo rađanja

Posjeti missMAMA