Evo kako (ne) koristiti mozak tijekom poroda: Može ti pomoći, ali i odmoći

Pexels
Iako rađa naše tijelo, mozak u cijelom tom važnom procesu igra itekako veliku ulogu - može pomoći, ali i odmoći, a kako mi sami možemo utjecati na to za portal missMAMA pišu doule Hrvatske udruge doula.
Vidi originalni članak

'Istina je da žene koje žive u modernom svijetu moraju preuzeti sve veću odgovornost za vještine s kojima kreću u porod ako žele da njihov porod bude prirodan. Odlučiti gdje ćete i s kim rađati nije isto što i koristiti svoje spoznaje i vještine tijekom poroda, bez obzira na to gdje i s kim rađate.'

Michel Odent

Progresivni francuski opstetričar i porodni specijalist Michael Odent već je sredinom prošlog stoljeća utvrdio i podučavao principe neometanog poroda koji najbolje napreduje kad se događa u uvjetima rađanja prirodnim za sve sisavce (ne zaboravimo da smo to i mi).

Važno je sve znati Što ako se bojiš poroda? To je prirodno, a evo što moraš napraviti da se tog riješiš

To znači da uspješno rađamo na mjestu koje je:

  • sigurno
  • neposmatrano
  • zamračeno
  • tiho
  • toplo

Zamislimo samo gdje bi se zavukla mačka za vrijeme okota svojih mladih.

Prema istraživanjima, porod može usporiti te čak i stati u uvjetima:

  • nepoznatog okruženja (strane vizure, mirisi i zvukovi)
  • premještanja majke iz jednog prostora u drugi za vrijeme poroda
  • smještanja proučavanih sisavaca u providan kavez i promatranja

Fight or flight

Ovakvi uvjeti našem mozgu signaliziraju opasnost i on prelazi u 'fight/flight' način rada - adrenalin stopira oksitocin i trudovi prestaju, dok god se sigurni uvjeti opet ne uspostave.

(Ista ona maca ako ju nanjuši neki pas ili preplaši čovjek.)

Ono što trebamo za neometan porod je otići u naše iskonske, primitivne, stražnje dijelove mozga koji su aktivni po stišavanju neokorteksa u onim prvim, mirnim i zaštićenim uvjetima. To nije teško kada plutamo u toplom bazenčiću, u poznatoj, zamračenoj prostoriji uz sigurnog partnera i podršku doule, te primalju koja neprimjetno štrika u kutu (kako to kaže Odent).

Ali što učiniti kada znamo kakvo nas okruženje čeka u rodilištu i da je čak 80% našeg mozga u vlasti neokorteksa, čije su funkcije razmišljanje, donošenje odluka i racionalno rasuđivanje, sve ono što u porodu treba 'isključiti' i prepustiti se praiskonskoj intuiciji? U jarko osvjetljenoj, užurbanoj bolnici punoj nepoznatih ljudi, ipak možemo iskoristiti naš prednji dio mozga (po kojem se uostalom i razlikujemo od ostalih sisavaca) kako bi s namjerom smirili fight&flight.

Kako?

MEDITACIJOM i FOKUSIRANIM DISANJEM - istim onim vještinama koje vježbaju profesionalni sportaši, kirurzi ili piloti kako bi smanjili distrakcije. Cilj je naš mozak uvjeriti da je okruženje sigurno.

MISLIMA - Isto tako je važno O ČEMU razmišljamo. Usmjeriti svoje misli na svoju snagu ili na svoju bebu je brzi oksitocinski boost i puno je efikasnije  nego razmišljanje o boli, nemoći i dugom trajanju trudova. Negativne misli i ruminacija evolucijski vrlo lako preuzimaju neokorteks i otežavaju stvar.

PRIPREMOM - Priprema je važna  jer većinu ovih stvari - kako preskočiti vlastiti neokorteks i nepovoljne uvjete - trebamo osvijestiti i naučiti prije poroda. Znati da nas vlastiti mozak može odvesti u negativnu priču (posebno njegova lijeva polutka koja reproducira iskustva iz prošlosti - npr. iskustvo boli i što ono znači za nas) olakšati će nam da takve misli preduhitrimo i preusmjerimo.

AFIRMACIJOM - Uz meditaciju, afirmacija koja nam je sjela napravit će značajnu razliku. Fokus je na tome kako se osjećamo dok ju ponavljamo, a ne na točne riječi.

REDUCIRANJEM DISTRAKCIJA - Slušalice na ušima i maska na očima mogu pomoći u tom reduciranju distrakcija, a mogu se koristiti bilo gdje.

UZ DOULU - pomaže da ostaneš kod kuće čim duže, a u rodilištu će znatno doprinijeti smanjenju fight&flighta. Također, podsjetit će te na tvoju moć da uđeš 'u zonu' bez obzira na okolinu.

Zvuči kompleksno, ali ustvari samo radimo puni evolucijski krug na relaciji 'monkey brain' > nepovoljni uvjeti > neokorteks > natrag u stari mozak.

To je vještina koju si želimo i u svakodnevnom životu.

Fraza 'spustiti se iz glave u tijelo' znači upravo to i možda jedino tako i možemo rađati svjesno i ljudski.

Vanda Kabalin je porodna doula, postpartum doula i porođajna edukatorica, a možeš je potražiti na doula.hr.

Podrška na porodu Strah od odlaska u rodilište? Evo kako ti doula može pomoći nositi se s tim

Posjeti missMAMA