Izvantjelesna oplodnja: 5 čestih mitova u koje vjerujemo
Izvantjelesna oplodnja podrazumijeva stimulaciju jajnika proizvesti više jajnih stanica koje se u određenom danu ciklusa, pod kontrolom ultrazvuka, izvade zajedno s folikularnom tekućinom i oplode u vanjskim uvjetima te potom u obliku oplođene jajne stanice ili embrija vraćaju u maternicu. Za ovaj proces potrebno je imati zdravu maternicu normalnog izgleda, kao i jajnike koji će reagirati na stimulaciju.
1. Izvantjelesna oplodnja je rješenje za sve probleme neplodnosti
Činjenica: Netočno!
Izvantjelesna oplodnja je samo jedna od mogućnosti liječenja neplodnosti. Postoje i druge opcije poput indukcije ovulacije ili lijekovima te intrauterina inseminacija.
2. Izvantjelesna oplodnja je uspješna u svim slučajevima
Činjenica: Netočno!
Proces izvantjelesne oplodnje je uspješan u do 40 posto slučajeva.
Vodič kroz liječenje neplodnosti - korak po korak
3. Moraš boraviti u bolnici
Činjenica: Netočno!
Ne zahtjeva nijednu provedenu noć u bolnici. Radi se o ambulantnom liječenju, a samo procedura zahtijeva bolničko praćenje u trajanju od jednog dana.
4. Bebe imaju veći rizik od urođenih defekata
Činjenica: Netočno!
Postoji blagi porast u broju urođenih defekata u odnosu na spontanu trudnoću. Ovo znači da je apsolutni rizik da se dijete rodi s urođenim defektom nizak.
Koji su najčešći uzroci neplodnosti?
5. Proces izvantjelesne oplodnje je opasan
Činjenica: Netočno!
Ovaj tretman je, zapravo, vrlo siguran. Samo dva posto pacijentica može oboljeti od teškog sindroma hiperstimulacije jajnika. Međutim, i ovaj rizik može svesti na minimum uz strog nadzor liječnika.